Rankingi
Korona Gór Polski to lista najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich jakie znajdują się na terenie Polski. Jej projekt opracowany został w 1997 roku na specjalnym spotkaniu zwołanym przez redakcję czasopisma "Poznaj swój kraj". W tym samym czasie założony został także Klub Zdobywców Korony Gór Polski, który prowadzi oficjalną listę wszystkich zdobywców krony. Aby dostać się na ową listę należy wypełnić zgłoszenie o przynależność do klubu (szczegóły na stronie kgp.amos.waw.pl) oraz oczywiście wejść na wszystkie szczyty przy użyciu siły wyłącznie własnych mięśni w dowolnym czasie. W sumie do pokonania jest wysokość przeszło 30 tysięcy metrów n.p.m. Jak do tej pory na liście znajduje się blisko 850 osób.
Korona Gór Polski
- Rysy (2 499 metrów n.p.m) - Góra w Tatrach Wysokich, położona na granicy polsko-słowackiej. Ma trzy wierzchołki, z których najwyższy, środkowy (2501 metórw n.p.m.) znajduje się w całości na terytorium Słowacji, a wierzchołek północno-zachodni (2499 metrów n.p.m) stanowi najwyżej położony punkt Polski. Nazwa szczytu nie pochodzi, jak powszechnie się uważa, od ukośnego żlebu widocznego w masywie góry, ale od pożłobionych zboczy całego kompleksu Niżnich Rysów, Żabiego Szczytu Wyżniego i Żabiego Mnicha.
- Babia Góra (1 725 metrów n.p.m.) - Masyw górski w Beskidach Zachodnich należący do Beskidu Żywieckiego. Jego najwyższym szczytem jest Diablak (Teufelspitze, czyli Diabelski Szczyt), często nazywany również Babią Górą. Wysokość i wybitność masywu sprawiła, że w XIX wieku górze nadano nazwę Królowej Beskidów. Z powodu bardzo zmiennej pogody szczyt też określany jest często Matką Niepogód lub Kapryśnic.
- Śnieżka (1 602 metry n.p.m.) - Najwyższy szczyt Karkonoszy, oraz Sudetów, jak również Republiki Czeskiej. Śnieżka znacznie góruje nad otaczającymi ją grzbietami, wystając 200 metrów ponad Równię pod Śnieżką. Górę charakteryzują stosunkowo wysokie średnie prędkości wiatru oraz niskie temperatury co świadczy o surowości klimatu. Nazwa Śnieżka pochodzi z XIX wieku i wzięła się od przymiotnika śnieżna, czyli pokryta śniegiem.
- Śnieżnik (1 425 metrów n.p.m.) - Najwyższy, graniczny szczyt w Sudetach Wschodnich i w Masywie Śnieżnika. Jest to jedyna góra w całym masywie, która wystaje ponad górną granicę lasu. Na szczycie znajduje się wybudowana w 2022 roku wieża widokowa. Powstała w miejscu starej, kamiennej wieży wybudowanej w latach 1895-1899 i wysadzonej w powietrze w 1973 roku.
- Tarnica (1 346 metrów n.p.m) - Najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, wznoszący się na krańcu pasma połonin, w grupie tzw. gniazda Tarnicy i Halicza. Szczyt Tarnicy wznosi się ponad 500 m nad dolinę Wołosatki i wyróżnia się osobliwą sylwetką. W 1987 na szczycie ustawiono 7-metrowy krzyż, upamiętniający (wraz z wmurowaną tablicą) pobyt ks. Karola Wojtyły. Nazwa góry pochodzi od wcinającej się ostro w grzbiet przełęczy (w języku rumuńskim słowo "tarnița" oznacza siodło, przełęcz).
- Turbacz (1 310 metrów n.p.m) - Najwyższy szczyt
Gorców , położony w Beskidach Zachodnich w pobliżu Nowego Targu. Tuż poniżej szczytu (przy granicy z Gorczańskim Parkiem Narodowym) znajduje się wybudowane w 1925 roku Schronisko PTTK im. Władysława Orkana. Przypuszcza się, że nazwa Turbacz ma korzenie wołoskie (w Beskidach istnieje wiele nazw pochodzenia wołoskiego, upowszechniły się one po przybyciu Wołochów w XIV i XV wieku). - Radziejowa (1 262 metry n.p.m) - Najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. W 2006 roku na górze wybudowana została turystyczna wieża widokowa. Nazwa szczytu pochodzi prawdopodobnie od osoby o nazwisku lub przydomku Radziej.
