Największe jeziora Europy
Rankingi

Największym europejskim jeziorem (i dopiero czternastym na świecie) jest Jezioro Ładoga. Zbiornik położony jest na terenie północno-zachodniej Rosji i zajmuje powierzchnię przeszło 17 tysięcy km². W latach 1812-1940 jezioro było podzielone pomiędzy Finlandię i Rosję. Praktycznie od założeniaPetersburga na początku XVIII wieku Jezioro Ładoga stanowiło integralną część systemu transportu wodnego północnej Rosji i należało do dróg wodnych: Kanału Wołżańsko-Bałtyckiego oraz Kanału Białomorsko-Bałtyckiego. Drugim co do wielkości zbiornikiem słodkowodnym Europy jest położone także na terenie Rosji Jezioro Onega. Znajduje się na nim przeszło 1600 większych i mniejszych wysp z których najbardziej charakterystyczną jest znana z licznych zabytków wyspa Kiży (Кижи). To właśnie tam znajduje się słynna drewniana Cerkiew Przeobrażenia Pańskiego, która stanowi jedną z najważniejszych świątyń religii prawosławnej.

Największe jeziora Europy

 1. Ładoga (Ладожское озеро) - 17 700 km² - jezioro pochodzenia lodowcowo-tektonicznego w północno-zachodniej Rosji, położone na północny-wschód od Petersburga. Przypuszcza się, że jego nazwa pochodzi od staroskandynawskiego słowa "Aldoga", jakim jezioro było określane w w skandynawskich sagach i umowach miast Hanzy (związek kupców lub miast handlowych Europy z czasów średniowiecza).
 2. Onega (Онежское озеро) - 9 720 km² - jezioro w północno-zachodniej Rosji, położone na terenie Republiki Karelii pomiędzy jeziorem Ładoga i Morzem Białym. Znajduje się na nim około 1650 wysp (o łącznej powierzchni 260 km²) z których największą popularnością wśród turystów cieszy się znana z licznych zabytków wyspa Kiży.
 3. Wener (Vänern) - 5 546 km² - jezioro pochodzenia lodowcowo-tektonicznego, położone w południowej Szwecji. W mieście Lidköping znajduje się muzeum Vänermuseet poświęcone zbiornikowi, jego historii oraz faunie i florze.
 4. Saimaa - 4 400 km² - jezioro w południowo-wschodniej Finlandii, położone na Pojezierzu Fińskim (najbardziej rozczłonkowane z jezior którego liczne archipelagi tworzą niekończące się labirynty wodne). Zbiornik charakteryzują wysokie skaliste brzegi a na jego powierzchni znajduje się wiele zalesionych wysp.
 5. Pejpus (Czudzkie) - 3650 km² - jezioro w północnej europie, położone na granicy Estonii i Rosji. Zbiornik charakteryzuje się słabo rozwiniętą linię brzegową, którą urozmaicają jedynie przybrzeżne wyspy.
 6. Ilmień - od 733 do 2 090 km² - jezioro w północno-zachodniej Rosji, położone na terenie obwodu nowogrodzkiego.
 7. Wetter (Vättern) – 1 912 km² - jezioro w południowej Szwecji, położone w zapadlisku tektonicznym. jego nazwa pochodzi od szwedzkiego słowa vatten, oznaczającego wodę.
 8. Melar (Mälaren) - 1 140 kkm² - jezioro pochodzenia tektonicznego w środkowej Szwecji, położone na terenie historycznej krainy Svealand. Według legend oraz przekazów w dolinie jeziora (Mälardalen) swoją siedzibę miało plemię Swionów, które obok Gotów (Götar) odegrało jedną z głównych ról w powstaniu państwa szwedzkiego.
 9. Białe (Белое озеро) - 1 125 km² - jezioro w północno-zachodniej Rosji, położone na południowy wschód od jeziora Onega (połączone jest z nim kanałem).
 10. Päijänne - 1 090 km² - jezioro pochodzenia tektonicznego w południowej Finlandii rozciągające się na długości około 120 km od miasta Lahti aż do Jyväskylä. Zbiornik jet popularnym celem wycieczek turystycznych, utrzymywana jest na nim komunikacja parowa.
 11. Inari (Inarijärvi) - 1 040 km² - jezioro w północnej Finlandii, położone w północnej części Laponii. Zbiornik ma bardzo rozbudowaną linię brzegową, której długość wynosi około 3,3 tysiąca km. Jedną z licznych wysp znajdujących się na jeziorze jest Ukko (Äijih), która od wieków stanowi święte miejsce dla Lapończyków.

Ciekawostki

 • W Polsce największym jeziorem jest Śniardwy, które zajmuje powierzchnie 113 km².