Największe jeziora we Włoszech
Rankingi

Na terenie Włoch doliczyć się można przeszło 1000 jezior oraz zbiorników wodnych. Największe z nich znajdują się w północnej części kraju na terenie Alp. Ich wody wypełniają dna długich dolin wyrzeźbionych przez lodowce, które niegdyś schodziły do ​​podnóża łańcucha alpejskiego. Mniejsze jeziora spotkać można także na wybrzeżach gdzie w wyniku ruchu fal morskich, powstały zatoczki, które z upływem czasu oddzielone zostały od morza piaszczystymi mierzejami.

Największe jeziora we Włoszech

  1. Jezioro Garda (Lago di Garda) - 370 km² - jezioro w północnych Włoszech, położone na terenie trzech prowincji: Trydent, Werona i Brescia w połowie drogi między Wenecją a Mediolanem. Ma około 55 km długości, od 4 do 12 km szerokości i jest największym słodkowodnym zbiornikiem we Włoszech. W jego otoczeniu znajdują się grupy górskie Alpi dell'Adamello e della Presanella, Dolomiti di Brenta, Dolomiti di Fiemme i Prealpi Vicentine. Wokół jeziora znajdują się liczne miasteczka z zabytkową zabudową oraz dobrze zagospodarowane plaże żwirowe. Jezioro jest zasilane przez szereg rzek z których największą jest rzeka Sarca.
  2. Jezioro Maggiore (Lago Maggiore) - 210 km² - jezioro polodowcowe na granicy Włoch i Szwajcarii, położone u podnóża Alp Lombardzkich. U jego brzegów znajduje się wiele zabytkowych miast oraz uzdrowisk. Jest to drugie pod względem głębokości (po Como) jezioro w Alpach, którego maksymalna głębokość wynosi 370 metrów. Na zbiorniku znajduje się wiele wysp z których najbardziej znane to Wyspy Boromejskie.
  3. Jezioro Como (Lago di Como) - 146 km² - jezioro przepływowe (przepływa przez nie rzeka Adda) w północnych Włoszech, położone w Alpach. Jest to najgłębsze jezioro w Alpach i zarazem jedno z najgłębszych w Europie osiągające głębokość 425 metrów. Z uwagi na kształt odwróconej litery "Y" jego długość jego linii brzegowej przekracza linie brzegowe jezior Garda i Maggiore razem wziętych.
  4. Jezioro Trazymeńskie (Lago Trasimeno) - 124 km² - jezioro tektoniczne w środkowych Włoszech, położone na terenie Umbrii. Jet ono stosunkowo płytkie bowiem w najgłębszym miejscu osiąga zaledwie 6 metrów. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy: Polvese (5,4 km²), Maggiore (0,24 km²) i Minore (0,05 km²).
  5. Jezioro Bolsena (Lago di Bolsena) - 114 km² - jezioro wulkaniczne w środkowych Włoszech, położone w górach Vulsini. Jest połączone z Morzem Tyrreńskim poprzez rzekę Marta, która uchodzi do morza w okolicach miasta Tarquinii. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy: Bisentina (0,17 km²) i Martana (0,10 km²).
  6. Jezioro Iseo (Lago d'Iseo) - 65,3 km² - jezioro polodowcowe w północnych Włoszech, położone w Alpach Lombardzkich w podalpejskiej dolinie Val Camonica. Przepływa przez nie rzeka Oglio (lewy dopływ Padu). Brzegi zbiornika stanowią popularne miejsce wypoczynku oraz turystyki. Są tu liczne plaże oraz trasy rowerowe.
  7. Jezioro Bracciano (Lago di Bracciano) - 56,7 km² - jezioro tektoniczne w środkowych Włoszech, położone w obrębie Miasta Stołecznego Rzym (Città metropolitana di Roma Capitale). Powstało w wyniku zalania zapadłego krateru powstałego w wyniku opróżnienia komory magmowej (eksplozja magmy) kompleksu wulkanicznego Sabatino.
  8. Jezioro Lugano (Lago di Lugano) - 48,7 km² - jezioro polodowcowe na granicy Włoch i Szwajcarii, położone w Alpach Lugańskich. Główną miastem położonym nad zbiornikiem jest szwajcarskie Lugano. Jezioro Lugano jest drenowane przez rzekę Tresa do jeziora Maggiore.
  9. Jezioro Omodeo (Lago Omodeo) - 29 km² - to sztuczny zbiornik wodny we Włoszech, położony na Sardynii. Utworzony został w latach 1924 po wybudowaniu Zapory św. Klary (Diga di Santa Chiara) i spiętrzenia wodny na rzece Tirso. Głównym projektantem tamy był włoski inżynier Angelo Omodeo (1876-1941). Po wybudowaniu kolejnej zapory (Eleonora D'Arbore ) pod koniec XX wieku Lago Omodeo stało się jednym z największych sztucznych jezior w Europie.
  10. Jezioro Orta (Lago d'Orta) - 18,2 km² - jezioro polodowcowe w północno-zachodnich Włoszech, położone na terenie Piemontu. Ma około 1,2 km szerokości i 13 km długości a jego maksymalna głębokość to 143 metry. Od jeziora Maggiore na wschodzie oddziela je góra Mottarone.