- Skrzyczne (1 257 metrów n.p.m) - Najwyższy szczyt w grupie górskiej Beskidu Śląskiego, położony w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich na północnym końcu głównego grzbietu Pasma Baraniej Góry i Skrzycznego. Jego nazwa pochodzi rzekomo od skrzeczenia żab, które w wielkiej ilości zamieszkiwały staw, znajdujący się dawniej między Skrzycznem a Małym Skrzycznem. Stoki Skrzycznego znajdują się w granicach miasta Szczyrk i wsi Słotwina i Lipowa.
- Mogielica (1 171 metrów n.p.m) - Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, położony na obszarze trzech wsi: Słopnice, Półrzeczki i Chyszówki. Z uwagi na charakterystyczny kształt przez miejscowych góra jest bardzo często nazywana Kopą. Od wielu lat Mogielica jest celem licznych wycieczek turystycznych.
- Wysoka Kopa (1 126 metrów n.p.m) - Najwyższy szczyt Gór Izerskich, położony w masywie Wysokiego Grzbietu w Sudetach Zachodnich. Na górze stosunkowo długo utrzymuje się pokrywa śnieżna (do maja) i często pokrywają ją chmury.
- Rudawiec (1 112 metry n.p.m) - Jest to trzeci co do wielkości szczyt Gór Bialskich i najwyższy na terenie Polski. Wyższa od niego jest Travna hora (1121 metrów n.p.m.), a po polskiej stronie granicy jej drugorzędny wierzchołek - Postawna (1117 metrów n.p.m.) oraz Brusek. Jednak przez żaden z wymienionych wierzchołków nie prowadzi znakowany szlak turystyczny, dlatego też na liście Korony Gór Polski znalazł się Rudawiec.
- Orlica (1 084 metry n.p.m) - Najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich, położony w Sudetach Środkowych. Orlica jest szczytem granicznym, jednak wierzchołek góry leży po stronie czeskiej. Dawniej góra nazywana była Międzywierchem. Na górze znajduje się wieża widokowa oraz pomnik upamiętniający pobyt na wierzchołku późniejszego prezydenta USA Johna Quincy Adamsa, cesarza Józefa II oraz Fryderyka Chopina.
- Wysoka (Wysokie Skałki) (1 050 metrów n.p.m) - Najwyższym szczyt Pienin, położony w głównym grzbiecie Małych Pienin na granicy polsko-słowackiej. Na wierzchołku znajduje się ubezpieczona poręczami galeria widokowa z której rozpościera się widok na Tatry, Babią Górę, Pasmo Radziejowej, Magurę Spiską, Góry Lewockie i Pieniny.
- Wielka Sowa (1 015 metrów n.p.m) - Najwyższy szczyt Gór Sowich, położony w Sudetach Środkowych. Na wierzchołku znajduje się wybudowana w 1906 roku betonowa wieża widokowa. Wokół Wielkiej Sowy dostępnych jest mnóstwo szlaków turystycznych, tras rowerowych oraz sowiogórskich tras do narciarstwa biegowego.
- Lackowa (997 metrów n.p.m) - Najwyższy szczyt po polskiej stronie Beskidu Niskiego, położony między Krynicą-Zdrój a Wysową, na granicy ze Słowacją. Dawniej góra nosiła łemkowską nazwę Łackowa (Wackowa).
- Kowadło (989 metrów n.p.m) - Najwyższy szczyt po polskiej stronie Gór Złotych, położony w Sudetach Wschodnich ponad wsią Bielice.
- Jagodna (977 metrów n.p.m) - Najwyższy szczyt w Górach Bystrzyckich, położony w Sudetach Środkowych w gminie Bystrzyca Kłodzka. Góra posiada dwa wierzchołki, północny (mylnie oznaczany czasem jako Sasanka) i południowy.
- Skalnik (945 metrów n.p.m) - Najwyższy szczyt w Rudawach Janowickich, położony we wschodniej części Sudetów Zachodnich. Na wierzchołku południowo-zachodnim znajduje się szereg okazałych skałek o fantazyjnych kształtach, z których szczytowa o nazwie Ostra Mała stanowi doskonały punkt widokowy na panoramę Karkonoszy.
