Plecak turystyczny - jak należy go czyścić?
Polecane

Wraz z użytkowaniem plecaka turystycznego pojawiają się na nim różnego rodzaju zabrudzenia. Zwłaszcza jeżeli jest on intensywnie eksploatowany, na przykład podczas trudnych wycieczek górskich. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo wyczyścić plecak, aby nie doprowadzić do jego uszkodzenia, a jednocześnie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń.

Kiedy należy prać plecak?

Częstotliwość prania plecaka uzależniona jest od intensywności użytkowania. W czasie wysiłku, na przykład trekkingu z plecakiem dochodzi do intensywnego pocenia się ciała. Oznacza to, że pot częściowo pozostaje na plecaku dotykającym plecy. Oczywiście spoceniu ulegać mogą także panel biodrowy oraz szelki. Już po kilku dłuższych spacerach dochodzić może do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu. Wówczas z pewnością należy pomyśleć o praniu plecaka. W niektórych przypadkach wystarczy pranie raz w ciągu kilku miesięcy, natomiast czasem plecak należy prać przynajmniej raz w miesiącu. Plecak zostaje narażony na zanieczyszczenie także, kiedy jest pozostawiany na szlaku. Mogą być te zanieczyszczenia zarówno w postaci kurzu, błota, śniegu. Są to zatem również sytuacje, kiedy pranie plecaka jest niezbędne.

Plecak turystyczny - jak należy go czyścić

W jaki sposób prać plecak?

Dobrej jakości plecak turystyczny nie powinien być prany w pralce. Mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia. Dlatego dużo lepiej sprawdzi się pranie ręczne. Nie musi być to zajęcie czasochłonne, gdyż wystarczy około 15 minut, aby dokładnie wyprać plecak. Jednak drobne i miejscowe zabrudzenia można usunąć gąbką oraz letnią wodą z dodatkiem środka czyszczącego. Natomiast intensywniejsze zabrudzenia być może będą wymagały wykorzystania silniejszych środków czyszczących, na przykład proszku do prania lub płynu do usuwania silnych zabrudzeń. Przynajmniej raz w ciągu roku warto wyprać plecak, dodając do prania łyżeczkę sody oczyszczonej, która usunie drobnoustroje, a także zniweluje nieprzyjemne zapachy. Piorąc plecak turystyczny ręcznie, chroni się również jego najbardziej delikatne elementy, takie jak wykończenie ze skóry, elementy metalowe. Ręczne pranie nie powoduje również utraty pierwotnego kształtu plecaka, ani uszkodzenia suwaków. Warto również suszyć plecak w pozycji leżącej, aby dochodziło do równego odparowywania wody.

Plecak turystyczny - jak należy go czyścić

Odpowiednia impregnacja plecaka

W skład podstawowego wyposażenia turystycznego wchodzą kamizelki męskie, lecz także plecaki turystyczne. Dzięki odpowiedniej impregnacji przedmioty te mogą służyć wiele lat. Impregnacja zwiększy także wodoodporność plecaka, zmniejszając chłonność brudu. Jest to również doskonałe zabezpieczenie przed działaniem promieni słonecznych. W tym celu warto wykorzystać profesjonalne produkty przeznaczone do impregnacji plecaków. Istotne jest również, aby właściwie dbać o plecak podczas jego eksploatacji. Nieużywany plecak turystyczny warto przechowywać wentylowanym oraz suchym miejscu, gdzie nie będzie narażony na działanie promieniowania słonecznego. Po zakończonej wyprawie należy opróżnić plecak, a także wyczyścić ze wszystkich powierzchownych zabrudzeń. Warto otworzyć także kieszenie i zamki, aby docierało do nich powietrze. Nie można również zapominać o regularnym praniu plecaka, zwłaszcza po intensywnym zabrudzeniu. Plecak turystyczny, który ma być przechowywany przez dłuższy okres powinien być idealnie suchy. W innym przypadku może dojść do pojawienia się pleśni i grzybów.