Największe jeziora Europy

Autor: Jarko · Dodano: 2015-01-06
Kategoria: Rankingi
Największe jeziora Europy

Największym europejskim jeziorem (i dopiero czternastym na świecie) jest zajmujące powierzchnię przeszło 17 tysięcy km2 i położone na terenie północno-zachodniej Rosji rozległe jezioro Ładoga. W latach 1812-1940 zbiornik ten był podzielony pomiędzy Finlandię i Rosję. Praktycznie od założenia Petersburga na początku XVIII wieku jezioro stanowiło integralną część systemu transportu wodnego północnej Rosji i należało dróg wodnych: Kanału Wołżańsko-Bałtyckiego oraz Kanału Białomorsko-Bałtyckiego. Drugim co do wielkości zbiornikiem słodkowodnym Europy jest położone także na terenie Rosji jezioro Onega. Znajduje się na nim przeszło 1600 większych i mniejszych wysp z których najbardziej charakterystyczną jest znana z licznych zabytków wyspa Kiży КижиTo właśnie na nie znajduje się okazała drewniana Cerkiew Przeobrażenia Pańskiego, która stanowi jedną z najważniejszych świątyń religii prawosławnej.

Lista największych jezior Europy

 1. Ładoga (Ладожское озеро) - 17 700 km2 - jezioro pochodzenia lodowcowo-tektonicznego w północno-zachodniej Rosji, położone na północny-wschód od Petersburga.
 2. Onega (Онежское озеро) - 9 720 km2 - jezioro w północno-zachodniej Rosji, położone na terenie Republiki Karelii pomiędzy jeziorem Ładoga i Morzem Białym.
 3. Wener (Vänern) - 5 546 km2 - jezioro pochodzenia lodowcowo-tektonicznego, położone w południowej Szwecji.
 4. Saimaa - 4 400 km2 - jezioro w południowo-wschodniej Finlandii, położone na Pojezierzu Fińskim (najbardziej rozczłonkowane z jezior którego liczne archipelagi tworzą niekończące się labirynty wodne).
 5. Pejpus (Czudzkie) - 3650 km2 - jezioro w północnej europie, położone na granicy Estonii i Rosji.
 6. Ilmień - od 733 do 2 090 km2 - jezioro w północno-zachodniej Rosji, położone na terenie obwodu nowogrodzkiego.
 7. Wetter (Vättern) – 1 912 km2 - jezioro w południowej Szwecji, położone w zapadlisku tektonicznym.
 8. Melar (Mälaren) - 1 140 km2 - jezioro pochodzenia tektonicznego w środkowej Szwecji, położone na terenie historycznej krainy Svealand.
 9. Białe (Белое озеро) - 1 125 km2 - jezioro w północno-zachodniej Rosji, położone na południowy wschód od jeziora Onega (połączone jest z nim kanałem).
 10. Päijänne - 1 090 km2 - jezioro pochodzenia tektonicznego w południowej Finlandii rozciągające się na długości około 120 km od miasta Lahti aż do Jyväskylä.
 11. Inari (Inarijärvi) - 1 040 km2 - jezioro w północnej Finlandii, położone w północnej części Laponii

Ciekawostki

 • W Polsce największym jeziorem jest Śniardwy, które zajmuje powierzchnie 113 km2.

Polub nas