Val di Sole

Autor: Jarko · Dodano: 2023-02-14 · Włochy   Kraj: Włochy
Kategoria: Regiony
Val di Sole

Val di Sole (Dolina Słońca) to niezwykle malownicza dolina w północnych Włoszech, położona w zachodniej części Trydentu, obejmującego obszar historycznej, najdalej na południe wysuniętej części Tyrolu nazywanej po włosku Trentino. Dolina rozciąga się na długości około 50 km pomiędzy jeziorem Garda a Południowym Tyrolem i otaczają ją masywy Dolomitów Brenta, Adamello Presanella oraz pasma Ortles. Nazwa Val di Sole pochodzi jeszcze z czasów starożytnych i wywodzi się od celtyckiego bóstwa wód Sulisa. Dolina jest także jednym z najbardziej znanych i największych ośrodków narciarskich zachodniego Trydentu. Na miłośników białego szaleństwa czekają tu niezwykle zróżnicowane trasy narciarskie, począwszy od równych jak stół stoków, aż po tereny przygotowane z myślą o uprawianiu freeride'u. Na terenie doliny znajdują się cztery stacje narciarskie: Dolomiti di Brenta Folgaria Marilleva, Madonna di Campiglio Pinzolo, Passo Tonale (30 wyciągów i 100 km tras) oraz Peio (6 wyciągów i 20 km tras). Najwyżej położone trasy (powyżej 3 tysięcy metrów n.p.m.) znajdują się w Passo Tonale na lodowcu Presena oraz w Peio. Do tych ostatnich dostać można się wybudowaną w 2011 roku nowoczesną kolejką PEJO 3000. To właśnie tu znajduje się jedna z najpiękniejszych (widokowo) i najbardziej ekscytujących tras narciarskich w całych Alpach zwana Val della Mite. Największą zaletą ośrodka jest połączenie ze sobą wszystkich czterech stacji co tworzy jeden z największych na świecie system tras narciarskich obejmujący około 380 km, który obsługiwany jest przez 140 wyciągów i kolejek objętych jednym wspólnym Skipasem o nazwie Superskirama Dolomiti.

Val di Sole - Plan

Ośrodki Narciarskie

Folgarida - Marilleva

Ośrodek powstał z połączenia dwóch osobnych stacji Folgaridy i Marillevy i obecnie oferuje łącznie około 53 km różnorodnych tras narciarskich obsługiwanych przez 24 wyciągi. Stacja rozłożona jest na wysokości 1300-2180 metrów n.p.m. i oferuje głównie trasy łatwe (25 km) oraz średnie (21 km). Najdłuższa trasa Azzurra Folgarida liczy sobie około 3 km długości przy różnicy poziomów 550 metrów. Najbardziej znana i zarazem najtrudniejsza to trasa kończąca swój bieg w centrum miejscowości Nera Folgarida, na której bardzo często organizowane są zawody w narciarstwie alpejskim. Ze szczytu rozpościera się przepiękny widok widok na masyw Brenta oraz Adamello.

Madonna di Campiglio

Jest to jedna z najsłynniejszych włoskich stacji narciarskich, nie tylko ze względu na walory tras, ale także niezwykle urokliwe miasteczko Madonna di Campiglio. Położone jest ono na wysokości wysokości 1522 metrów n.p.m. w malowniczym otoczeniu pasma Dolomitów Brenty (Dolomiti di Brenta). W samej miejscowości jak i w jej najbliższym otoczeniu znajduje się 57 wyciągów pozwalających skorzystać ze 150 km tras narciarskich. Dominują tu trasy średnie (60 km) i łatwe (20 km). Najdłuższa z nich, Groste ma 7 km długości przy różnicy poziomów 1000 m, a najtrudniejsza Spinale Direttissima liczy niecałe 2 km i charakteryzuje się 65% nachyleniem. Na terenie ośrodka znajduje się także snow-park o powierzchni 50 tysięcy m2 oraz 40 km tras narciarstwa klasycznego. Każdego roku organizowane są tu zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

Pinzolo

Jest to nieco oddalony ośrodek od pozostałych z trudniejszymi trasami polecamy dla narciarzy, którzy lubią mniej zatłoczone stoki. W sumie jest tu 26 km tras, z dominacją średnich (18 km). Najdłuższa trasa Pista Rododendro liczy sobie około 4,8 km, a najtrudniejsza Pita Competition ma 1,3 km długości. Jest tu także Snowpark Brentapark dla początkujących i zaawansowanych. Ośrodek połączony jest ze stokami Madonny di Campiglio kolejką gondolową Pinzolo Campiglio Express (4,7 km długości, czas przejazdu około 16 minut).

Adamello Ski

Jest to wysoko położony i zróżnicowany region narciarski powstały dzięki połączeniu ze sobą 3 stacji Passo Tonale z lodowcem Presena, Ponte di Legno oraz Temu. Łącznie do dyspozycji narciarzy jest tu około 100 km różnorodnych tras zjazdowych. Na stokach dominują trasy średnie (59 km) oraz trudne (21 km). Najdłuższa trasa Passo Tonale Alpino ma 4,5 km, a najtrudniejsza 3 kilometrowa Passo Tonale Paradiso uznawana jest za jedną z 10 najpiękniejszych tras we Włoskich Alpach.

Peio

Ośrodek położony jest u stóp masywu Ortles Cevedale i z uwagi na szerokie i średnio trudne trasy polecamy jest głównie rodzinom z dziećmi. Na miłośników białego szaleństwa czeka tu około 20 km tras rozłożonych na wysokości do 3 tysięcy metrów n.p.m. Peio to także popularne uzdrowisko ze źródłami termalnymi.

Val di Sole - Madonna di Campiglio

Ciekawostki

  • Swoją nazwę Val di Sole (Dolina Słońca) zawdzięcza 256 dniom słonecznym w ciągu roku.

Polub nas