Wrocławskie krasnale

Autor: Jarko · Dodano: 2023-03-02 · Polska   Kraj: Polska · Wrocław
Kategoria: Regionalne atrakcje
Wrocławskie krasnale

Wrocław nazwyany jest często miastem krasnali. Na ich malutkie figurki natrafić można niemal w każdym punkcie miasta. Najwięcej jest ich jednak na starym mieście. Wrocławskie krasnale wywodzą się od malowanych w latach osiemdziesiątych XX wieku graffiti, a następnie happeningów organizowanych przez ruch Pomarańczowej Alternatywy ośmieszających w sposób pokojowy system komunistyczny. Po upadku PRL-u krasnale uległy zapomnieniu, aż do sierpnia 2005 roku, kiedy to wrocławski rzeźbiarz Tomasz Moczek ustawił pięć pierwszych krasnali. Od tego czasu sukcesywnie pojawiają się na terenie całego Wrocławia. Nowe postacie tworzone są przez artystów z całej Polski, a ich opiekunami są instytucje publiczne, firmy czy osoby prywatne. Obecnie jest ich kilkaset i stanowią jedną z ciekawszych atrakcji miasta. Każdego roku organizowane są specjalne wycieczki szlakiem krasnali i wydawane broszurki dla turystów chcących odnaleźć jak najwięcej figurek w czasie zwiedzania Wrocławia. Stworzono również aplikację na smartfony ułatwiającą odnajdywanie krasnali.

Wrocławskie krasnale

Ciekawostki

  • Pierwszy krasnal (nazwany później Papa Krasnal) ustawiony został we Wrocławiu 1 czerwca 2001 roku i przedstawia postać krasnala stojącego na postumencie w kształcie ogromnego palca;
  • W 2020 roku w trakcie pandemii w ramach akcji zainicjowanej przez Urząd Miejski dwadzieścia krasnali założyło maski;
  • Kopie krasnala Życzliwka stoją w Dreźnie, Reykjaviku, Wilnie, Guadalajarze, Hradec Králové oraz Lwowie;
  • Wrocławskie krasnale stały się inspiracją dla innych miast, podobne figurki ustawiane są m.in. w Suwałkach czy podwarszawskim Legionowie.

Polub nas