- Waligóra (936 metrów n.p.m) - Najwyższy szczyt Gór Suchych i jednocześnie całych Gór Kamiennych, położony w Sudetach Środkowych. Góra stanowi popularny cel wycieczek pieszych, głównie dzięki bezpośredniej bliskości Przełęczy Trzech Dolin na której znajduje się duży węzeł szlaków, schronisko Andrzejówka oraz tereny do narciarstwa biegowego i zjazdowego.
- Czupel (933 metry n.p.m) - Najwyższy szczyt Beskidu Małego, położony w jego zachodniej części położonej na zachód od doliny Soły w powiecie żywieckim. Góra jest zwornikiem dla kilku grzbietów i sąsiaduje z Rogaczem (900 m) od którego oddziela ją przełęcz Wysokie Siodło.
- Szczeliniec Wielki (919 metrów n.p.m) - Najwyższy szczyt w Górach Stołowych, położony na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych w łańcuchu Sudetów Środkowych. Góra jest jedną z największych atrakcji turystycznych całych Sudetów. Prowadzi na nią kręty szlak składający się z 680 schodów. Najwyższym punktem Szczelińca Wielkiego jest 12-metrowej wysokości skała piaskowcowa nazywana Fotelem Pradziada (niem. Grossvaterstuhl, czes. Dědovo křeslo).
- Lubomir (904 metry n.p.m) - Najwyższy szczyt Pasma Lubomira i Łysiny oraz całego Beskidu Makowskiego. Nazwa góry pochodzi od nazwiska księcia Kazimierza Lubomirskiego (1869-1930), który w 1922 r. ofiarował domek myśliwski i 10 ha lasu na szczycie zwanym wówczas Łysiną pod budowę obserwatorium astronomicznego.
- Biskupia Kopa (889 metrów n.p.m) - Najwyższy szczyt Gór Opawskich, położony w Sudetach Wschodnich na granicy polsko-czeskiej. Jej najwyższy punkt (890 metrów n.p.m.) leży po stronie czeskiej. W przeszłości, góra przypuszczalnie była nazywana Oser od legendarnego plemienia Ozów, a jej obecna nazwa pochodzi prawdopodobnie od jej kształtu, przypominającego mitrę biskupią.
- Chełmiec (851 metrów n.p.m) - Jeden z najwyższych szczytów Gór Wałbrzyskich, położony w okolicach Wałbrzycha. Ustępuje on wysokością górze Borowej (853 metrów n.p.m.), jednak to właśnie Chełmiec zaliczany jest do Korony Gór Polski. Przyczyną tego był pomiar dokonywany na wieży widokowe jaka powstała tu w 1888 roku.
- Kłodzka Góra (757 metrów n.p.m) - Jeden z najwyższych szczytów Gór Bardzkich, położony w Sudetach Środkowych w okolicach Kłodzka. Najnowsze pomiary wykazały, że wyższym szczytem jest nieco większa Szeroka Góra (765 metrów n.p.m.).
- Skopiec (724 metry n.p.m) - Jeden z najwyższych szczytów Gór Kaczawskich, położony w ich środkowej części Grzbietu Południowego w Sudetach Zachodnich. Wedle najnowszych pomiarów najwyższym szczytem pasma jest znajdująca się w Grzbiecie Północnym góra Okole (725 metrów n.p.m.).
- Ślęża (718 metrów n.p.m) - Najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, położony około 17 km od Świdnicy i 30 km od Wrocławia. Masyw i jego okolice pokryte są dość gęstą siecią szlaków turystycznych - zarówno pieszych, jak i rowerowych - o różnych stopniach trudności. Na szczycie znajdują się: kościół filialny Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ruiny zamku średniowiecznego, Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego, żelbetowa wieża widokowa oraz kultowe posągi z okresu kultury łużyckiej.
- Łysica (612 metrów n.p.m) - Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, położony w zachodniej części Łysogór, na południowy wschód od wsi Święta Katarzyna. Góra ma dwa wierzchołki: wschodni - nazywany Skałą Agaty lub Zamczyskiem, oraz zachodni z repliką pamiątkowego krzyża z 1930 roku i pozostałościami wieży triangulacyjnej.