10 Najwyższych wodospadów Świata
Rankingi

Wodospad to swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, który spowodowany jest wystąpieniem w korycie rzeki wyraźnego progu lub stromego spadku skalnego. Miejsca takie występują głównie w górnych odcinkach biegu rzek, gdzie przecinają i wymywają one warstwę twardych skał. Szereg wodospadów występujących obok siebie nazywa się kaskadą. Najwyższym wodospadem świata jest położony w Wenezueli, na wyżynie La Gran Sabana wodospad Salto Angel. Ma 979 metrów wysokości a jego wody wypływają z północnego stoku Płaskowyżu Auyantepui. Mimo stosunkowo trudnego dostępu stanowi on jedną z największych turystycznych atrakcji Wenezueli.

Lista Najwyższych Wodospadów Świata

 1. Salto Angel - Wenezuela - 979 metrów - znajduje się w zachodniej części Wenezueli, na terenie wyżyny La Gran Sabana a jego wody wypływają z północnego stoku Płaskowyżu Auyantepui. Wodospad odkryty został w 1935 roku przez Jamesa Angela. Składa się z kilku strug wody z których największa osiąga blisko 807 metrów. W 1962 roku Salto Angel wraz z okolicznymi górami stołowymi (tepui) objęty został Parkiem Narodowym Canaima.
 2. Wodospad Tugela (Tugela Falls) - RPA - 948 metrów - znajduje się w południowo-zachodniej części Republiki Południowej Afryki na rzece Tugela (stąd jego nazwa) w pobliżu Gór Smoczych na terenie Parku Narodowego Golden Gate Highlands. Wodospad składa się z pięciu kolejnych stopni. Według najnowszych, jednak niepotwierdzonych pomiarów wodospad ma 983 metry wysokości co czyniłoby go o kilka metrów wyższym od Salto Angel w Wenezueli.
 3. Cataratas las Tres Hermanas (Wodospad Trzy Siostry) - Peru - 914 metrów - znajduje się w Peru na terenie Parku Narodowego Otishi na terenie bezkresnej dżungli w rozwidleniu rzeki Cutivireni. Swoją nazwę, "Trzy Siostry" wodospad zawdzięcza budowie. Składa się z trzech poziomów, porośniętych gęsto drzewami z których spada aż pięć strug wody z których najwyższa osiąga 411 metrów.
 4. Olo'upena - USA - 900,07 metrów - jest to wodospad stopniowy położony na Hawajach w północno-wschodniej części wyspy Moloka'i. Z uwagi na położenie na terenie górzystego terenu dostęp do niego możliwy jest jedynie samolotem. Jest to najwyższy wodospad Oceanii i Stanów Zjednoczonych.
 5. Yumbilla Falls - Peru - 895,48 metrów - znajduje się w północno-zachodniej części Peru, w regionie Amazonas. W języku keczua słowo "yumbillo" oznacza zakochane serce i nawiązuje do kształtu progów skalnych wodospadu. Wodospad jest dość wąski, przez co wydaje się jeszcze wyższy. Dzieli się na cztery kaskady, które opadają po wapiennej ścianie z jaskini Cueva San Francisco de Yumbilla. W bezpośredniej okolicy znajdują sie także dwa inne wodospady: Pabellón (400 metrów) i Chinata (580 metrów).
 6. Skorga - Norwegia - 864 metry - znajduje się w środkowej Norwegii, na terenie doliny Sunndal (region Møre og Romsdal). Wodospad położony jest na rzece Skorga spływającej zboczem góry z jeziora Skorgvatnet.
 7. Balåifossen - Norwegia - 850 metrów - znajduje się w południowej Norwegii (region Osafjorden) w pobliżu wschodniego brzegu fiordu Osa (Osafjorden). Wodospad składa się z trzech progów z których najwyższy osiąga wysokość 452 metrów. Jest zasilany przez wodę pochodzącą z topniejących śniegów pokrywających zimą masyw górski Kyrelvfjellet co powoduje, że w sezonie letnim i jesiennym niemal całkowicie wysycha.
 8. Vinnufossen (Vinnufallet) - Norwegia - 840 metrów - znajduje się w środkowej Norwegii w pobliżu niewielkiej wioski Sunndalsora (region Møre og Romsdal). Stanowi część rzeki Vinnu, która spływa z góry Vinnufjellet (1818 metrów n.p.m.) i jest zasilana z lodowca Vinnufonna. Wodospad składa się z kilku niezależnych strug o całkowitej wysokości 865 metrów. Z uwagi jednak na ich rozdzielność znajduje się on niżej w rankingu niż wodospad Skorga czy Balåifossen.
 9. Mattenbachfall - Szwajcaria - 840 metry - znajduje się w Szwajcarii na terenie doliny Lauterbrunnental (nazywanej także często Doliną 72 Wodospadów). Wodospad składa się z kilku kaskad, które łącznie osiągają 840 metrów wysokości. Ostatnie pomiary (niepotwierdzone) wykazały jednak, że jego całkowita wysokość to "zaledwie" 830 metrów co spowodowały by wypadnięcie poza dziesiątkę najwyższych wodospadów świata. Nadal jednak pozostał by on najwyższym wodospadem w Szwajcarii i Europie Środkowej.
 10. Pu'uka'oku Falls - USA - 840 metry - jest to wodospad stopniowy położony na Hawajach w północno-wschodniej części wyspy Moloka'i. Z uwagi na położenie na terenie górzystego terenu dostęp do niego możliwy jest jedynie samolotem.
 11. Wodospady Jamesa Bruce'a (James Bruce Falls) - Kanada - 840 metry - znajduje się w zachodniej Kanadzie na terenie prowincji Kolumbia Brytyjska w obrębie parku naturalnego Princess Louisa Marine Provincial Park. Woda spływa tu dwoma równoległymi strumieniami z niewielkiego pola śnieżnego (pozostałość po dawnym lodowcu) do zatoki Princess Louisa Inlet. Wodospad nazwany został na cześć znanego szkockiego podróżnika i pisarza Jamesa Bruce'a, który spędził ponad dwanaście lat, podróżując po północnej Afryce i Etiopii. Do wodospadu dostać się można jedynie drogą powietrzną lub łodzią.

Ciekawostki

 • W 2019 roku grupa polskich podróżników i miłośników sportów ekstremalnych rozpoczęła projekt (w ramach wyjątkowego wyzwania OSHEE Slide Challenge), próby zdobycia i zjechania na linach ze wszystkich dziesięciu najwyższych wodospadów świata.