Największe jeziora Ameryki Południowej
Rankingi

Na terenie Ameryki Południowej znajduje się stosunkowo niewiele jezior. Mimo to aż dziesięć z nich ma powierzchnię większą niż 10 tysięcy km². Z uwagi na pochodzenie na kontynencie dominują trzy typy jezior: polodowcowe, tektoniczne i lagunowe. Najwięcej z nich znajduje się w południowej części Brazylii pośród dopływów rzeki Parany. Największym akwenem w Ameryce Południowej jest położone w północno-zachodniej Wenezueli jezioro lagunowe (przybrzeżne) Maracaibo (Lago de Maracaibo). Powstało w wyniku zapadnięcia się uskoków i wypiętrzenia Andów, do którego doszło około 36 milionów lat temu (późny eocen). Geomorfologiczne Maracaibo stanowi część morza, ponieważ łączy się cieśniną z Zatoką Wenezuelską, a tym samym z Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim. Mimo to woda w zbiorniku jest słodka, dlatego przez posiada on status jeziora. Najbardziej znanym i cieszącym się pośród turystów zbiornikiem w Ameryce Południowej jest Jezioro Titicaca. Jest to największe jezioro wysokogórskie na Ziemi i zarazem najwyżej położone jezioro wykorzystywane w celach handlowych.

Największe jeziora Ameryki Południowej

 1. Jezioro Maracaibo (Lago de Maracaibo) - 14 343 km² - jest to jezioro typu zatokowego, położone w północno-zachodniej Wenezueli. Zbiornik znajduje się na poziomie morza i jest jednym z najstarszych jezior na ziemi (ma 36 milionów lat).
 2. Jezioro Patos (Lagoa dos Patos, czyli "Jezioro Kaczek") - 10 145 km² - jest to jezioro lagunowe (o charakterze przepływowym) położone w południowo-wschodniej Brazylii, w stanie Rio Grande do Sul. Od Oceanu Atlantyckiego oddziela je mierzeja o średnio 8-kilometrowej szerokości.
 3. Jezioro Titicaca (Lago Titicaca) - 8 372 km² - jest to jezioro tektoniczne (powstałe najprawdopodobniej w miocenie), położone na terenie Peru i Boliwii, w północnej części zagłębienia Altiplano, pomiędzy wschodnimi i zachodnimi pasmami Andów. Titicaca jest znajduje się na wysokości 3 812 metrów n.p.m. i jest największym jeziorem wysokogórskim na ziemi na którym uprawiana jest żegluga statkami handlowymi. Nazwa jeziora pochodzi z indiańskiego języka keczua i w wolnym tłumaczeniu oznacza pumę polującą na królika.
 4. Jezioro Mirim (Lagoa Mirim) - 3 500 km² - jest to jezioro lagunowe, położone na granicy Brazylii i Urugwaju o maksymalnej głębokości 12 metrów. Od Oceanu Atlantyckiego oddziela je zabagniona mierzeja o szerokości do 55 km.
 5. Jezioro Poopó (Lago Pampa Aullagas) - 2 500 km² - jest to wyschnięte bezodpływowe słone jezioro w Boliwii, położone w środkowych Andach. Pod koniec 2015 roku całkowicie wyschło i obecnie na jego miejscu rozciąga się rozległa pustynia.
 6. Buenos Aires/General Carrera (Lago Buenos Aires/Lago General Carrera) - 2 400 km² - jest to jezioro pochodzenia polodowcowego, położone w południowej Argentynie i Chile na terenie Patagonii. Oficjalnie posiada dwie nazwy, argentyńśką Lago Buenos Aires i chilijską General Carrera. Zbiornik ten stanowi miejsce połowu pstrągów i ryb łososiowatych.
 7. Mar Chiquita (Mar Chiquita) - ok. 2 000 km² - jest to słone jezioro bezodpływowe, położone w północnej Argentynie. Jest to jeden z największych słonych zbiorników na Ziemi, którego wielkość waha się od 1000 do 6000 km². Oryginalnie powstało jako jezioro przybrzeżne, dlatego jest słone i zabagnione, a także bardzo płytkie (maksymalna głębokość to zaledwie 19 metrów).
 8. Jezioro Argentino (Lago Argentino) - 1 415 km² - jest to pochodzenia polodowcowego, położone w południowej Argentynie w Andach Patagońskich na terenie Parku Narodowego Los Glaciares. Jest to największy słodkowodny zbiornik w Argentynie.
 9. Jezioro Viedma (Lago Viedma) - 1 088 km² - jest to jezioro pochodzenia polodowcowego, położone w południowej Argentynie w Andach Patagońskich w pobliżu chilijskiej granicy. Jego nazwa pochodzi od nazwiska odkrywcy, hiszpańskiego kolonisty Antonia de Viedmy (odkrył on jezioro w 1782 roku).
 10. O'Higgins/San Martín (Lago O'Higgins/San Martín) - 1 013 km² - jest to jezioro , położone w Andach Patagońskich na pograniczu Chile i Argentyny. Oficjalnie posiada dwie nazwy, hiszpańską Lago O'Higgins i argentyńską San Martín. Jest najgłębszym jeziorem Ameryki Południowej i czwartym najgłębszym jeziorem na świecie.
 11. Jezioro Llanquihue (Lago Llanquihue) - 860 km² - jest to jezioro pochodzenia polodowcowego, położone w południowej części Chile. Na jego brzegu znajdują się liczne popularne turystyczne miejscowości jak m.in. Puerto Varas, Frutillar, Puerto Octay czy Llanquihue.
 12. Jezioro Fagnano (Lago Cami) - 645 km² - jest to jezioro pochodzenia tektonicznego, położone na Ziemi Ognistej w Argentynie i Chile. Jego argentyńska część znajduje się na terenie Parku Narodowego Tierra del Fuego.
 13. Jezioro Nahuel Huapí (Lago Nahuel Huapi) - 544 km² - jest to jezioro pochodzenia polodowcowego, położone w Argentynie na terenie północnej Patagonii. Nazwa Nahuel Huapi pochodzi z języka miejscowych Indian i w wolnym tłumaczeniu oznacza "wyspę jaguarów". Jak głosi jedna z miejscowych teorii spiskowych rzekomo w położonym na północno-zachodnim krańcu jeziora domu ukrywali się po wojnie (po sfingowaniu samobójstwa) Adolf Hitler i jego żona Ewa Braun..