Lodowiec Perito Moreno
Regionalne atrakcje

Perito Moreno (Glaciar Perito Moreno) to lodowiec w południowej Argentynie, położony na terenie Parku Narodowego Los Glaciares. Ma 30 km długości 5 metrów szerokości i zajmuje powierzchnię 258 km2. Jest to jeden z 48 lodowców zasilanych przez Południowy Lądolód Patagoński zlokalizowany w Andach. Perito Moreno jest jednym z jednym z nielicznych lodowców, który utrzymuje swą masę w stanie równowagi, ponieważ gromadzi masę w tempie podobnym do jej utraty. Ciśnienie wywierane na górne warstwy lodu, powoduje odłamywanie się olbrzymich kawałków lodu, które z hukiem spadają do otaczającego go jeziora Argentino. Lodowiec wyróżnia się także swoim niezwykłym błękitnym kolorem, który kontrastuje z bielą ośnieżonych okolicznych górskich szczytów. Z uwagi na swoją wielkość oraz stosunkowo łatwą dostępność Perito Moreno stanowi obecnie jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w argentyńskiej Patagonii. Dostać się do niego można autobusem z pobliskiego miasteczka El Calafate. Miejscowe biura podróży oferują także trekking z przewodnikiem na lodzie. Oferowane są 2 warianty: "Mini Trekking", składający się z około półtoragodzinnego spaceru oraz "Big Ice Trekking", który trwa około czterech godzin. W 1981 roku Lodowiec Perito Moreno wraz z Parkiem Narodowym Los Glaciares został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Argentyna- Lodowiec Perito Moreno

Ciekawostki

  • Południowy Lądolód Patagoński z którego spływa m.in. Perito Moreno jest trzecim co do wielkości (po Antarktydzie i Grenlandii) lądolodem na ziemi;
  • Lodowiec nazwany został na cześć wybitnego argentyńskiego odkrywcy i naukowca Francisco Moreno (1852-1919);
  • Lodowiec zamieszkuje niewielka muchówka lodowcowa andiperla willinki, która bardzo często nazywana jest także Smokiem Patagonii.