10 Największych Diabelskich Młynów Świata
Rankingi

Diabelski młyn (diabelskie koło) to rodzaj karuzeli obracającej się na poziomej osi. Głównym elementem konstrukcji jest tu zorientowane pionowo koło oraz przyczepione do niego siedzenia bądź kabiny. Jedną z odmian diabelskich młynów są koła obserwacyjne, gdzie kabiny zawieszone są nie na obwodzie koła, lecz na zewnętrznej strukturze obręczy. Pierwsze diabelskie młyny powstały już w XVI lub na początku XVII wieku. Były to drewniane konstrukcje zbite krzyżowo z drewnianych pali. Pierwszy, nowoczesny diabelski młyn zaprojektował amerykański inżynier George Washington Gale Ferris Jr. (1859-1896) na światową wystawę w Chicago jaka odbyła się w 1893 roku. Obiekt miał 75 metrów wysokości i miał konkurować z Paryską wieżą Eiffla (główną atrakcją wystawy w Paryżu z 1889 roku). Obecnie największy diabelski młyn na świecie ma aż 250 metrów wysokości i znajduje się w Dubaju. W Polsce zaś, największym diabelskim młynem jest 40 metrowa Legendia Flower w Śląskim Wesoły Miasteczku Legendia.

Największe Diabelskie Młyny Świata

1. Ain Dubai

Ain Dubai (250 metrów) znajduje się na Bluewaters Island w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dubajski diabelski młyn oddany został do użytku w 2021 roku i wyposażony jest w 47 klimatyzowanych kabin mogących pomieścić w sumie 1750 pasażerów. Z kabin widokowych rozpościera się malownicza panorama dzielnicy Dubai Marina oraz widok na słynną wyspę Palma Dżamira w kształcie drzewa czy wieżowce Burj Al Arab i Burj Khalifa. Pełny obrót koła trwa około 38 minut.

Diabelski młyn

2. High Roller

High Roller (167,5 metra) - znajduje się w amerykańskim stanie Newada na terenie miasta Las Vegas przy Las Vegas Boulevard. High Roller oddany został do użytku w 2014 roku o wyposażony jest w 28 kabin, z których każda może pomieścić do 40 osób co daje łącznie 1120 miejsc. Pełny obrót koła twa około 30 minut.

Diabelski młyn

3. Singapore Flyer

Singapore Flyer (165 metrów) znajduje się na terenie dzielnicy Downtown Core w Singapurze. Obiekt oddany został do użytku na początku 2008 roku (podczas obchodów święta Chińskiego Nowego Roku) i wyposażony jest w 20 klimatyzowanych kabin z których każda może pomieścić do 28 osób. Początkowo koło obracało się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (patrząc z Marina Centre) co zostało zmienione (za radą mistrzów Feng Shui) latem 2008 roku.

Diabelski młyn

4. Star of Nanchang (160 metrów)

Star of Nanchang (160 metrów) znajduje się we wschodnich Chinach w mieście Nanchang. Gwiazdę Nanchangu otwarto w maju 2006 roku. Obiekt wyposażony jest w 60 klimatyzowanych kabin, z których każda może pomieścić do 8 pasażerów co daje łącznie 480 miejsc. Pełny obrót koła twa około 30 minut. Powolny ruch obrotowy pozwala na wejście i wyjście z kabiny bez zatrzymywania młyna.

Diabelski młyn

5. Sun of Moscow

Sun of Moscow (140 metry) znajduje się na terenie kompleksu Ogólnorosyjskiego Centrum Wystawowego w Moskwie (w pobliżu stacji metra WDNCh linii Kałużsko-Ryskiej). Słońce Moskwy oddane zostało do użytku w 2022 roku i wyposażone jest w 30 kabin, z których każda może pomieścić do 30 osób. Pełny obrót koła twa 18 minut i 40 sekund. Obiekt powstał w miejscu starego diabelskiego młyna Moskwa-850 rozebranego w 2016 roku.

Diabelski młyn

6. London Eye

London Eye (135 metrów) znajduje się w dzielnicy Lambeth w Londynie, na południowym brzegu Tamizy (pomiędzy mostami Westminster i Hungerford). Londyńskie Oko oddane zostało do użytku w 1999 roku jako jedno z trzech budowli wybudowanych w Londynie z okazji nowego tysiąclecia (pozostałe to The O2 i The Millennium Bridge). Obiekt wyposażony jest w 32 klimatyzowane kabiny, z których każda może pomieścić do 25 osób. Pełny obrót koła twa około 30 minut. Powolny ruch obrotowy pozwala na wejście i wyjście z kabiny bez zatrzymywania młyna.

Diabelski młyn

7. Bay Glory

Bay Glory (128 metrów) znajduje się na terenie sztucznej zatoki Qianhai w centrum chińskiego miasta Shenzen. Obiekt został oddany do użytku w kwietniu 2021 roku i wyposażony jest w 28 kabin, z których każda może pomieścić do 25 osób. Z Bay Glory rozpościera się przepiękna panorama zatoki Qianhai oraz kanału Lingdingyang i ujścia rzeki Perłowej do Morza Południowochińskiego.

Diabelski młyn

8. Sky Dream

Sky Dream (126 metrów) znajduje się na ternie parku rozrywki Lihpao Land na Tajwanie. Obiekt wybudowano i otwarto w 2001 roku w japońskim mieście Fukuoka, jednak w 2009 roku został zamknięty i sprzedany tajwańskiej firmie, która przeniosła go w obecne miejsce. Rekonstrukcja Sky Dream dream trwała od 2014 do 2017 roku. Obiekt wyposażony jest w 60 kabin, z których każda może pomieścić do 8 osób. Pełny obrót koła twa około 25 minut.

Diabelski młyn

9. Redhorse Osaka Wheel

Redhorse Osaka Wheel (123 metry) znajduje się na terenie Expo Commemoration Park w japońskim mieście Suita, położonym w aglomeracji Osaki. Jest to już trzeci diabelski młyn, który znajduje się w tym miejscu. Pierwszy wybudowano w 1970 roku i rozebrano w 1986 roku a drugi przeniesiono tu z miasta Tsukuba i zamknięto w 2009 roku. Obecna konstrukcja oddana została do użytku w 2016 roku (w ramach Expocity) i wyposażona jest w 72 gondole.

Diabelski młyn

10. The Wheel at ICON Park Orlando

The Wheel at ICON Park Orlando (122 metry) znajduje się na ternie parku rozrywki ICON Park w amerykańskim mieście Orlando na Florydzie. Diabelski młyn oddany został do użytku pod koniec kwietnia 2015 roku jako Orlando Eye. W późniejszym czasie obiekt kilkukrotnie zmieniał swoją nazwę. W 2016 roku na Coca-Cola Orlando Eye, dwa lata później na ICON Orlando by ostatecznie w 2019 roku przyjąć nazwę The Wheel at ICON Park Orlando. Diabelski młyn wyposażony jest w 30 klimatyzowanych kabin, z których każda może pomieścić do 15 osób.

Diabelski młyn