Co należy zrobić w przypadku zabłądzenia w lesie?
Poradniki

Lasy są bardzo popularnym celem wycieczek i spacerów. Czasami zdarza się, że spacerując jesteśmy zamyśleni lub podziwiając faunę i florę tracimy orientację i gubimy się. W takim przypadku najważniejszą rzeczą jest zachować spokój (nawet gdy nie mamy zasięgu czy naładowanej baterii w telefonie). Warto wiedzieć, że lasy w Polsce podzielone są na prostokątne sektory czyli tzw. oddziały leśne, w których w południowo-zachodnim rogu umieszczone są kamienne słupki z numerami oddziałów. Gdy uda nam się odnaleźć taki słupek to wystarczy kierować się w jednym kierunku, a prędzej czy później dotrzemy na bezdrzewny pas lub drogę wyznaczającą linię oddziałową.

Las - Słupek oddziałowy

W przypadku gdy nie uda nam się odnaleźć takiego słupka (nie ma ich np. na terenie parków narodowych) to podstawową zasadą jest podążanie cały czas w tym samym kierunku (tak aby nie kręcić się w kółko) i wypatrywanie charakterystycznych punktów terenu. Mogą to być np. kapliczki, paśniki dla zwierząt, oznaczenia drzew do wycinki czy linie energetyczne (te bardzo często pokrywają się z liniami oddziałowymi). Kierunek marszu można określić także na podstawie położenia słońca lub mchu na drzewach (ten zawsze bujniejszy jest od strony północnej). Idąc należy starać się zostawiać za sobą charakterystyczne ślady np: gałęzie. Gdy sytuacja ma miejsce w górach warto znaleźć potok. Podążając z jego "nurtem", czyli idąc wzdłuż potoku w dół trafimy do najbliższej wioski lub drogi. Jeśli uda nam się w końcu wezwać pomoc i określimy miejsce pobytu nie należy się z tego miejsca oddalać.

Las - Co należy zrobić w przypadku zabłądzenia w lesie

Jeżeli przyjdzie nam spędzić w lesie noc to należy zadbać o następujące rzeczy:

 1. Podstawa to woda, jeśli bez jedzenia człowiek wytrzyma wiele dni (do 3 tygodni), bez wody wytrzyma maksymalnie 2-3 dni. Najlepiej obozować na podwyższeniu (unikniesz zalania i jest z reguły większe nasłonecznienie), wyjście powinno być w kierunku wschodnim (obudzi Cię wschód słońca), w pobliżu wody, nie za blisko, aby nie płoszyć zwierząt. Należy pamiętać, że w obozowisku, które jest za blisko np: rzeki, jeziora jest wyższa wilgotność (wilgotne ubranie) i niższa temperatura. Najlepsza woda do picia jest ze źródła strumyka lub pozyskiwana z porannej rosy, można ją zbierać korzystając z dowolnego chłonnego materiału. Wodę z innych źródeł najlepiej na wszelki wypadek przegotować (około 3 minut w stanie wrzenia wystarczy do zabicia większości groźnych bakterii).
 2. Budując szałas użyj gałęzi, liści, roślin, tak aby jak najlepiej chroniły przed złą pogodą. Zwróć uwagę przede wszystkim na szczelność konstrukcji. Pamiętaj, że jaskinie mogą być zamieszkałe przez niebezpieczne zwierzęta np: niedźwiedzie. Jeśli znajdziemy zwierzęce kości to znak, że w pobliżu znajduje się drapieżnik i raczej nie powinno się tam stawiać szałasu. Nie rozbijaj obozu na leśnych ścieżkach, w miejscach z wyraźnie ubitą trawą.
 3. Jeśli chodzi o jedzenie to niestety w lesie mamy niewielki wybór. Owady idealnie nadają się do jedzenia jednak wymagają ugotowania. Unikaj owadów o jaskrawym zabarwieniu lub takich, które żądlą np: osy. Usuń głowę, skrzydła i ugotuj. Równie idealnym pożywieniem jest złapana ryba, nawet niewielka. W lesie możemy też korzystać z malin i jeżyn, co do jagód i grzybów należy wiedzieć, które nie są trujące.
 4. Obóz najlepiej zabezpieczyć przed niepożądanymi gośćmi. Jeśli dysponujesz sznurkiem możesz rozwinąć go wokół obozowiska, jeśli dysponujesz naczyniami przymocuj je tak, aby brzęczały, jak tylko dojdzie do przekroczenia chronionej strefy. Brzęk może go szybko przepłoszyć, a Ciebie zbudzić. Dobrym pomysłem jest przygotowanie odpowiedniej ilości opału i całonocne warty, które podtrzymują ogień i co jakiś czas się zmieniają.
 5. Naczynia należy myć wodą z dodatkiem popiołu z ogniska lub piasku. Nie zostawiaj brudnych naczyń z pozostałościami jedzenia, może to bowiem ściągnąć zwierzęta.
 6. Brudne lub przepocone rzeczy należy przeprać i dokładnie wysuszyć (w słońcu lub nad ogniem). Pamiętaj, że słońce działa również bakteriobójczo.
 7. Nie zapominaj o higienie, szczególnie dotyczy to stóp i przeglądu ciała pod kątem kleszczy i ran.
 8. Nie należy przechowywać jedzenia w miejscu, gdzie śpimy. Jeśli masz możliwość umieść całe zapasy w worku, przenieś w inne miejsce i powieś na drzewie.
 9. Po przebudzeniu pamiętaj, aby sprawdzić buty i ubranie, czy nie pojawiły się tam jakieś zwierzątka.
 10. Nie pal dużych ognisk, używaj ognia tylko do ogrzania się, suszenia lub ugotowania jedzenia. Większe ogniska płoszą niepotrzebnie zwierzęta.
 11. Jeśli jest z Tobą pies, a temperatura jest niska (-20 stopni Celsjusza), pamiętaj, że jemu też może być zimno, najlepiej więc zwierzaka czymś przykryć.
 12. Nie kładź się spać w mokrym lub wilgotnym ubraniu.

Las

Warto także pamiętać:

 • Wybierając się na dłuższą wycieczkę do lasu warto zabrać ze sobą jakiś nożyk bądź scyzoryk i kompas. Należy także pamiętać o odpowiednim obuwiu i stroju (długie spodnie i długie rękawy);
 • Przed wyprawą do lasu lub w góry warto zainstalować na swoim telefonie odpowiednią aplikację mapową, która po zapisaniu w pamięci przy ponownym jej uruchomieniu nie wymaga dostępu do sieci czy internetu;
 • Większość lasów w Polsce (około 80%) to tereny należące do Skarbu Państwa. Są zarządzanie przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Pozostałe tereny leśne są własnością prywatną i często wstęp do nich może być zakazany.

Przydatne telefony:

 • 112 - Europejki numer alarmowy
 • 997 - Policja
 • 998 - Straż Pożarna
 • 999 - Pogotowie Ratunkowe
 • 601 100 100 - Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
 • 601 100 300 lub 985 - Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe