Siedem Nowych Cudów Natury
Cuda świata

W 2009 roku szwajcarska fundacja New7Wonders rozpisała konkurs na Siedem Nowych Cudów Natury. Do walki o tytuł stanęło 440 niesamowitych miejsc z całego świata. Z tego do finału weszło 28, w tym także Polska Kraina Wielkich Jezior Mazurskich (jako jedyne miejsce w Europie). Głosowanie trwało do 2011 roku kiedy to ogłoszono oficjalne wyniki. Ostatecznie wybrane zostały: Amazonia, Zatoka Ha Long w Wietnamie, Wyspa Jeju w Korei Południowej, Wodospady Iguazú na granicy argentyńsko-brazylijskiej, filipińska Podziemna Rzeka Puerto Princesa, indonezyjska Wyspa Komodo, oraz Góra Stołowa w RPA.

Siedem Nowych Cudów Natury

1. Amazonia

Amazonia to rozległy region w Ameryce Południowej, położony w dorzeczu rzeki Amazonki (i jej ponad 1100 dopływów) i obejmujący Nizinę Amazonki, południową część Wyżyny Gujańskiej i północno-zachodnią część Wyżyny Brazylijskiej. Teren ten zajmuje obszar 7 milionów km², z czego około 5,5 mln km² to amazoński las deszczowy selwa. Dzieli się on na poszczególne piętra, na których żyją różne organizmy, przystosowane do określonej ilości światła i rodzaju pożywienia. Na terenie Amazonii panuje wilgotny klimat równikowy o wysokiej średniej sumie opadów. Lato trwa tu cały rok, co umożliwia nieustanną wegetację roślin. W lasach Amazonii wciąż mieszkają plemiona, które nie miały styczności z cywilizacją. Każdego roku wycina się 5 tysięcy km² lasów rocznie, a rdzenna ludność jest brutalnie wysiedlana. Mimo to Amazonia stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych oraz największy i najbogatszy gatunkowo obszar na Ziemi.

Siedem Nowych Cudów Natury - Amazonia

2. Zatoka Ha Long

Ha Long to niezwykle malownicza zatoka w północnej części Wietnamu, położona u ujścia rzeki Bạch Đằng do płytkich w tym miejscu wód Morza Południowochińskiego. W wyniku zalania istniejącego tu wcześniej wapiennego płaskowyżu doszło do powstania krajobrazu, na który składa się 1969 mniejszych i większych wysp. Szczyty zalanej wyżyny wyrastają na 50-100 metrów ponad poziom wody a we wschodniej części zatoki zbocza wysp są niemal pionowe. Wapienne podłoże sprzyja powstawaniu licznych jaskiń i grot. W rosnących tu lasach deszczowych występuje duża różnorodność świata zwierzęcego i roślinnego. Zatoka jest bardzo popularnym celem wycieczek zarówno Wietnamczyków, jak i turystów zagranicznych. Popularnymi formami zwiedzania są łodzie oraz kajaki.

Siedem Nowych Cudów Natury - Zatoka Ha Long

3. Wyspa Jeju

Jeju (Czedżu) to największa wyspa Korei Południowej, położona w Cieśninie Koreańskiej, na południowy zachód od wybrzeża Korei. Jest pochodzenia wulkanicznego, a jej centralny wulkan Halla-san (1950 metrów n.p.m.) stanowi najwyższy szczyt całej Korei Południowej. Jego wierzchołek zwieńczony jest kraterem o średnicy około 400 metrów, w którym mieści się jezioro. Wyspa powstała około 2 milionów lat temu, a jej wygląd został ukształtowany przez erupcje wulkanów w kenozoiku. Jeju słynie z niezwykle malowniczych krajobrazów oraz cudów natury. Jest tu niezliczona ilość jaskiń, fantazyjnych formacji lawowych czy wodospadów. Z uwagi na odizolowanie od reszty kraju na wyspie wykształciła się odrębna kultura. Jej mieszkańcy. stworzyli własne tradycje oraz legendy, które do dziś ciekawią odwiedzających. Czedżu często jest określana "Hawajami Korei Południowej".

