10 Ciekawostek o Morzu Bałtyckim
Ciekawostki

Morze Bałtyckie to akwen śródlądowy, który położony jest na szelfie kontynentalnym w północnej części Europy. Łączy się z Morzem Północnym przez zespół płytkich Cieśnin Duńskich: Sund, Mały Bełt, Wielki Bełt), Kattegat, Skagerrak oraz Limfjorden. Jest to średniej wielkości morze, które łączy ze sobą linie brzegowe aż 9 krajów (Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Rosja, Szwecja). Nazwa Bałtyk (Mare Balticum) pochodzi prawdopodobnie od starosłowiańskiego słowa "blato", co przetłumaczyć można jako "wielka, słona woda". W zapiskach historycznych nazwa ta pojawia się już w dokumentach pochodzących z IX wieku.

10 Ciekawostek o Morzu Bałtyckim

  1. Może Bałtyckie charakteryzuje się niezwykle niskim zasoleniem, które wynosi zaledwie około 7‰. Jest ono niemal pięciokrotnie mniejsze niż oceaniczna średnia i czterdziestokrotnie mniejsze niż zasolenie Morza Martwego. Spowodowane jest to niską temperaturą a co za tym idzie niewielkim parowaniem. Wynikiem tak niskiego zasolenia jest wyjątkowo ubogie życie biologicznie.
  2. Bałtyk jest jednym z najpłytszych mórz na Ziemi. Jego średnia głębokość wynosi zaledwie około 53 metrów. Najgłębszym miejscem Bałtyku jest położona na północny zachód od wyspy Gotlandii Głębia Landsorcka (Landsortsdjupet), która osiąga głębokość 459 metrów p.p.m. Oprócz głębi charakterystyczną cechą rzeźby dna Bałtyku jest występowanie znacznych pod względem obszaru płycizn, zwanych ławicami.
  3. Do Morza Bałtyckiego wpływa około 250 rzek, z których największe to: Wisła, Odra, Newa, Kemi, Niemen, Lule, Gota, Angerman i Dźwina.
  4. Bałtyk jest jednym z najmłodszych mórz na Ziemi, które powstało około 12 tysięcy lat temu w wyniku cofającego się lodowca. Swój obecny kształt morze uzyskał dopiero 1000 lat p.n.e.
  5. Bałtyk jest morzem burzliwym, a fale są krótkie i strome. W czasie silnych sztormów fale są gwałtowne, nieuporządkowane, często odbite i nadbiegające z różnych kierunków, a ich wysokość sięga nawet do 10 metrów.
  6. Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Czynnikami, które wpływają na zanieczyszczenie są m.in. budowa rowów melioracyjnych, intensywne uprzemysłowienie, rozwój i powstawanie nowych miast oraz okoliczne ścieki i odpady. Dodatkowo wąskie połączenie z Morzem Północnym utrudnia samooczyszczanie się wód.
  7. Bałtyk jest akwenem o dużym natężeniu żeglugi handlowej. Każdego miesiąca przez Morze Bałtyckie przepływa od 3,5 do 5,5 tysięcy statków handlowych. Praktycznie w każdej chwili na morzu znajduje się jednocześnie około 2 tysięcy statków.
  8. Linia brzegowa Bałtyku liczy sobie około 8,1 tysiąca km i jest mocno rozwinięta oraz urozmaicona. Składa się na nią duża liczba zalewów, zatok, półwyspów oraz wysp i wysepek, szczególnie licznych przy wybrzeżach północnym i zachodnim.
  9. Największą zatoką Bałtyku jest wysunięta na północ (pomiędzy zachodnim wybrzeżem Finlandii a wschodnim Szwecji) Zatoka Botnicka, która zajmuje powierzchnię około 117 tysięcy km2.
  10. Największą wyspą Morza Bałtyckiego jest należąca do Szwecji Gotlandia (Gotland). Wyspa powierzchnię około 3,1 tysiąca m2.