Kitesurfing czy windsurfing - który sport wybrać?

Autor: Redaktor · Dodano: 2022-09-21
Kategoria: Polecane
Kitesurfing czy windsurfing - który sport wybrać?

Chcesz spróbować pływania na desce, ale nie wiesz, czy postawić na windsurfing, czy kitesurfing? Sprawdź więc, na czym polega każdy z tych sportów i jakie są między nimi różnice. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję!

Co to jest windsurfing?

Windsurfing nazywany jest także żeglarstwem deskowym. Surfer stoi na desce i przytrzymując żagiel balansuje ciałem, aby żeglować po falach. Odpowiednio wykorzystuje przy tym oczywiście wiatr.
Windsurfing można uprawiać w wielu wariantach, a podstaw bardzo łatwo nauczyć się nawet samodzielnie. Sport ten mogą uprawiać już przedszkolaki!
Warto jednak wiedzieć, że sprzęt potrzebny do uprawiania windsurfingu jest dość duży, ciężki i może sprawiać kłopoty podczas transportu.

Czym jest kitesurfing?

Do uprawiania kitesurfingu również potrzebna jest deska. Jednak w przypadku tego sportu żagiel został zastąpiony latawcem. Surfer, stojąc na desce przytrzymuje latawiec, a potem ślizga się po falach. Pomaga mu w tym wiatr i zdobyte umiejętności.
Kitesurfing - tak jak windsurfing, możesz uprawiać w różnych odmianach. Niektóre z nich są bardziej odpowiednie dla początkujących, inne (jak np. speed) lepiej pozostawić zaawansowanym.
Sprzęt do kitesurfingu jest bardziej kompaktowy i zabiera o wiele mniej miejsca niż elementy potrzebne do uprawiania windsurfingu. Podstaw kite będziesz jednak musiał uczyć się podczas specjalnego szkolenia – kitesurfing uznawany jest za sport ekstremalny.
Zwykle też uważa się, że kitesurfingu powinni próbować dorośli i starsze dzieci. Nie jest to jednak do końca prawdą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podstaw nauczyć już 6-7-latki.

Windsurfing a kitesurfing - różnice

Jakie różnice pomiędzy sportami są najważniejsze? Oto ich lista:

  • Do uprawiania windsurfingu potrzebna jest większa deska i żagiel. Kitesurferzy wykorzystują latawce i mniejsze deski;
  • Kitesurfing uprawia się na płytszych wodach niż windsurfing;
  • Windsurfing może wiązać się z otarciami, siniakami oraz odczuwalnym nieprzyjemnym napięciem mięśni (zwłaszcza w dolnej części pleców). Podczas kitesurfingu częściej dochodzi do większych urazów stawów czy rozcięcia kończyn. Mogą też pojawić się urazy dotyczące innych części ciała spowodowane wpadnięciem na przeszkodę (np. skałę).

Windsurfing czy kitesurfing - co lepsze i łatwiejsze?

Co łatwiejsze – kitesurfing czy windsurfing? Jak zapewne już się domyślasz, wiele osób wskaże na windsurfing. Nie oznacza to jednak, że – aby uprawiać ten sport – wystarczy kupić deskę, żagiel i po prostu ustawić się na wodzie!
Na naukę absolutnych podstaw obydwu sportów należy poświęcić przynajmniej kilka godzin. Najlepiej robić to pod okiem profesjonalistów ze szkół oferujących kursy kitesurfingu (https://surfszkola.pl/kitesurfing/) i windsurfingu. Dzięki temu od razu opanujesz właściwą technikę, zaoszczędzisz swój czas i nerwy!

Kitesurfing czy windsurfing? Obydwu sportów nauczysz się w Surfszkole!

Wiesz już co będzie lepsze dla Ciebie: windsurfing czy kitesurfing? Świetnie! Teraz pora wybrać szkołę, z którą nauczysz się podstaw sportu albo udoskonalisz swoje umiejętności. Jednym z miejsc oferujących pomoc profesjonalnych instruktorów jest Surfszkoła! Organizujemy kursy windsurfingu oraz wyjazdy na kitesurfing (https://surfszkola.pl/oboz-kitesurfingowy/). Podczas nauki poznasz podstawy wybranego sportu  – nauczysz się utrzymać na desce, płynąć do przodu i do tyłu. Jeśli miałeś już kontakt z windsurfingiem albo kitesurfingiem, poznasz dodatkowe triki, które sprawią, że pływanie na desce sprawi Ci jeszcze więcej przyjemności!
Do Twojej dyspozycji będzie także wypożyczalnia kitesurfing lub windsurfing, w której znajdziesz odpowiednio: różnego typu deski, latawce, żagle, bary i trapezy.

Kitesurfing a windsurfing - czy sporty te są bardziej podobne do siebie, czy zupełnie różne? Odpowiedź zależy od tego, jak wiele o nich wiesz! Na pierwszy rzut oka obydwa polegają przecież na tym, aby utrzymać się na desce i płynąć. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Skąd więc wiedzieć, który sport będzie lepszy dla Ciebie? Po prostu sprawdź, co sprawia Ci więcej przyjemności! Z Surfszkołą możesz zarówno pływać z żaglem, jak i latawcem!

Reklama
Polub nas