Największe jeziora Francji
Rankingi

We Francji znajduje się około 200 jezior, lagun i zbiorników wodnych o powierzchni przekraczającej 1 km². Największym z nich jest położone częściowo na terytorium Francji Jezioro Genewskie (Le Léman). Ma ono powierzchnię przeszło 581 km² z czego do Francji przynależy 236,4 km2. Jest to największy w Alpach i całej Europie Zachodniej zbiornik wody pitnej. Kolejne miejsca zajmują dwie rozległe laguny (Étang de Berre i Étang de Thau) położone nad brzegiem Morza Śródziemnego. Wielkie jeziora znajdują się także w pobliża ujścia Loary do Oceanu Atlantyckiego. Znajduje się tam drugi co do wielkości (po Camargue) teren podmokły w Francji tworzący rozległe tereny bagniste Brière.

Największe jeziora Francji

  1. Jezioro Genewskie (Le Léman) - 581,4 km² - położone jest na granicy Szwajcarii i Francji w obniżeniu tektonicznym między Alpami oraz Jurą. Nad jeziorem leżą takie miasta jak m.in. Genewa, Lozanna czy Évian-les-Bains oraz liczne ośrodki turystyczne, wypoczynkowe, sportowe i uzdrowiskowe.
  2. Laguna Berre (Étang de Berre) - 155 km² - jest to laguna śródziemnomorska, położona około 30 km w kierunku północno-zachodnim od Marsylii. Powstała w wyniku stopnienia lodowców, które niegdyś pokrywały Europę czego efektem było podniesienie się poziomu wody w Morzu Śródziemnym. Obecnie Étang de Berre łączy się z morzem poprzez wybudowany w drugiej połowie XIX wieku Kanał Caronte (Canal de Caronte).
  3. Laguna Thau (Étang de Thau) - 75 km² - jest to jezioro lagunowe, położone około 30 km w kierunku południowo-zachodnim od Montpellier. Od Zatoki Lwiej (Golfe du Lion) oddziela je wąski piaszczysty pas ziemi. Zbiornik charakteryzuje się niezwykle bogatą różnorodnością fauny i flory. Żyją tutaj m.in. wyróżniające się charakterystycznym kształtem ciała pławikoniki (koniki morskie).
  4. Laguna Vaccarès (Étang de Vaccarès) - 65 km² - jest to jezioro typu lagunowego, położone w rozległej delcie Rodanu. Swoją nazwę zbiornik zawdzięcza licznie wypasającym się niegdyś dzikich krów na jego brzegach (w języku francuskim słowo vaches oznacza krowy).
  5. Jezioro Hourtin-Carcans (Lac d'Hourtin et de Carcans) - 56,67 km² - położone jest w południowo-zachodniej Francji, w pobliżu miasta Bordeaux. Jest to największy słodkowodny zbiornik, położony całkowicie na terytorium Francji. Z uwagi na to, że jezioro położone jest na terenie dwóch gmin (Hourtin i Carcans) to mieszkańcy północnych jego brzegów nazywają je Hourtin (Lac d'Hourtin) a południowcy Carcans (Lac de Carcans).
  6. (Lac de Cazaux et de Sanguinet) - 55 km² - położone jest w południowo-zachodniej Francji, w pobliżu północno-zachodniego krańca Parku Regionalnego Landów Gaskońskich. Powstało w wyniku nagromadzenia się wody spływającej z równiny Landes.
  7. Jezioro Leucate (Étang de Leucate) - 54,8 km² - jest to jezioro lagunowe, położone w południowej Francji, pomiędzy deltą Rodanu a Pirenejami. Od Morza Śródziemnego oddziela je wąski pas wybrzeża. Jezioro Leucate jest stosunkowo płytkie (średnia głębokość około 1,7 metra), dlatego upodobali je sobie głównie miłośnicy sportów wodnych.
  8. Jezioro Grand-Lieu (Lac de Grand-Lieu) - 54,2 km² - położone jest w zachodniej Francji, na terenie rezerwatu przyrody Réserve Naturelle du Lac de Grand-Lieu, około 20 km w kierunku południowo-zachodnim od Nantes. W zależności od pory roku zbiornik zmienia swoje rozmiary. Zimą jego powierzchnia osiąga czasem rozmiar nawet do 63 km². Z uwagi na to, że jezioro znajduje się na terenie rezerwatu dostęp do niego jest utrudniony (obowiązuje tu całkowity zakaz żeglugi).
  9. Jezioro Brière (La Brière) - 47,2 km² - to rozległe piaszczyste tereny podmokłe, położone w pobliżu ujścia rzeki Loary do Oceanu Atlantyckiego. Niegdyś znajdowała się tu zatoka, która po odcięciu przez odkładające się osady przekształciła się w zamknięty zabagniony zbiornik wodny. W 1970 roku Teren ten objęty został Regionalnym Parkiem Naturalnym Brière (Parc naturel régional de Brière).
  10. Jezioro Bourget (Lac du Bourget) - 44,5 km² - położone jest w południowo-wschodniej Francji, u podnóża masywu górskiego Jury. Powstało około 19 tysięcy lat temu w wyniku topnienia i cofania się lodowców. Wzdłuż wybrzeża jeziora ciągną się liczne dobrze zagospodarowane plaże. Miejsce to cieszy się dużą popularnością pośród miłośników sportów wodnych.