Irlandia Północna
Kraje

Irlandia Północna to kraj stanowiący część składową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zajmuje on północno-wschodnią części wyspy Irlandii. W swoim obecnym kształcie Irlandia Północna powstała w 1921 roku, gdy po utworzeniu Wolnego Państwa Irlandzkiego sześć z dziewięciu hrabstw północno-wschodniej prowincji Ulster zdecydowało się pozostać przy Zjednoczonym Królestwie. W hrabstwach tych większość ludności stanowili protestanci, którzy byli potomkami szkockich i angielskich osadników. Nie chcieli oni mieszkać w zdominowanej przez katolików Irlandii. Konflikt pomiędzy Irlandczykami a Anglikami rozpoczął się już w czasach średniowiecznych, kiedy to cała wyspa Irlandia dostała się pod panowanie Królestwa Anglii. W XVII wieku w związku z nasileniem się przejmowania rdzennych ziemi należących do Irlandczyków przez osadników z Anglii i Szkocji wrogość ta się mocno spotęgowała. Nie bez znaczenia były także różnice religijne. Ostatecznie po licznych buntach i powstaniach powstała niepodległa Irlandia. W granicach Wielkiej Brytanii pozostała jednak Irlandia Północna o przyłączenie której do Irlandii prowadziła walkę Irlandzka Armia Republikańska (IRA). Porozumienia pokojowe (nazywane także porozumieniami wielkopiątkowymi) zawarte zostały dopiero pod koniec XX wieku a w 2005 roku Irlandzka Armia Republikańska ogłosiła całkowite rozbrojenie.

Irlandia Północna

Obecnie Irlandię Północną zamieszkuje niespełna 1,8 milion ludzi co stanowi około 30% całkowitej populacji wyspy Irlandii i około 3% populacji Wielkiej Brytanii. Przeważająca większość mieszkańców posługuje się na co dzień językiem angielskim. Języka irlandzkiego używa zaledwie 0,3% mieszkańców, czyli niespełna 6 tysięcy osób. Stolicą i największym miastem Irlandii Północnej jest Belfast, który zamieszkuje przeszło 341 tysięcy ludzi. Miasto znane jest głównie ze stoczni w której zbudowano Titanica. Jak do tej pory na terenie Irlandii Północnej nie powstał żaden park narodowy, natomiast istnieje kilka rezerwatów przyrody. Najwyższym wzniesieniem jest położony w Górach Mourne (Mourne Mountains) szczyt Slieve Donard (849 metrów n.p.m.). Przez jego wierzchołek przebiega wybudowany w latach 1904-1922 w celu ochrony zasobów wodnych Mur Mourne (Mourne Wall) a także oznakowany szlak turystyczny Ulster Way. Do najciekawszych atrakcji przyrodniczych Irlandii Północnej należy m.in. położona na wybrzeżu oryginalna formacja skalna zwana Groblą Olbrzyma (Giant's Causeway). Zbudowana jest z 37 tysięcy ciasno ułożonych kolumn bazaltowych, które uformowały się podczas erupcji wulkanicznej jaka miała miejsce około 55 milionów lat temu. Według jednej z miejscowych legend Groblę wybudował olbrzym Finn MacCumhaill (Finn McCool), przywódca wojowniczej bandy Fianna, który chciał przejść do sąsiedniej Szkocji suchą stopą i tam pokonać swojego odpowiednika. Inne ciekawe atrakcje przyrodnicze to skaliste wzgórze Cavehill z malowniczym widokiem na Belfast oraz pasmo górskie Sperriny (jest to jeden z największych obszarów wyżynnych w Irlandii Północnej.).

Irlandia Północna - Grobla Olbrzyma

Ciekawostki

  • W Irlandii Północnej mieszka 2 miliony owiec i niespełna 1,8 miliona ludzi;
  • Jak twierdzą mieszkańcy wyspy to właśnie w Irlandii Północnej narodziła się legenda i tradycja świętowania Dnia św. Patryka. Stąd też wywodzą się legendy o królu Arturze czy opowieści o Tristanie i Izoldzie.