Rankingi
Na terenie Włoch doliczyć się można przeszło 1000 jezior oraz zbiorników wodnych. Największe z nich znajdują się w północnej części kraju na terenie Alp. Ich wody wypełniają dna długich dolin wyrzeźbionych przez lodowce, które niegdyś schodziły do podnóża łańcucha alpejskiego. Mniejsze jeziora spotkać można także na wybrzeżach gdzie w wyniku ruchu fal morskich, powstały zatoczki, które z upływem czasu oddzielone zostały od morza piaszczystymi mierzejami.
Największe jeziora we Włoszech
- Jezioro Garda (Lago di Garda) - 370 km² - jezioro w północnych Włoszech, położone na terenie trzech prowincji: Trydent, Werona i Brescia w połowie drogi między Wenecją a Mediolanem. Ma około 55 km długości, od 4 do 12 km szerokości i jest największym słodkowodnym zbiornikiem we Włoszech. W jego otoczeniu znajdują się grupy górskie Alpi dell'Adamello e della Presanella, Dolomiti di Brenta, Dolomiti di Fiemme i Prealpi Vicentine. Wokół jeziora znajdują się liczne miasteczka z zabytkową zabudową oraz dobrze zagospodarowane plaże żwirowe. Jezioro jest zasilane przez szereg rzek z których największą jest rzeka Sarca.
- Jezioro Maggiore (Lago Maggiore) - 210 km² - jezioro polodowcowe na granicy Włoch i Szwajcarii, położone u podnóża Alp Lombardzkich. U jego brzegów znajduje się wiele zabytkowych miast oraz uzdrowisk. Jest to drugie pod względem głębokości (po Como) jezioro w Alpach, którego maksymalna głębokość wynosi 370 metrów. Na zbiorniku znajduje się wiele wysp z których najbardziej znane to Wyspy Boromejskie.
- Jezioro Como (Lago di Como) - 146 km² - jezioro przepływowe (przepływa przez nie rzeka Adda) w północnych Włoszech, położone w Alpach. Jest to najgłębsze jezioro w Alpach i zarazem jedno z najgłębszych w Europie osiągające głębokość 425 metrów. Z uwagi na kształt odwróconej litery "Y" jego długość jego linii brzegowej przekracza linie brzegowe jezior Garda i Maggiore razem wziętych.
- Jezioro Trazymeńskie (Lago Trasimeno) - 124 km² - jezioro tektoniczne w środkowych Włoszech, położone na terenie Umbrii. Jet ono stosunkowo płytkie bowiem w najgłębszym miejscu osiąga zaledwie 6 metrów. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy: Polvese (5,4 km²), Maggiore (0,24 km²) i Minore (0,05 km²).
- Jezioro Bolsena (Lago di Bolsena) - 114 km² - jezioro wulkaniczne w środkowych Włoszech, położone w górach Vulsini. Jest połączone z Morzem Tyrreńskim poprzez rzekę Marta, która uchodzi do morza w okolicach miasta Tarquinii. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy: Bisentina (0,17 km²) i Martana (0,10 km²).
- Jezioro Iseo (Lago d'Iseo) - 65,3 km² - jezioro polodowcowe w północnych Włoszech, położone w Alpach Lombardzkich w podalpejskiej dolinie Val Camonica. Przepływa przez nie rzeka Oglio (lewy dopływ Padu). Brzegi zbiornika stanowią popularne miejsce wypoczynku oraz turystyki. Są tu liczne plaże oraz trasy rowerowe.
- Jezioro Bracciano (Lago di Bracciano) - 56,7 km² - jezioro tektoniczne w środkowych Włoszech, położone w obrębie Miasta Stołecznego Rzym (Città metropolitana di Roma Capitale). Powstało w wyniku zalania zapadłego krateru powstałego w wyniku opróżnienia komory magmowej (eksplozja magmy) kompleksu wulkanicznego Sabatino.
- Jezioro Lugano (Lago di Lugano) - 48,7 km² - jezioro polodowcowe na granicy Włoch i Szwajcarii, położone w Alpach Lugańskich. Główną miastem położonym nad zbiornikiem jest szwajcarskie Lugano. Jezioro Lugano jest drenowane przez rzekę Tresa do jeziora Maggiore.
- Jezioro Omodeo (Lago Omodeo) - 29 km² - to sztuczny zbiornik wodny we Włoszech, położony na Sardynii. Utworzony został w latach 1924 po wybudowaniu Zapory św. Klary (Diga di Santa Chiara) i spiętrzenia wodny na rzece Tirso. Głównym projektantem tamy był włoski inżynier Angelo Omodeo (1876-1941). Po wybudowaniu kolejnej zapory (Eleonora D'Arbore ) pod koniec XX wieku Lago Omodeo stało się jednym z największych sztucznych jezior w Europie.
- Jezioro Orta (Lago d'Orta) - 18,2 km² - jezioro polodowcowe w północno-zachodnich Włoszech, położone na terenie Piemontu. Ma około 1,2 km szerokości i 13 km długości a jego maksymalna głębokość to 143 metry. Od jeziora Maggiore na wschodzie oddziela je góra Mottarone.