Oktoberfest - Wielkie święto piwoszy
Fiesty i festiwale

Oktoberfest to organizowany każdego roku w Monachium (Niemcy) i znany na całym świecie wielki festiwal piwa. Impreza trwa 16 dni i kończy się zawsze w pierwszą niedzielę października (stąd właśnie nazwa - Oktoberfest czyli święto październikowe). Histora fety piwoszy sięga 1810 roku, kiedy to na cześć zaślubin przyszłego króla Bawarii Ludwika I z księżniczką Teresą urządzony został wielki festyn z muzyką tańcami i obfitym, zakrapianym mocno piwem poczęstunkiem. Żeby pomieścić tłumy, stoły rozstawiono także na łąkach przed murami miasta (obecnie Theresienwiese - Błonia Teresy). Impreza tak przypdła do gustu Monachijczykom, że powtarzana była w każdym następnym roku. Tego typu festyny nie były w Bawarii rzadkością. Ich celem przeważnie było zużycie piwa z bieżącego sezonu browarskiego. Związane to było z Bawarskim Prawem Czystości z 1516 roku, które zezwalało na warzenie piwa tylko od 29 września do 23 kwietnia. Obecnie Oktoberfest przyciąga każdego roku od 6 do 7 milionów ludzi, którzy wypijają w czasie święta blisko 7 milionów litrów piwa. Impreza zawsze rozpoczyna się w sobotę o godzinie 11 korowodem tradycyjnych wozów wypełnionych beczkami z piwem. Pochodowi towarzyszy muzyka w wykonaniu orkiestr dętych oraz liczne rubaszne przemówienia. Po wjeździe pochodu, dokładnie o godzinie 12, w hali Schottenhamel, obecny burmistrz Monachium osobiście odszpuntowuje (wbija kranik do beczki) pierwszą beczkę. Towarzyszy temu pełna napięcia oczekiwane, ile uderzeń będzie potrzebnych zanim popłynie piwo. Zasadą jest aby wbić kran możliwie jak najmniejszą liczbą uderzeń i w taki sposób, by rozlać jak najmniej piwa. W czasie święta przez cały czas odbywają się różnego rodzaju festyny czy konkursy na których występują przebrani w stroje ludowe artyści. Na miejscu spotkać można także wielu Monachijczyków w tradycyjnych strojach ludowych. Panie paradują w kolorowych sukienkach zwanych Dirndl, panowie zaś noszą dumnie skórzane spodenki zwane Lederhosen.

Oktoberfest

Dla gości przygotowanych jest zawsze 14 ogromnych namiotów (w każdym mieści się 10 tysięcy ludzi). Każdy namiot należy do innego browaru i w każdym podaje się tylko piwo produkowane przez ten browar (podczas Oktoberfestu podawać można wyłącznie piwa ważone w Monachium). Najpopularniejsze z nich to m in. Paulaner, Löwenbräu, Spaten, Hofbräu czy Augustiner. Niektózy właściciele namiotów wprowadzają tzw. bony minimalnego spożycia. Oznacza to, iż każda osoba rezerwując wejście do namiotu piwnego na określony dzień i godzinę, płaci z góry za to, co będzie spożywać w trakcie zabawy w namiocie. Podstawową jednostką piwnej miary jest Mass - 1 litr, ponieważ taką pojemność mają typowe miejscowe kufle. Jedną z tajemnic Oktoberfestu jest, w jaki sposób kelnerki są w stanie donosić biesiadującym po 10 kufli piwa naraz.

Stroje Bawarskie

Pamiątki

Jedną z pamiątek w jaką można zaopatrzyć się na Oktoberfest są tradycyjne kolorowe kufle. Dawniej wykonywane były z ceramiki, obecnie zaś wyrabiane są z grubego przeźroczystego szkła, żeby uniknąć oszustw przy napełnianiu ich piwem.