Fawele - brazylijskie dzielnice nędzy
Różności

Fawele to dzielnice nędzy w Brazylii, które tworzą się przeważnie wokół centrów miast. Są to niebezpieczne slumsy gdzie pośród zwyczajnych ludzi swoje siedziby mają też gangi. Określenie fawela (favela) pochodzi od nazwy rośliny rosnącej na wzgórzach wokół Rio de Janeiro, gdzie w 1890 roku osiedlili się wyzwoleni niewolnicy. Jednak oficjalnie za pierwszą fawelę uważa się "osadę" założoną w listopadzie 1897 roku przez 20 tysięcy weteranów pozostawionych bez środków do życia. Zabudowa faweli jest gęsta i chaotyczna. Każdy stawia dom tam, gdzie znajdzie miejsce bez żadnych pozwoleń. Do ich budowy używane są najtańsze materiały, często pochodzące z różnych rozbiórek czy śmietnisk. Na kilku metrach kwadratowych żyją wieloosobowe rodziny. Pomimo tragicznych warunków, jakie panują w fawelach, mają one infrastrukturę w postaci wody, elektryczności, kanalizacji czy wywozu śmieci. Funkcjonują tam również sklepy, szkoły czy przedszkola. Większość mieszkańców stara się zachować normalność w tym trudnym do życia świecie. W fawelach istnieje także podział na "bogatszych" i "biedniejszych". Ci pierwsi mają przeważnie dom z cegieł i bieżącą wodę.

Brazylia - Fawela

Przy wielu Brazylijskich miastach powstały całe kwartały slumsów. W Rio de Janeiro fawele wybudowano na zboczach gór otaczających miasto. W slumsach osiedlają się głównie przybysze ze wsi, którzy nie potrafią znaleźć tam pracy dającej utrzymanie. Zjeżdżają tłumnie do miast z nadzieją na poprawę bytu zarówno swojego jak i swojej rodziny. W większości przypadków zamiast pracy znajdują jeszcze większą biedę. Desperacja powoduje u niektórych wkraczanie na działalność przestępczą, dlatego fawele zrządzą się swoimi prawami. Najczęściej prawa te ustalają gangi, które także wyznaczają swoje strefy wpływów. Wymiar sprawiedliwości i policja mają tu niewiele do powiedzenia, a najczęściej nawet w te rejony się nie zapuszczają. Częstym widokiem są tu dzieci z bronią handlujące narkotykami.

Ciekawostki

  • Średnia życia mieszkańca faweli wynosi zaledwie 48 lat;
  • Szacuje się, że w fawelach żyje około 6% ludności Brazylii;
  • W 2002 roku nakręcony został film pod tytułem Miasto Boga (Cidade de Deus) przedstawiający życie w jednym z faweli Rio de Janeiro.