Najwyższe wulkany w Chile
Rankingi

Podobnie jak w Indonezji na terenie Chile znajduje się jeden z najbardziej aktywnych łańcuchów wulkanicznych na Ziemi. Wulkany stanowią nieodłączną cześć krajobrazu Chile i stanowią jedną z atrakcji tego kraju. Na terenie Chile doliczyć się można blisko dwa tysiące wulkanów z czego około pół tysiąca jest wciąż aktywna i powoduje realne zagrożenie ie dla mieszkańców okolicznych wiosek i miasteczek. Przeszło 30 chilijskich starowulkanów ma wysokość przekraczającą 6 tysięcy metrów n.p.m. a ich szczyty pokryte są przez lodowce lub śnieg. Największe z nich położone są na granicy chilijsko-argentyńskiej lub chilijsko-boliwijskiej.

Najwyższe wulkany w Chile

 1. Ojos del Saladon (6891 metrów n.p.m.) - to najwyższy wulkan na Ziemi (drzemiący) oraz trzeci co do wysokości szczyt Ameryki Południowej, położony w Andach Środkowych, na granicy Argentyny i Chile. Pierwszego wejścia na szczyt dokonali Jan Alfred Szczepański i Justyn Wojsznis w 1937 roku w trakcie II polskiej wyprawy andyjskiej.
 2. Nevado Tres Cruces (6748 metry n.p.m.) - to starowulkan w Andach, położony na granicy Argentyny i Chile. Ma dwa główne szczyty: Tres Cruces Sur (6748 metrów n.p.m.), Tres Cruces Central (6629 metrów n.p.m.) i trzeci poboczny Tres Cruces Norte (6030 metrów n.p.m.). Wszystkie trzy wierzchołki znajdują się na terenie Chile, zaś najwyższy z nich leży bezpośrednio na granicy argentyńsko-chilijskiej. W 1994 roku masyw objęty został Parkiem Narodowym Nevado Tres Cruces.
 3. Llullaillaco (6739 metrów n.p.m.) - to starowulkan w Andach, położony w Andach Środkowych na obszarze Puna de Atacama na granicy Argentyny i Chile. Na początku XI wieku na pokrywającym go lodowcu znaleziono zmumifikowane zwłoki trojga inkaskich dzieci (tzw. Dzieci z Llullaillaco).
 4. Incahuasi (6638 metrów n.p.m.) - to starowulkan w Andach, położony w Andach Środkowych na granicy Argentyny i Chile. Znajduje się w sąsiedztwie najwyższego wulkanu Ziemi Ojos del Salado w pobliżu Przełęczy San Francisco (Paso de San Francisco).
 5. Tupungato (6550 metrów n.p.m.) - to starowulkan w Andach, położony na granicy Argentyny i Chile. Latem 1947 roku na pokrywającym go lodowcu rozbił się samolot pasażerski Avro Lancastrian Star Dust należący do British South American Airways z jedenastoma osobami na pokładzie. Jego wrak odnaleziony został dopiero pod koniec XX wieku.
 6. Ata (6501 metrów n.p.m.) - to starowulkan w Andach, położony w Andach Środkowych na granicy Argentyny i Chile. Znajduje się w sąsiedztwie najwyższego wulkanu Ziemi Ojos del Salado w pobliżu miasteczka Laguna Verde.
 7. El Muerto (6488 metrów n.p.m.) - o starowulkan w Andach, położony w Andach Środkowych na granicy Argentyny i Chile. Znajduje się w sąsiedztwie najwyższego wulkanu Ziemi Ojos del Salado w pobliżu Przełęczy San Francisco (Paso de San Francisco).
 8. Parinacota (6348 metrów n.p.m.) - to stratowulkan w Andach, położony na granicy chilijsko-boliwijskiej w pobliżu miasteczka Sajama. Około 8000 lat temu jego erupcja spowodowała wielką lawinę, która zablokowała niektóre odpływy wody w okolicy, przez co powstało m.in. jezioro Chungará.
 9. Pomerape (6282 metry n.p.m.) - to stratowulkan w Andach, położony na granicy chilijsko-boliwijskiej w pobliżu miasteczka Sajama. Razem z wulkanem Parinacota, należy do grupy Nevados de Payachata.
 10. Los Patos (6239 metrów n.p.m.) - to starowulkan w Andach, położony w Andach Środkowych na granicy Argentyny i Chile. Znajduje się w sąsiedztwie najwyższego wulkanu Ziemi Ojos del Salado w pobliżu Przełęczy San Francisco (Paso de San Francisco).
 11. Pular (6233 metry n.p.m.) - to starowulkan w Andach, położony w całości na terenie Chile na południe od solniska Salar de Atacama. Z uwagi na swoje położenie z dala od wszelkich zaludnionych ośrodków pierwsze wejście na jego szczyt mało miejsce dopiero w 1972 roku.
 12. Cerro Solo (6205 metrów n.p.m.) - to starowulkan w Andach, położony w Andach Środkowych na granicy Argentyny i Chile. Znajduje się w sąsiedztwie najwyższego wulkanu Ziemi Ojos del Salado.
 13. Aucanquilcha (6176 metrów n.p.m.) - to starowulkan w Andach, położony w Chile (w pobliżu granicy z Boliwią) na terenie Rezerwatu Narodowego Alto Loa. Na jego zboczach znajduje się najwyżej położona kopalnia na świecie.

Chile - Wulkan

Ciekawostki

 • Na terenie Chile znajduje się wulkan Villarrica (2847 metrów n.p.m), który stanowi jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Ameryce Południowej;
 • W języku zamieszkujących Chile Indian z plemienia Mapuche wulkan określany jest słowem "Rucapillán", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "Dom Ducha" lub "Dom Diabła".