Największe chorwackie Wyspy
Rankingi

Chorwacja posiada wyjątkowe w skali świata bardzo urozmaicone wybrzeże z ustawionymi równolegle do niego podłużnymi wyspami. Powstało w wyniku zalania gór ułożonych równolegle do linii brzegowej i określa się je mianem wybrzeża dalmatyńskiego. Nazwa ta powstała od położonej nad nim historycznej krainy Dalmacji. W granicach Chorwacji znajduje się 1246 wysp i wysepek, z czego 66 jest zamieszkanych. Rozsianych jest na nich wiele zabytkowych miast, urokliwych wiosek oraz przepięknych i zróżnicowanych plaż oblewanych turkusowymi wodami Morza Adriatyckiego. Największymi chorwackimi wyspami są Krk i Cres których powierzchnie są niemal identyczne i wynoszą około 405 km². Za najładniejszą i najbardziej romantyczną zaś uchodzi Wyspa Galesnjak, która swoim kształtem przypomina wielkie serce.

Największe Chorwackie Wyspy

1. Wyspa Krk - 405,8 km²

Krk to największa chorwacka wyspa, położona na Morzu Adriatyckim, w Zatoce Kvarner pomiędzy wyspą Crea a kontynentem. Ze stałym lądem łączy ją blisko półtora kilometrowy Krcki Most. Wybudowano go w latach 1976-1980 i składa się z dwóch części, które łączą się ze sobą na wyspie Sveti Marko. Wyspę Krk zamieszkuje blisko 18 tysięcy ludzi, a największym ośrodkiem jest położone na zachodnim wybrzeżu miasto Krk. Powierzchnia wyspy w przeważającej części jest wyżynna z niewielkimi dwoma pasmami górskimi na południu. Najwyższym szczytem jest tu góra Obzova (569 metrów n.p.m.). Głównym ośrodkiem turystycznym jest położone na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy miasteczko Baška.

Chorwacja - Wyspa Krk

2. Wyspa Cres - 405,7 km²

Cres to chorwacka wyspa, położona na Morzu Adriatyckim, w Zatoce Kvarner pomiędzy wyspą Krk a półwyspem Istria. Jej powierzchnia jest niemal taka sama jak największej chorwackiej wyspy Krk. Cres połączona jest z wyspą Lošinj mostem zwodzonym. Co ciekawe w starożytności były one traktowane jako jedna wyspa i nazywane Apsyrtides. Cres ma charakter wyżynny, a najwyższym szczytem jest położona na jej północnym krańcu góra Gorice (648 metrów n.p.m.). Na wyspie znajduje się wiele przepięknych plaż i miasteczek. Za naładniejszą uchodzi wioska Valu, która często porównywana jest z francuskim Saint Tropez. Ponadto jest tu także ściśle chronione Jezioro Vransko, którego powierzchnia znajduje się nad poziomem morza. Jest to rzadko spotykany wyspach chorwackich naturalny zbiornik słodkiej wody o pojemności 200 mln m³. Z części kontynentalnej Chorwacji na Cres dostać się można wyłącznie promem.

Chorwacja - Wyspa Cres

3. Wyspa Brač - 394 km²

Brač to chorwacka wyspa, położona na Morzu Adriatyckim, pomiędzy wyspą Hvar a kontynentem. Od stałego lądu oddziela ją cieśnina o szerokości 5-12 km. Wyspa Brač ma charakter górzysty, a największym szczytem jest położona w jej południowej części Vidova Gora (778 metrów n.p.m.). Swoją nazwę wzięła od kościoła św. Wita (Sveti Vid), który niegdyś stał na jej szczycie. Największą atrakcją wyspy jest położony w jej południowej części u stóp Vidovej Gora półwysep Zlatni rat. Na jego krańcu znajduje się charakterystyczny cypel z jedną z najsłynniejszych Adriatyckich plaż. Zależnie od zmieniającego się kierunku prądów morskich i wiatru zmienia on swój kształt. Z części kontynentalnej Chorwacji na Brač dostać się można wyłącznie promem (ze Splitu lub z Makarskiej).

Chorwacja - Wyspa Brač

4. Wyspa Hvar - 299 km²

Hvar to chorwacka wyspa, położona na Morzu Adriatyckim, pomiędzy wyspami Brač a Korczulą. Od północy omywa ją Hvarski kanał, a od południa kanały Šćedrovski, Korčulanski i Neretvanski. Na wyspie nie ma żadnych rzek ani jezior, a roczna suma opadów wynosi mniej niż 800 mm. W północnej części wyspa ma urozmaiconą linię brzegową. Znajduje się tu wiele malowniczych zatoczek z wciśniętymi w nie plażami. Hwar ma charakter górzysty a największym szczytem jest położona w jej południowej części góra Sveti Nikola (626 metrów n.p.m.). Z uwagi na to że wyspa Hvar porośnięta jest lawendą to bardzo często jest określana mianem "lawendowej wyspy". Oprócz turystyki kawenda stanowi także jedno z głównych źródeł dochodów wyspy. Wyspa słynie również z wybornej południowo-chorwackiej kuchni, doskonałego wina, świeżo grillowanych sardynek i soczystych oliwek. W 2008 roku krajobraz kulturowy wyspy Hvar został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Chorwacja - Wyspa Hvar

