Na czym polega skitouring? Poradnik dla początkujących!

Autor: Redaktor · Dodano: 2022-11-28
Kategoria: Polecane
Na czym polega skitouring? Poradnik dla początkujących!

Czym jest skitouring? Jak się do niego przygotować? Dziś opowiemy Wam o jednym z popularniejszych sportów zimowych, który z roku na rok zdobywa coraz to większą rzeszę zwolenników! Jeśli planujesz wyjazd w góry i jesteś miłośnikiem zimowych atrakcji, koniecznie sprawdź, co takiego kryje się pod nazwą skitouring!

Omawiany sport o nazwie skitouring polega na przysłowiowym "zdobywaniu gór" poprzez pokonywanie danego obszaru przy pomocy nart. Trasa przemierzana jest za pomocą profesjonalnych nart wyposażonych w silne wiązania narciarskie, które ułatwiają sportowcom zarówno zjazd z góry, jak i podchodzenie pod nią. Ponadto istotnym elementem skitouringu są także specjalnie przygotowane do tego buty skitouringowe oraz tzw. "foki", czyli materiałowe pasy neutralizujące poślizg, które są szczególnie pomocne podczas wchodzenia na górę. Dodatkowo, w wyposażeniu skitouringisty nie może zabraknąć regulowanych kijków mających za zadanie poprawę stabilizacji.

Jak zacząć swoją przygodę ze skitouringiem?

Chcąc rozpocząć swoją przygodę ze skitouringiem, powinieneś w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt oraz ubrania! W zależności od rodzaju skitouringu musisz wyposażyć się w odmienne akcesoria, niemniej do każdego z owych rodzajów wspomnianego sportu potrzebne będą Ci profesjonalne buty oraz wiązania! Pamiętaj, aby wybrać sprzęt dostosowany do rodzaju aktywności, którą planujesz uskuteczniać - będzie on różnił się konstrukcją, wagą oraz możliwościami, które oferuje użytkownikowi.

Miej jednak na uwadze, że najistotniejszym elementem skitouringu jest Twój ubiór! Powinien on być przemyślany i dopasowany zarówno do panujących warunków pogodowych, fazy przejścia oraz typu aktywności. Wybierając się na skitury, musisz zaopatrzyć się w kilka warstw odzieży, tak by móc swobodnie zmieniać ją w zależności od okoliczności. Bez wątpienia, najważniejszym elementem Twojego ubioru powinny być spodnie, a zatem odpowiedzmy sobie na pytanie, jakie spodnie na skitury wybrać?

Skitouring - jakie spodnie sprawdzą się najlepiej w trudnych warunkach?

Spodnie skiturowe powinny przede wszystkim posiadać kilka niezbędnych cech, które sprawią, że uprawiany sport będzie bezpieczny i przyjemny. Najważniejszym aspektem jest bez wątpienia elastyczność i przewiewność materiału, z jednoczesnym zapewnieniem ochrony przed wiatrem i śniegiem. Ponadto warto, aby spodnie posiadały zamki w dolnych częściach nogawek, tak by można było sprawnie rozszerzyć je po ich rozpięciu celem uzyskania dostępu do klamer butów. Atutem będą również wywietrzniki oraz wzmocnienia na nogawkach, które ochronią nogę przed uszkodzeniami. Z całą pewnością, wygodną opcją będą spodnie wyposażone w wysoki stan, bądź szelki - zapewni to znacznie lepsze utrzymywanie się odzieży na ciele, nawet w przypadku intensywnej aktywności. Pamiętaj, że podczas wyprawy na skitury niezwykle istotna jest szybkość Twojego działania - zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Właśnie dlatego, Twoje ubranie nie może w żadnym stopniu ograniczać czy opóźniać Twoich ruchów!

Polub nas