Siedem Nowych Cudów Natury - Wyspa Jeju

4. Wodospad Iguazú

Iguazú to imponujący wodospad na rzecze o takiej samej nazwie, położony na granicy argentyńsko-brazylijskiej. Ma około 2 km długości i składa się z 275 odrębnych progów skalnych. Bliko 80% obszaru wodospadu jest na terytorium Argentyny, natomiast pozostałe 20% pozostaje na obszarze Brazylii. Granica przebiega centralnie Diabelską Gardziel (Garganta del Diablo), czyli największą kaskadę wodospadu Iguazu. W tym miejscu woda spada z hukiem z wysokości 82 metrów. Najefektowniej kaskada prezentuje się w porze deszczowej, czyli od listopada do marca. Z myślą o turystach wybudowano tu podest, który ułatwia obserwację wodospadu. Zarówno w Argentynie, jak i w Brazylii wodospad otaczają parki narodowe.

Siedem Nowych Cudów Natury - Wodospad Iguazú

5. Podziemna Rzeka Puerto Princesa

Puerto Princesa to rzeka na Filipinach, która znajduje się na wyspie Palawan. Jej podziemna część ciągnie się w jaskini na długości przeszło 8 km pod górą Saint Paul Mountain. Na końcu wpływa bezpośrednio z jaskini do Morza Południowochińskiego. W 1999 roku rzeka Puerto Princesa objęta została Parkiem Narodowym Rzeki Podziemnej Puerto Princesa, który jeszcze w tym samym roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejsce to stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Filipin. Ostatnie 4,3 km rzeki można przepłynąć łodzią i obejrzeć unikatowe formy geologiczne czy wodospady. Tworzony przez podziemną rzekę ekosystem górsko-morski zapewnia niespotykaną bioróżnorodność.

Siedem Nowych Cudów Natury - Podziemna Rzeka Puerto Princesa

6. Wyspa Komodo

Komodo (Pulau Komodo) to wyspa w Indonezji, położona w archipelagu Małe Wyspy Sundajskie pomiędzy większymi wyspami Sumbawa i Flores. Ma powierzchnia 330,0 km² i dobrze rozwiniętą linię brzegową. Na wyspie żyje endemiczny gatunek warana, który nazywany jest też często Smokiem z Komodo. To największa współcześnie żyjąca jaszczurka, która na 2,5 do 3 metrów długości i osiąga wagę od 80 do 90 kg. W celu ochrony waranów z Komodo (gatunek ten jest zagrożony wyginięciem) w 1980 roku założony został Park Narodowy Komodo.

Siedem Nowych Cudów Natury - Wyspa Komodo

7. Góra Stołowa

Góra Stołowa (Tafelberg) to imponująca góra w Republice Południowej Afryki, położona w granicach administracyjnych Kapsztadu. Powstała około 260 milionów lat temu, obejmuje obszar około 65 km² i stanowi część łańcucha górskiego południowego krańca Przylądka Dobrej Nadziei. Jej najwyższym punktem jest kopiec kamieni (1086 metrów n.p.m.) usypany przez Thomasa Macleara w 1865 roku na potrzeby pomiarów triangulacyjnych. Po obu stronach góry znajdują się charakterystyczne formacje. Po wschodniej jest to Diabli Szczyt (Devil's Peak), a po zachodniej - Głowa Lwa (Lion's Head). Na wschodnich zboczach znajduje się Ogród Botaniczny Kirstenbosch, uznawany za jeden z największych tego rodzaju ogrodów na świecie. Na wierzchołek dostać się można wybudowaną w latach 1926-1929 kolejką linową. Jej dolna stacja znajduje się przy Kloof Neck. W 1998 roku góra objęta została Parkiem Narodowym Góry Stołowej (Table Mountain National Park).

Siedem Nowych Cudów Natury - Góra Stołowa