5. Wyspa Pag - 284 km²

Pag to chorwacka wyspa, położona na Morzu Adriatyckim, w Zatoce Kvarner. Od stałego lądu oddziela ją cieśnina Velebitska. Pag to jedna z najdalej na północ wysuniętych dalmatyńskich wysp. Ma charakterystyczny poszarpany wąski kształt, a jej długość wynosi około 60 km przy szerokości zaledwie 10 km. Nieodłącznym krajobrazem Pagu, są rozległe kamienne pola, przypominające krajobrazy księżycowe (znaczna część wyspy jest jałowa i skalista). Do takiego ukształtowania terenu przyczyniły się bardzo często wiejące, silne i suche wiatry bora. Na wyspie prawie nie występuje słodka woda (dostarcza się ją kanałami pod dnem morskim z Velebitu), co powoduje, że niewiele jest tu roślinności. Najwyższym punktem Pagu jest wzgórze Sveti Vid (348 metrów n.p.m.). Od strony północnej na wyspę dostać się można wybudowanym w 1968 roku mostem a od strony południowej promem.

Chorwacja - Wyspa Pag

6. Wyspa Korczula (Korčula) - 276 km²

Korczula to chorwacka wyspa, położona na Morzu Adriatyckim u wybrzeży Półwyspu Pelješac. Jak głosi jedna z miejscowych legend wyspa została odkryta przez Antenora w dwunastym wieku przed naszą erą, który według innej legendy uznawany jest również za założyciela Patavium (współczesnej Padwy). Wyspa ma charakter górzysty, a największym szczytem jest położona prawie w jej sercu góra Klupca (568 metrów n.p.m.). Przeszło połowę Korczuli porastają gęste lasy sosnowe przez co nazywana ona była Czarną Korczulą. Wyspa posiada dobrze rozbudowaną linię brzegową z licznymi zatokami oraz malowniczymi i zróżnicowanych plażami z których za najpiękniejszą uchodzi Pupnatska Luka.

Chorwacja - Wyspa Korczula

7. Wyspa Dugi Otok - 114 km²

Dugi Otok (Długa Wyspa) to chorwacka wyspa, położona na Morzu Adriatyckim w archipelagu zadarskim w środkowej części chorwackiego wybrzeża. Jest długa (ma 43 km długości) i wąska (maks. 4,6 km szerokości), stąd jej nazwa Dugi Otok (Długa Wyspa). Jast to wyspa kontrastów, barwnych miejsc, zapierających dech w piersiach ścian skalnych praz niezwykle malowniczych zatok i plaż. Na wyspie występują liczne jaskinie, natomiast między pasmami wapiennych wzgórz znajdują się liczne pola krasowe. Najwyższym punktem wyspy jest wzniesienie zwane Vela Straža (338 metrów n.p.m.). W północnej części wyspy występują gaje oliwne i winnice, a w zachodniej i środkowej makia (zaroślowa formacja roślinna charakterystyczna dla obszaru śródziemnomorskiego).

Chorwacja - Wyspa Dugi Otok

8. Wyspa Mljet - 100 km²

Mljet to chorwacka wyspa, położona na Morzu Adriatyckim na zachód od Dubrownika i na południe od Półwyspu Pelješac. Wyspa ma charakter wyżynny, a najwyższym szczytem jest położona na jej północnym krańcu góra Veliki Grad (514 metrów n.p.m.). Jest to jedna z najbardziej zielonych wysp na Adriatyku. Lasy pokrywają niemal 72% jej powierzchni. Swój niemal dziewiczy charakter wyspa zawdzięcza temu, że jej zachodnia część w 1960 roku objęta została Parkiem Narodowym Mljet. Na jego terenie znajduje się nieliczona ilość malowniczych klifów i wysepek, a także wiele imponujących wzgórz, które wznoszą się stromo nad morską powierzchnią osłaniając liczne krasowe pola i starożytne miejscowości wśród kamieni. Jedną z osobliwości wyspy jest położona na jej południowym brzegu Jaskinia Odyseusza. W Odysei Homera można przeczytać, że to właśnie tutaj nimfa Kalipso miała więzić mitycznego króla Itaki po tym, jak schronił się między skałami po katastrofie statku, którym płynął.

Chorwacja - Wyspa Mljet

9. Wyspa Vis - 90,2 km²

Vis to chorwacka wyspa, położona na Morzu Adriatyckim na południowy zachód od wyspy Hvar, na zachód od Korčuli i na północny zachód od wyspy Lastovo. Jest to najbardziej oddalona od chorwackiego wybrzeża zamieszkała dalmatyńska wyspa. Leży 50 km w linii prostej od Splitu i około 150 km od wybrzeża włoskiego. Wyspa ma charakter wyżynny, a najwyższym szczytem jest położona przy jej wschodnim brzegu góra Hum (587 metrów n.p.m.). Jej wierzchołek jest zamknięty dla turystów ze względu na instalacje telekomunikacyjne.

Chorwacja - Wyspa Vis

10. Wyspa Rab - 86 km²

Rab to chorwacka wyspa, położona na Morzu Adriatyckim w Zatoce Kvarner. Wyspa ma charakter wyżynny, a najwyższym szczytem jest położona przy jej wschodnim brzegu góra Kamenjak (408 metrów n.p.m.). Rab posiada dobrze rozbudowaną linię brzegową z licznymi zatokami oraz malowniczymi i zróżnicowanych plażami z których za najpiękniejszą uchodzi Rajska Plaża. Na wyspę można dotrzeć kursującym cały rok promem z miejscowości Jablanac, a w sezonie letnim także z miejscowości Baška na wyspie Krk.

Chorwacja  - Wyspa Rab