20 Ciekawostek o Afryce
Ciekawostki

Afryka jest drugim największym kontynentem na Ziemi (po Eurazji), którego powierzchnia przekracza 30 milionów m2. Afrykę przecina zarówno równik jak i południk zerowy czego wynikiem jest położenie kontynentu częściowo na półkuli północnej i południowej a także na wschodniej i zachodniej. Większość granic Afryki to granice morskie. Afrykę opływają dwa oceany: Atlantycki i Indyjski. Jedynym morzem Atlantyku jest opływające od północy Morze Śródziemne, które oddziela Afrykę od Europy. Afryka wyróżnia się niesamowitą różnorodnością geograficzną. Znajdziemy tu zarówno pustynie, dżungle, góry jak i lodowce. Na obszarze Afryki znajdują się aż 54 państwa. Większość z nich ogłosiła niepodległość w wyniku dekolonizacji jaka miała miejsce po II wojnie światowej. Ich granice są granicami byłych kolonii, które często nie uwzględniają granic naturalnych czy obszarów zamieszkanych przez daną ludność. Największym państwem Afryki jest Algieria a najludniejszym - Nigeria.

20 Ciekawostek o Afryce

 1. Nazwa "Afryka" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza "ziemię Afrów" (Africa terra). Jako nazwa kontynentu leżącego na południe od Morza Śródziemnego pojawiła się po raz pierwszy w dziele De chorographia autorstwa Pomponiusza Meli z 41 roku naszej ery.
 2. Blisko jedną trzecią Afryki zajmuje rozległa strefa pustynna zwana Saharą. Jest to największa gorąca pustynia na ziemi, której powierzchnia przekracza 9 milionów m2. Znajduje się na terytoriach 11 państw a w jej skład wchodzi czternaście mniejszych pustyń.
 3. Afryka jest "najmłodszym" kontynentem na Ziemi – dzieci (0–14 lat) stanowią blisko 44% populacji.
 4. Afryka kojarzona jest często z piramidami. Wbrew pozorom ich największa ilość nie znajduje się w Egipcie a Sudanie. Są one jednak znacznie mniejsze od egipskich (średnia ich wysokość nie przekracza 30 metrów).
 5. Blisko jedną trzecią powierzchni Afryki pokrywa sawanna (ubogi w roślinność teren trawiasty o gorącym klimacie, z wyraźnie zaznaczoną porą suchą oraz porą deszczową).
 6. Afryka jest najsłabiej zurbanizowanym kontynentem, zaledwie niespełna 39% ludności mieszka w miastach. Duża część Afrykanów cierpi na niedobór wody i żywności. Często kobiety i dzieci zmuszeni są pokonywać dzienne pieszo 5 km by zdobyć wodę potrzebną do przeżycia.
 7. Najwyższy punkt Afryki jest położony w masywie Kilimandżaro i jest nim szczyt o nazwie Kibo. Ma on wysokości 5896 metrów n.p.m.
 8. W Afryce używa się około dwóch tysięcy języków, z czego zaledwie 50 jest używane przez więcej niż 0,5 mln użytkowników. Najpopularniejszym językiem jest suahili, którym na co dzień posługuje się przeszło 50 milionów Afrykańczyków.
 9. Mimo wielu walorów zarówno przyrodniczych, jak i antropogenicznych w większości państw afrykańskich turystyka jest słabo rozwinięta. Branża ta najlepiej rozwinięta jest w państwach Afryki Północnej oraz Republice Południowej Afryki.
 10. W Tanzanii znajduje się największe w Afryce nagromadzenie dzikich zwierząt. Żyje tu blisko 20% wszystkich afrykańskich gatunków ssaków.
 11. Najgroźniejszym zwierzęciem Afryki jest hipopotam nilowy. Rocznie zabija on więcej osób niż krokodyle, lwy i rekiny razem wzięte.
 12. Największym afrykańskim drzewem jest Baobab Średnica jego pnia może przekraczać nawet 30 metrów.
 13. We wschodniej Afryce spotkać można kwiaty nazywane potocznie tancerkami. Swoją osobliwą nazwę zawdzięczają podobieństwu do sylwetki tańczącej pani w sukience.
 14. Afryka Subsaharyjska była ostatnim dużym regionem na świecie poddanym kolonizacji. W okresie od XV do XIX wieku z kontynentu wywieziono od 7 do 12 milionów ludzi w kierunku obu Ameryk.
 15. Najdalej na południe wysuniętym punktem Afryki jest Przylądek Igielny. Przebiegający przez niego południk uznawany jest za umowną granicę dwóch oceanów: Indyjskiego i Atlantyckiego.
 16. Mimo licznych zasobów naturalnych, Afryka jest najbiedniejszym kontynentem na Świecie. Doprowadziło do tego m.in. rozpoczęte na przełomie XV i XVI wieku zjawisko kolonializmu, czyli podziału kontynentu przez wielkie mocarstwa europejskie.
 17. Położenie Afryki w niskich szerokościach geograficznych powoduje, iż na kontynencie występuje zjawisko górowania Słońca w zenicie, co przekłada się na znacznie wyższe nasłonecznienie, niż ma to miejsce np. na terenie Europy czy Azji.
 18. Niemal połowa wszystkich diamentów na świecie pochodzi ze środkowej i południowej części Afryki.
 19. W Afryce żyje największy ssak lądowy - słoń afrykański, oraz jeden z największych gadów na świecie jakim jest krokodyl nilowy.
 20. Mimo, że Afryka kojarzy się głównie z pustynią i upałami, to znajdują się tu także strefy wiecznego śniegu. Lodowce zajmują blisko 240 km2 i występują jedynie na obszarach górskich we wschodniej części kontynentu.