Bernina Express
Regionalne atrakcje

Bernina Express pociąg pospieszny obsługiwany przez szwajcarską Kolej Retycką (Rhätische Bahn), kursujący przez Alpy na trasie z miasta Chur w Szwajcarii do miejscowości Tirano we Włoszech. Trasa wiedzie przez niezwykle malownicze alpejskie krajobrazy i ma około 144 km długości. Jej pokonanie zajmuje cztery do czterech i pół godziny. Na trasie znajduje się 196 mostów i 55 tuneli, a wzniesienie o największym nachyleniu liczy aż 70‰. Pierwszy pociąg pod nazwą Bernina Express wyruszył w 1973 roku. Z uwagi na jego dużą popularność w 1985 roku zadecydowano o uruchomieniu latem drugiej pary połączeń w ciągu dnia, natomiast w okresie zimowym powrócono do jednej pary pociągu bezpośredniego i jednej pary połączeń wagonem doczepianym do innych pociągów. W celu lepszego obcowania z alpejską scenerią część wagonów wyposażono w panoramiczne okna. Trasa Bernina Express prowadzi przez niezwykle malownicze górskie scenerie, doliny, rzeki oraz jeziora. Do największych atrakcji należą m.in. dolina Albula z imponującym Wiaduktem Landwasser (Landwasserviadukt), tunele zwrotne między Bergün i Preda, masyw Bernina, lodowiec Morteratsch czy spiralny wiadukt w Brusio. W najwyższym punkcie pociąg wjeżdża na 2253 metry n.p.m. Końcowa stacja kolejki znajduje się w miasteczku Tirano, położonym w włoskojęzycznej prowincji Szwajcarii. Tutaj też w sezonie wiosenno-letnim można się przesiąść do autobusu Bernina Express Bus i kontynuować podróż przez włoską Valtellinę przez malownicze miasteczka nad brzegiem Jeziora Como by wrócić do Szwajcarii i zakończyć wycieczkę w miasteczku Lugano.. Z uwagi na duże obłożenie przejazdów Bernina Express zaleca się rezerwację nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W pociągu możliwe są tylko miejsca siedzące.

Bernina Express - mapa trasy

Ciekawostki

  • Bernina Express stanowi cześć Grand Train Tour of Switzerland, na którą składają się najpiękniejsze trasy panoramiczne w Szwajcari;
  • Na trasie Bernina Express znajdują się najwyżej 2253 metry n.p.m. oraz najniżej (429 metrów n.p.m) położone stacje na całej sieci Kolei Retyckich (Rhätische Bahn).