Największe jeziora Niemiec
Rankingi

Na terenie Niemiec znajduje się wiele jezior i zbiorników wodnych. Większość z nich skupiona jest w północnej części kraju na Pojezierzu Meklembursko-Brandenburskim, które powstało podczas i tuż po ostatniej epoce lodowcowej. Jeziora spotkać można także na południu kraju na przedgórzu alpejskim jak i w samych Alpach. Tam też znajduje się największe jezioro w Niemczech i zarazem trzecie co do wielkości w Europie Środkowej (po Balatonie i Jeziorze Genewskim) Jezioro Bodeńskie. Położone jest na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii i stanowi ono rezerwuar wody pitnej dla przeszło 4,5 milionów ludzi. Największym jeziorem znajdującym się w całości na terenie Niemiec jest położone na Pojezierzu Meklemburskim Müritz. W przeciwieństwie do wielu innych niemieckich nazw jezior, to nazywa się po prostu Müritz, a nie Müritzsee jak np. Bodensee (Jezioro Bodeńskie), czy Schweriner See. Nazwę Müritzsee nosi jego południowa część odgałęzienia wodnego, niezaliczanego do powierzchni Müritz.

Największe jeziora Niemiec

  1. Jezioro Bodeńskie (Bodensee) - 538 km² - jezioro na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii, położone na północnym skraju Alp. Właściwie składa się z dwóch jezior: Górnego (Obersee) i Dolnego (Untersee) połączonych ze sobą niespełna 4 kilometrową rzeką Seerhein. Z uwagi na rozmiary jezioro przypomina swoim charakterem morze. Tworzą się na nim pokaźnych rozmiarów fale. Przez Jezioro Bodeńskie przepływa rzeka Ren a największym miastem jest położona na styku Obersee i Untersee Konstancja.
  2. Jezioro Müritz (Müritz) - 117 km² - jezioro polodowcowe w północno-wschodnich Niemczech, położone na Pojezierzu Meklemburskim. Jego nazwa jest pochodzenia słowiańskiego i oznacza dosłownie "małe morze". W sensie geologicznym Jezioro Müritz tworzy jeden akwen z położonym na południe ciągiem trzech mniejszych jezior: Kleine Müritz, Müritzarm i Müritzsee, które jednak tradycyjnie uznawane są za odrębne jeziora. Wschodni brzeg jeziora stanowi część Parku Narodowego Müritz.
  3. Jezioro Chiem (Chiemsee) - 79,9 km² - jezioro polodowcowe w południowo-wschodnich Niemczech, położone na Wyżynie Bawarskiej, u północnego podnóża Alp Salzburskich. Ma 13 km długości, 9 km szerokości i 73 metry głębokości. Na jeziorze znajdują się cztery wyspy (Frauenchiemsee, Herrenchiemsee, Krautinsel i Schalch) z których dwie są zamieszkałe. Ze zbiornika wypływają liczne strumienie oraz rzeki, wśród których największa to Tiroler Achen.
  4. Jezioro Szweryńskie (Schweriner See) - 61,54 km² - jezioro polodowcowe w północno-wschodnich Niemiec, położone na Pojezierzu Meklemburskim. Jego południowa część połączona jest kanałem Stör z rzeką Elde, a tym samym ze szlakiem żeglownym biegnącym z jeziora Müritz do Łaby. Na jeziorze znajduje się kilka wysp: największa, Lieps, na części północnej, a na południowej dwie niegdyś wykorzystywane, Kaninchenwerder i Ziegelwerder (kopalnie gliny, gospodarstwa, a w XIX wieku obóz jeniecki).
  5. Jezioro Starnberger (Starnberger See) - 56,36 km² - jezioro w południowych Niemczech, położone w Bawarii, około 25 km w kierunku południowo-zachodnim od Monachium. Ma 20 km długości 4,6 km szerokości i 127 metrów głębokości. W 1886 roku w wodach jeziora odnaleziono ciało króla Bawarii Ludwika II Wittelsbacha i jego lekarza Bernharda von Guddena, który wcześniej wydał opinię o niepoczytalności króla. Obecnie zbiornik stanowi popularny teren rekreacyjny okolic Monachium.
  6. Jezioro Ammersee (Ammersee) - 46,6 km² - jezioro w południowych Niemczech, położone na Wyżynie Bawarskiej. Jego okolice znajdują się w obszarze specjalnej ochrony ptaków. Przez jezioro przepływa rzeka Amper (lewy dopływ Izary), która w górnym biegu nazywa się Ammer.
  7. Jezioro Pławie (Plauer See) - 38,4 km² - jezioro polodowcowe w północno-wschodnich Niemczech, położone na Pojezierzu Meklemburskim. Ma 15 km długości, 5 km szerokości i 25 metrów głębokości. Jego północno zachodnia część znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Naturschutzgebiet Nordufer Plauer See. Przez jezioro przepływa rzeka Elde (prawy dopływ Łaby.), która łączy je z jeziorami Fleesen, Kölpin, oraz Müritz.
  8. ezioro Komorowskie (Kummerower See) - 32,55 km² - jezioro polodowcowe w północno-wschodnich Niemczech, położone na Pojezierzu Meklemburskim oraz częściowo na Pomorzu Przednim (Vorpommern). Ma 11 km długości, 4 km szerokości i 23 metry głębokości. W pobliżu jeziora znajdują się zalesiona wzgórza Szwajcarii Meklemburskiej (Mecklenburgische Schweiz).
  9. Jezioro Steinhuder Meer (Steinhuder Meer) - 29,1 km² - jezioro polodowcowe w środkowych Niemczech, położone w Dolnej Saksonii (Niedersachsen) na terenie parku krajobrazowego Naturpark Steinhuder Meer. Ma 8 km długości, 4,5 km szerokości i zaledwie 3 metry głębokości. Jego zachodni i północno-wschodni brzeg pokrywają liczne bagna, objęte ochroną jako rezerwaty przyrody. W zachodniej części jeziora znajduje się sztucznie usypana wyspa na której w XVIII hrabia Wilhelm Fryderyk Schaumburg-Lippe (1724-1777) polecił wybudować twierdzę (Wilhelmstein).
  10. Jezioro Großer Plöner (Großer Plöner See) - 28,4 km² - jezioro polodowcowe w północnych Niemczech, położone w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn. Ma 7,7 k, długości, 7 km szerokości i 56 metrów głębokości. Jezioro oraz jego okolice stanowią popularne tereny wypoczynkowe dla mieszkańców aglomeracji Kilonii, Lubeki i Hamburga. Zbiornik w całości znajduje się na terenie parku przyrodniczego Naturpark Holsteinische Schweiz.