Simón Bolívar
Znane postacie

Simón Bolívar (1783-1830) to słynny przywódca walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod panowania Hiszpanów. Urodził się w 1783 roku w Caracas (obecnie Wenezuela) gdy większość kontynentu znajdowała się pod rządami Hiszpanów, którzy skolonizowali te ziemie w XVI wieku. Dorastał w arystokratycznej rodzinie pochodzenia hiszpańskiego. Już w młodości związał się z wenezuelskimi działaczami (m.in. z Francisco de Miranda) głoszącymi hasła walki o niepodległość. Wkrótce potem wyjechał do Europy, gdzie poznał filozofię oświecenia, która ukształtowała jego poglądy. Był pod wielkim wpływem idei filozoficznych takich osobistości jak: Rousseau, Wolter, Monteskiusz czy John Locke. W 1805 roku podczas pobytu w Rzymie Bolívar złożył na Awentynie uroczyste ślubowanie, w którym obiecał walczyć o wolność Wenezueli. Odwiedził też Stany Zjednoczone, które także walczyły o niepodległość. Gdy w 1808 roku armia Napoleona Bonaparte (1769-1821) zaatakowała Hiszpanię, to w Wenezueli na sile przybrały ruchy wyzwoleńcze czego efektem był wybuch powstania republikańskiego. Słysząc to Bolívar zdecydował się natychmiast powrócić do ojczyzny. Będąc już na miejscu przyłączył się do powstania i w 1811 roku został oficerem wojsk powstańczych. Niestety walka o niepodległość Wenezueli zakończyła się klęską republikanów, a przywódcy rebelii, w tym Francisco de Miranda (1750-1816), zostali aresztowani. Wśród represjonowanych oficerów republikańskich znalazł się także pułkownik Simón Bolívar. Wkrótce potem został przez władze hiszpańskie wydalony z kraju na jedną z wysp na Antylach Holenderskich. Wrócił po kilku miesiącach z zamiarem kontynuowania walki przy użyciu zupełnie nowej strategii, polegającej na objęciu ruchem wyzwoleńczym wszystkich prowincji Wicekrólestw Peru i Nowej Granady oraz pozyskanie większej społeczności.

Simón Bolívar

Bolívar swój szlak wyzwoleńczy rozpoczął od portu Cartagena w północnej Kolumbii. Początkowo jego oddział liczyły zaledwie kilkudziesięciu ludzi. Jednak z biegiem czasu zabiegi propagandowe oraz "napoleoński" stosunek do żołnierzy, sprawiały, że urosły one do rozmiarów znaczącej armii. W 1813 roku wojska Bolívara zajęły Caracas gdzie ponownie proklamowana została niepodległa republika Wenezueli a także powołano rząd republikański. Wtedy też otrzymał on tytuł "Wyzwoliciela" (El Libertador). Niestety jeszcze jesienią tego samego roku wybuchła rebelia kierowana przez Jose Bovesa (1782-1814), w wyniku której republika przestała praktycznie istnieć. Bolívar uciekł do Kolumbii, a potem na brytyjską wyspę Jamajka. We wrześniu 1815 roku opublikował program wyzwoleńczy dla całej Ameryki Południowej, znany jako List z Jamajki. Gdy ponownie powrócił do Wenezueli udało mu się zdobyć twierdzę Angostura nad rzeką Orinoko i przyciągnąć na swą stronę pasterzy-wojowników Llanos oraz ludności czarnoskórej po deklaracji zniesienia niewolnictwa. Gdy na zdobytych terenach powstańcy po raz trzeci utworzyli Republikę Wenezueli, Bolívar został w 1817 roku jej Najwyższym Naczelnikiem, a dwa lata później prezydentem. W 1819 roku założył państwo Wielka Kolumbia, które swoim zasięgiem obejmowało tereny dzisiejszej Kolumbii, Wenezueli, Ekwadoru i Panamy. Marzeniem Bolívara było utworzenie jednego federacyjnego państwa, które zrzeszałoby wszystkie kraje Ameryki Południowej. Największym problemem nowo utworzonego państwa była panosząca się anarchia i samowola lokalnych władz. Po 1826 roku wybuchła wojna domowa, a w 1828 roku doszło nawet do (nieudanego) zamachu na życie "El Libertadora". Dwa lata później Bolívar został zmuszony do zrzeczenia się władzy, a już w następnym roku Wielka Kolumbia przestała istnieć i rozpadła się na 30 oddzielnych republik. Simón Bolívar zmarł w grudniu 1830 roku w Santa Marta (niewielki port kolumbijski) na gruźlicę. Odszedł w samotności, pozbawiony władzy, w momencie, gdy dzieło jego życia przestawało istnieć. Dziś uważany jest za jednego z największych bohaterów Ameryki Południowej. Najbardziej ceniony jest w krajach położonych w północno-zachodniej części kontynentu, które wyzwolił spod rządów Hiszpanów. Bolívarowi wystawiono w Wenezueli tysiące pomników, a w większości miast główny plac nazwany jest jego imieniem.

Ciekawostki

  • Simón Bolívar dał imię miastu (Ciudad Bolívar), stanowi (Bolívar), narodowej walucie (Bolívar) oraz państwu (Boliwia);
  • Simón Bolívar przewodzi cywilizacji Wielkiej Kolumbii w grze komputerowej Civilization VI.