Najdłuższe rzeki we Włoszech
Rankingi

Na terenie Włoch doliczyć się można przeszło 1200 mniejszych i większych rzek, które zasilane są w wodę przez stosunkowo obfite opady deszczu. Tworzą one także liczne delty oraz ujścia rzeczne do morza. Z uwagi na to, że Włochy położone są w przeważającej części na Półwyspie Apenińskim to przepływające przez nie rzeki są znacznie krótsze niż w innych regionach Europy. Wyjątek stanowi rzeka Pad (najdłuższa i największa we Włoszech), która w całości płynie w północnej części kraju. Najdłuższą rzeką płynącą częściowo przez terytorium Włoch jest Drawa (prawy dopływ Dunaju). Płynie przez 5 krajów (Austria, Chorwacja, Słowenia, Węgry i Włochy) i ma długość 725 km.

Najdłuższe rzeki we Włoszech

  1. Pad (652 km) - rzeka w północnych Włoszech, przepływająca przez wyżynę Monferrato i tworząca naturalną granicę dwóch regionów - Lombardii i Emilii-Romanii. Jej źródła znajdują się na wysokości 2022 metrów n.p.m. u stóp Monte Viso w Alpach Kotyjskich. Pad przepływa m.in. przez Turyn, Piacenze, Cremonę, Ferrarę i w pobliżu Wenecji uchodzi do Morza Adriatyckiego, tworząc jedną z najbardziej rozbudowanych delt w Europie.
  2. Adyga (410 km) - rzeka w północno-wschodnich Włoszech. Jej źródła znajdują się na przełęczy Reschenpass w Alpach Ötztalskich. Adyga płynie przez Alpy i Nizinę Padańską, a na południe od miasta Chioggia uchodzi do Zatoki Weneckiej (Morze Adriatyckie).
  3. Tyber (405 km) - rzeka w środkowych Włoszech, płynąca przez Lacjum (jest to główna rzeka tego rogionu). Jej źródła znajdują się na zboczach góry Fumaiolo (Monte Fumaiolo) w Apeninach, skąd płynie w kierunku południowym przez Umbrię i Lacjum, uchodząc (dwoma ramionami) w okolicach Rzymu do Morza Tyrreńskiego.
  4. Adda (313 km) - rzeka w północnych Włoszech (lewy dopływ Padu), przepływającą prze Lombardię. Jej źródła znajdują się w Alpach Retyckich na wysokości 2237 metrów n.p.m. Adda płynie doliną Valtellina, pomiędzy masywem górskim Bernina i Alpami Bergamskimi, przepływa przez jezioro Como i w okolicach Cremony uchodzi do Padu.
  5. Oglio (280 km) - rzeka we Włoszech (lewy dopływ Padu), przepływającą prze Lombardię. Jej źródła znajdują się w grupie górskiej Ortles w Alpach. Oglio płynie przez Val Camonica (jedna z największych dolin środkowych Alp), Jezioro Iseo (Lago d'Iseo) i w okolicach miasteczka Cesole uchodzi do Padu.
  6. Tanaro (276 km) - rzeka we Włoszech (prawy dopływ Padu), przepływająca przez Ligurię i Piemont. Wypływa z Alp Liguryjskich (w pobliżu granicy z Francją) płynie przez Piemont i w okolicach miasta Alessandria uchodzi do Padu.
  7. Ticino (248 km) - rzeka we Włoszech i Szwajcarii (lewy dopływ Padu). Wypływa z Alp Lepontyńskich (po wschodniej stronie Przełęczy Nufenen), przepływa przez Jezioro Maggiore i w okolicach Pawii uchodzi do Padu. Jest to jedna z najczystszych rzek Lombardii i Piemontu.
  8. Arno (241 km) - rzeka w środkowych Włoszech, przepływającą przez Toskanię. Jej źródła znajdują się na zboczach góry Falterona (Monte Falterona) w Apeninach. Dalej płynie przez malownicze wąwozy apenińskie, Florencję, Empoli i w okolicach Pizzy uchodzi do Morza Tyrreńskiego. W przeszłości zmienne stany wód Arno spowodowały katastrofalne powodzie.
  9. Piawa (231 km) - rzeka w północno-wschodnich Włoszech. Jej źródła znajdują się w Alpach Karnickich przy granicy z Austrią. Dalej płynie przez Wenecję Euganejską i w pobliżu północno-wschodniego brzegu Laguny Weneckiej uchodzi do Morza Adriatyckiego. W czasie I wojny światowej nad rzeką stoczona została bitwa (Battaglia del solstizio) pomiędzy siłami Włoch wspartymi wojskami sojuszniczymi Anglii i Francji a wojskami monarchii Austro-Węgierskiej. Zakończyła się zwycięstwem Włoch i przeszła do historii jako symbol agonii monarchii Austro-Węgierskiej.
  10. Reno (212 km) - rzeka w północnych Włoszech, przepływająca przez region Emilia-Romania. Jej nazwa, podobnie jak w przypadku Renu pochodzi od celtyckiego wyrażenia oznaczającego "płynącą wodę". Wypływa z masywu Le Lari w Apeninach, dalej wyznacza granicę między Toskanią i Emilią-Romanią i w pobliżu Casalborsetti uchodzi do Morza Adriatyckiego.