Początek przygody ze snowboardem? Wybierz odpowiednią deskę
Polecane

Choć snowboard nie cieszy się w Polsce aż taką popularnością jak narty, to coraz więcej osób odkrywa uroki zjeżdżania na desce po śniegu. To świetna zimowa atrakcja, łącząca aktywność fizyczną z dobrą zabawą i dużą dawką emocji. Tylko jak zacząć przygodę ze snowboardem? Wyjaśniamy, jak wybrać deskę snowboardową dla początkujących!

Deski snowboardowe - co warto o nich wiedzieć?

Podobnie jak w przypadku innych akcesoriów do sportów zimowych, w sprzedaży znajdziemy deski snowboardowe od najpopularniejszych dostawców (m.in. Nobile, Capita, Ride czy Salomon), jak i od innych, mniej znanych marek.

Poszczególne produkty różnią się między sobą nie tylko rozmiarem, ale też kształtem i profilem deski oraz typem zastosowanych ślizgów. Różnice mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy, szczególnie w przypadku początkujących snowboardzistów. Na jakie cechy należy zwrócić uwagę, wybierając deskę na początek przygody ze snowboardem?

Jak dobrać długość deski snowboardowej?

Najważniejszym parametrem desek snowboardowych jest ich długość. Powinna ona zależeć przede wszystkim od wagi użytkownika. Przy niemal każdej desce znajdziemy adnotację producenta, który podaje proponowany przedział wagowy. To ważna wskazówka, bo korzystanie ze zbyt długiej lub zbyt krótkiej deski może być zwyczajnie niebezpieczne - trudniej wówczas kontrolować kierunek jazdy.

Oczywiście waga nie jest jedynym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając deskę snowboardową. Kluczowy jest też wzrost (im jesteś wyższy, tym deska powinna być dłuższa) oraz umiejętności. W przypadku początkujących warto wybrać deskę, która będzie długa - ma ona lepszą przyczepność i stabilność, co znacząco ułatwia jazdę. Zaawansowani snowboardziści mogą natomiast sięgnąć po krótsze deski. Rozwijają one większą prędkość, znacznie łatwiej się też na nich skacze.

Co to jest flex deski snowboardowej?

Każda deska snowboardowa ma swój flex, czyli miarę sztywności. Zasadniczo im większy flex, tym produkt jest twardszy i mniej podatny na zgięcia. Początkujący powinni raczej sięgnąć po miękkie deski o flexie nie większym niż 4. Dużo łatwiej się nimi manewruje, dzięki czemu można łatwo ominąć przeszkody. Deski z niskim flexem mają też wady - są mniej stabilne, szczególnie przy dużych prędkościach.

Najniższy flex deski snowboardowej to 1, a najwyższy to 10. Warto jednak pamiętać, że każdy producent stosuje własną, unikalną skalę twardości. Różnice między produktami poszczególnych firm mogą być znaczące, nawet jeśli porównamy ze sobą deski, które przynajmniej teoretycznie mają ten sam flex.

Początek przygody ze snowboardem Wybierz odpowiednią deskę

Trzy rodzaje desek snowboardowych

W sprzedaży znajdziemy produkty o różnym kształcie i profilu, ale obecnie najpopularniejsze są trzy powszechnie znane rodzaje desek snowboardowych. Należy do nich zdecydowana większość sprzętu, z jakiego korzystają początkujący i zaawansowani snowboardziści. Wyjaśniamy, czym różnią się trzy rodzaje desek snowboardowych.

Camber

Camber to tradycyjny rodzaj deski snowboardowej o bardzo stabilnej konstrukcji. Łatwo się nią manewruje, ale wymaga dużo siły od snowboardzisty. Raczej nie jest polecana na start przygody ze snowboardem.

Rocker

Rocker to nowoczesny rodzaj deski snowboardowej. Pod względem wyglądu przypomina odwrócony camber, dzięki czemu jest nie tylko zwrotna, ale też łatwa w manewrowaniu. To dobra konstrukcja na start, choć nie sprawdza się najlepiej przy ekstremalnych warunkach jazdy.

Flat

Flat to najnowszy rodzaj deski snowboardowej, łączący zalety rockera i cambera. Jest szybka, wygodna i stabilna, dzięki czemu można na niej jeździć w niemal każdych warunkach. Przygodę ze snowboardem warto zacząć właśnie od deski typu flat - to najbardziej uniwersalne rozwiązanie.

Podsumowanie

W sprzedaży jest co najmniej kilkadziesiąt różnych modeli desek snowboardowych. Wśród nich znajdziemy prawdziwe perełki dla zawodowców, jak i bardziej uniwersalne konstrukcje, które świetnie sprawdzą się w przypadku osób początkujących. Większość desek snowboardowych zalicza się do trzech rodzajów: cambera, rockera lub flata, przy czym najlepsze na start są te dwa ostatnie. Wybierając model, warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj konstrukcji, ale też na długość oraz flex deski.