Tatry Wysokie i Tatry Bielskie - najważniejsze szlaki
Polecane

Myśląc o najpiękniejszych polskich górach, wiele osób wskaże na Tatry. W istocie, to majestatyczne pasmo, rozciągające się na przestrzeni 785 km z pewnością może dostarczyć wrażeń z wycieczek o charakterze wysokogórskim. Niestety, z racji sporej ich powierzchni, na naszym terytorium znajduje się jedynie 175 km Tatr. Pozostała część należy do Słowacji. Całe pasmo dzieli się z kolei na Tatry Wysokie, Bielskie i Zachodnie. Dziś skupimy się na najważniejszych szlakach, które możemy spotkać wśród pierwszych dwóch wariantów.

Tatry Wysokie z pięknymi szlakami

Zakopane, Białka czy Bukowina Tatrzańska to doskonałe lokalizacje na rozpoczęcie górskiej przygody. Wiele osób zainteresowanych wspinaczką korzysta z noclegów w tych miejscowościach. Zapewniają one bliskość szlaków oraz są dobrą bazą wypadową do zdobywania szczytów Tatr. Biorąc pod uwagę podział gór, w pierwszej kolejności skupimy się nad tym, co oferują turyście Tatry Wysokie. To pasmo mające charakter alpejski, z najwyższym szczytem o nazwie Gerlach, który wznosi się 2655 m. n.p.m. Przedstawimy najpopularniejsze szlaki tego rejonu gór, które co roku odwiedza mnóstwo zainteresowanych turystów.
Pierwszą alternatywą jest znane chyba wszystkim Morskie Oko. Szlak startuje z parkingu Palenica Białczańska, który jest jednocześnie wejściem do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Podróż do miejsca docelowego, czyli popularnego jeziora, prowadzi m.in. przez wodogrzmoty Mickiewicza, które są dobrym miejscem do odpoczynku i zrobienia kilku zdjęć. Przejście całej trasy powinno z kolei zająć nam około 2 godziny i 45 minut. Po osiągnięciu celu, można zaczerpnąć po raz kolejny głębszego oddechu w tutejszym schronisku i zdecydować, co dalej. Jedną z opcji jest powrót, który powinien trwać niecałe dwie godziny. Z kolei Ci, którzy chcą iść dalej, mogą odwiedzić np. Czarny Staw, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, Wrota Chałbińskiego, Dolinę Pięciu Stawów czy Rysy.
Innymi, równie popularnymi szlakami w rejonie Tatr Wysokich są te prowadzące na Gęsią Szyję, Żleb Kulczyńskiego czy Kozi Wierch. Dwa ostatnie warianty są niezwykle wymagające, dlatego odradza się ich początkującym wspinaczom. Ponadto, Kozi Wierch jest najwyższym szczytem leżącym w całości po stronie polskiej.

Co mogą zaoferować Tatry Bielskie?

Alternatywą dla wspomnianych wcześniej szlaków są ścieżki, które mają do zaoferowania Tatry Bielskie. Leżą one po słowackiej stronie, jednak nie powinno to stanowić żadnej przeszkody do skorzystania z przepięknych widoków. Tatry Bielskie są wyodrębnionym pasmem i charakteryzują się wieloma łagodnymi trasami. Dodatkowo, warto wiedzieć, że najwyższy szczyt, Hawrań, który spogląda na nas z wysokości 2152 metrów, nie jest obecnie dostępny dla ruchu wędrowników.
Odnosząc się do samych szlaków należy zauważyć, że tak naprawdę dostępna jest tutaj trasa oznaczona na czerwono, która przebiega przez Szeroką Przełęcz. Dobrym punktem startowym do zdobywania szczytów i przejścia Tatr Bielskich jest z kolei parking w miejscowości Strednica. Sam szlak należy z kolei do stosunkowo prostych, a jego przejście powinno zająć nieco ponad 8 godzin. W związku z tym warto zaplanować odpowiednio trasę i wyruszyć wczesnym rankiem. Malownicza trasa, poza wspomnianą Szeroką Przełęczą, przebiega m.in. przez Ptasiową Rówieńkę, Przełęcz pod Kopą oraz Polanę Gałajdową.
Osoby, które nie chcą zapuszczać się na wymagające kondycyjnie wojaże, mogą skorzystać z uroków natury i pospacerować u podnóża Tatr Bielskich, wybierając trasy prowadzące do Doliny Zadnich Koperszadów czy Białych Stawów.

Artykuł sponsorowany.