Jak oszacować kiedy będzie zachód słońca
Poradniki

Będąc w górach, lesie czy nieznanym sobie terenie warto wiedzieć jak można oszacować kiedy nastąpi zachód słońca. Umiejętność ta pomoże nam zawczasu rozbić namiot, przygotować schronienie czy rozpalić ogień, korzystając z ostatnich chwil światła słonecznego. Poniższa metoda najlepiej sprawdza się w słoneczne dni oraz przy minimalnym zachmurzeniu nieba. W czasie pomiarów warto pamiętać, żeby nigdy nie patrzeć bezpośrednio na słońce, ponieważ może to spowodować trwałe uszkodzenie wzroku.

Szacowanie czasu do zachodu słońca

  • Należy zlokalizować miejsce słońca na niebie w którym linia horyzontu nie jest przesłonięta żadnymi większymi przeszkodami. Brak dobrze widocznej linii horyzontu może spowodować, że nie będziemy w stanie uzyskać dokładnego pomiaru.
  • W kolejnym kroku należy ułożyć wyciągniętą dłoń w poziomie pod tarczą słoneczką (tak jak to widać na załączonym obrazku) i policzyć ile palców mieści się pomiędzy słońcem a horyzontem.
  • Każdy z palców odpowiada za 15 minut. Do pomiaru nie używamy kciuka, gdyż jest on przeważnie znacznie grubszy od pozostałych palców. Cała ręka wiec (bez kciuka) to godzina.
  • Jeżeli pomiędzy słońcem a horyzontem mieszczą się dwie dłonie, co oznacza, że do zachodu słońca zostały około 2 godziny warto rozpocząć poszukiwania miejsca do noclegu i rozpalenia ogniska.

Jak oszacować kiedy będzie zachód słońca