Co warto wiedzieć o Islandii? - Najlepsze ciekawostki
Polecane

Islandia jest miejscem, gdzie łączą się skrajności - od potężnych lodowców, które zdobią krajobraz, po aktywne wulkany, które rzucają wyzwanie ziemi. Kraj ten, choć może być jednym z najmniej zaludnionych w Europie, rozpieszcza swoich odwiedzających niezrównanymi doświadczeniami, które trwają długo po powrocie do domu. Już teraz Poznajcie najlepsze ciekawostki dotyczące tego miejsca. Co właściwie warto wiedzieć o Islandii?

Najciekawsze informacje dotyczące Islandii

Na Islandii wykorzystuje się naturalne złoża ciepła, które wykorzystywane są do produkcji energii cieplnej i elektrycznej, czyli geotermalne źródła energii. Jest ona w tym kraju powszechnie wykorzystywana do ogrzewania domów, budynków publicznych, a nawet chodników i dróg. Okazuje się, że ponad 85% gospodarstw domowych korzysta z geotermalnych systemów grzewczych. Elektrownie geotermalne, wykorzystują gorącą wodę i parę wodną, aby obracać turbiny, które z kolei generują energię elektryczną.

Warto również skupić się na języku, którym władają mieszkańcy. Islandzki jest jednym z najstarszych języków na świecie, ma bardzo mało zmian w ciągu wieków. Co ciekawe, jest on bardzo podobny do języka staronordyckiego, którym posługiwali się wikingowie. Nie można zapomnieć o fakcie, że Islandia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Przestępczość jest na niskim poziomie, a policja zazwyczaj nie nosi broni palnej.

Warto wiedzieć, że na Islandii istnieją drużyny piłkarskie, a piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych sportów na wyspie. Jeśli interesujecie tym sportem lub innymi dyscyplinami i jesteście w stanie przewidzieć wynik danego spotkania, to zachęcamy was do spróbowania obstawiania. Chcąc rozpocząć swoją przygodę z typowaniem wyników na przykład meczów, wykorzystajcie kod promocyjny Betters, które na start oferuje wiele atrakcyjnych promocji.

Ciekawostki o Islandii - Co musicie wiedzieć?

To oczywiście nie koniec wartych uwagi informacji, które przygotowaliśmy w tym artykule. Kolejnym ciekawym punktem jest fakt, że Islandia jest jednym z niewielu krajów na świecie, gdzie praktycznie nie ma lasów. Co właściwie odpowiada za taki stan rzeczy? Głównym powodem tego zjawiska są niekorzystne warunki klimatyczne. Wśród nich wymienia się przede wszystkim silne wiatry, niskie temperatury, jak również krótką porę wzrostu roślin.

Jak wiadomo, Islandia jest doskonałym miejscem do obserwacji zorzy polarnej. Ze względu na swoje położenie blisko koła podbiegunowego północnego, islandzkie niebo często rozświetlają piękne świetliste zorze. Opisywany przez nas kraj leży na granicy dwóch płyt tektonicznych, co sprawia, że jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanicznie miejsc na ziemi.

W kraju znajduje się wiele wulkanów, w tym Eyjafjallajökull, który stał się sławny po erupcji w 2010 roku, która spowodowała duże zakłócenia w ruchu lotniczym na całym świecie. Na Islandii znajduje się również popularny geotermalny basen zwany Błękitną Laguną. Jest on znany ze swoich gorących źródeł i błękitnych wód. Nie można ukryć, że jest to popularne miejsce zarówno dla turystów, jak i lokalnych mieszkańców, którzy korzystają z jego właściwości leczniczych.

Dlaczego warto odwiedzić Islandię?

Okazuje się, że Islandia jest pełna niezwykłych krajobrazów, w tym wodospady, lodowce, czarne plaże, pola lawy i gorące źródła. Krajobraz ten był wykorzystywany jako plan filmowy dla wielu znanych produkcji, w tym "Grę o tron" czy "Interstellar". Te ciekawostki to tylko niewielki wycinek fascynującej kultury i przyrody Islandii. To naprawdę wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić i poznać bliżej.