Plażowanie nie musi być monotonne - sprawdź te wodne aktywności
Polecane

Jest wiele ciekawych sportów i rodzajów aktywności fizycznej podczas pobytu nad wodą. Nie musisz na urlopie ograniczać się tylko do plażowania na leżaku. Sprawdź najgorętsze propozycje sportowe tego sezonu.

Snorkeling: postaw na orzeźwienie

Marzysz o tym, żeby eksplorować podwodne światy i masz w sobie duszę odkrywcy? Nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu nurkowego, żeby podglądać, co znajduje się pod wodą. Wybierz snorkeling, czyli nurkowanie powierzchniowe z maską, fajką i płetwami. Ten mało wymagający rodzaj aktywności to świetny sposób na rekreację nad wodą w trakcie urlopu w ciepłych krajach.

Wystarczą zaledwie trzy rzeczy, żeby móc spróbować swoich sił w nurkowaniu powierzchniowym. Dobrze dobrana maska zapewnia doskonałą widoczność pod wodą, płetwy ułatwiają pływanie i nurkowanie, a dzięki fajce do oddychania możesz pobierać tlen na bieżąco.

Snorkeling to nie tylko pomysł na aktywne spędzanie czasu, ale także odkrywanie tajemnic morskiego dna, oglądanie ryb i innych morskich zwierząt czy podziwianie rafy koralowej. Jeśli jednak zamierzasz nurkować w okolicy skał i głazów - a właśnie tam jest najwięcej podwodnego życia – warto zabrać ze sobą także buty do chodzenia w wodzie.

Możesz wejść na: https://sportano.pl/snorkeling/obuwie-do-wody/meskie-buty-do-wody i sprawdzić, jak wygląda takie obuwie. Buty do wody zapewnią Ci większe bezpieczeństwo w razie poślizgnięcia się czy urazu, gdy staniesz na fragmencie rafy, kamieniu, czy jeżowcu.

Pływanie: uniwersalny sport dla każdego

Największą zaletą pływania jest to, że nie potrzeba praktycznie żadnego sprzętu, aby cieszyć się z przyjemności spędzania czasu w wodzie. Jeśli jednak zamierzasz pływać w słonej wodzie, warto zaopatrzyć się w okulary do pływania, bo jeśli woda dostanie się do oczu, może dojść do poważnego podrażnienia narządu wzorku.

Pływanie wymaga opanowania techniki odpowiedniej do takich stylów pływackich jak kraul, żabka czy delfin. Jedne są bardziej wymagające, a inne pozwalają na spokojną rekreację w wodzie i włączenie odrobiny ruchu do harmonogramu urlopowego wyjazdu.

Uważaj jednak, bo pływanie na otwartym morzu jest bardziej niebezpieczne i nieprzewidywalne niż uprawianie tego sportu na basenie. Nie zawsze widać dokładnie dno czy głębokość, a na niektórych akwenach bardzo groźne i nieprzewidywalne mogą być także prądy morskie. Staraj się nie odpływać zbyt daleko od brzegu, dobrze jest pływać na strzeżonej plaży, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa profesjonalny ratownik.

Wodne aktywności - Kajakiem po jeziorach i rzekach

Kajakiem po jeziorach i rzekach

Nie zawsze trzeba spędzać wakacje nad morzem w Polsce czy za granicą. Wiele osób preferuje słodkowodne obszary jak spływ kajakiem po rzece czy na jeziorze. Kajaki to ciekawy sposób na rekreację na świeżym powietrzu i zbliżenie się do natury.

Do wyboru masz spokojne pływanie po jeziorze lub bardziej wymagające, ale również często i bardziej ekscytujące spływy po rzece. Przy odpowiednim zaplanowaniu wycieczki, taki spływ może trwać nawet wiele dni!

W takim wypadku w twoim kajaku nie może zabraknąć różnych sprzętów, prowiantu i wyposażenia. Potrzebny będzie namiot, jedzenie, woda, ubrania i na przykład prosta kuchenka polowa, dzięki czemu po dopłynięciu do brzegu i rozbiciu namiotu można przygotować posiłek.

Surfing i windsurfing: sporty dla miłośników deski

Lubisz adrenalinę i przygody? W takim razie leżenie brzuchem do góry na ręczniku na plaży na pewno odpada. Postaw na bardziej wymagające i spektakularne sporty wodne jak surfing czy windsurfing. To propozycja dla osób, które lubią też prędkość i wolność, jaką oferuje pływanie za pomocą wiatru czy morskich fal.

Surfing jest bardzo trudnym sportem i potrzebne są specyficzne warunki, aby go uprawiać, a dokładniej mowa o morskich falach. W naprawdę ekstremalnych sytuacjach surferzy pływają na wysokości nawet kilkudziesięciu metrów. Ryzyko upadku może skończyć się jednak tragicznie.

Z kolei windsurfing nie jest aż tak ekstremalny i łatwiej nauczyć się pływania na desce z żaglem. Wystarczy nawet delikatny powiew wiatru, żeby przy odpowiednim ustawieniu deski i żagla móc swobodnie pływać. Do obydwu sportów, zarówno surfingu, jak i windsurfingu, przyda się odpowiednia odzież, czyli w tym wypadku pianka, takie wyposażenie można znaleźć na przykład tutaj: https://sportano.pl/pianki/pianki-neoprenowe. Dopasuj piankę do warunków pogodowych, temperatury wody oraz wybierz odpowiedni rozmiar.

Kitesurfing - freestylowe i akrobacje

Mówiąc o wodnych sportach deskowych, nie można zapomnieć także o kitesurfingu. To specyficzny sport, gdzie korzysta się ze specjalnej, krótkiej i dość szerokiej deski z zapięciami podobnymi jak przy snowboardzie. To nie wszystko, potrzebne są też buty do wody oraz pianka neoprenowa, która nie tylko chroni przed wiatrem i wychłodzeniem, ale także zabezpiecza skórę i ciało przed upadkiem i tarciem o wodę.

Kitesurfer ma też latawiec, który reaguje z wiatrem i ciągnie do przodu. Ten sport to specyficzne połączenie surfingu, windsurfingu i paralotniarstwa. Profesjonalni zawodnicy wykonują w powietrzu liczne akrobacje, co może wyglądać bardzo interesująco dla kogoś, kto lubi sporty bazujące na adrenalinie.

Wodne aktywności - Żeglarstwo

Propozycja dla miłośników spokojnej rekreacji, czyli żeglarstwo

Jeśli preferujesz bardziej spokojną i zrównoważoną rekreację, warto spróbować żeglarstwa. Tutaj liczy się nie tyle kondycja czy dobre warunki fizyczne, a technika i znajomość sposobów manewrowania żaglami i łódką.

Jest to nie tylko pomysł na rekreację, bo na żaglach można spędzić cały urlop. Pływać można zarówno po jeziorze, jak i na morzu. Zdecydowanie jest to sport dla osób, które kochają wodę i lubią bliskość przyrody

Różne sporty wodne - podsumowanie

Jest wiele ciekawych sposobów na aktywne wakacje nad wodą: do spokojniejszych rekreacji należy choćby snorkeling czy żeglarstwo, a jeśli potrzebujesz adrenaliny, polecamy wszelkie sporty z wykorzystaniem deski takie jak surfing, windsurfing czy nawet ekstremalny kitesurfing. Ważne, aby dopasować sposób spędzania czasu do swoich potrzeb, kondycji oraz panujących warunków.

Artykuł sponsorowany