Najwyższe szczyty w Alpach

Autor: Jarko · Dodano: 2022-08-12
Kategoria: Rankingi
Najwyższe szczyty w Alpach

Alpy to najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego w okolicy Savony aż po dolinę Dunaju. Ich jest mierząca 4807,81 metrów n.p.m. góra Mont Blanc (Biała Góra), która położona jest w Alpach Zachodnich w Masywie Mont Blanc. W kierunku południowo-wschodnim od niego znajduje się kolejny co do wielkości szczyt Alp, jakim jest osiągający 4748 metrów n.p.m. Mont Blanc de Courmayeur. Obie góry rozdziela najwyżej położona przełęcz Europy - Col Major (4730 metrów n.p.m.). Część geografów (w tym także polskich), uważa masyw Mont Blanc za samodzielny masyw, nie należący do żadnego pasma Alp. Kolejnym co do wielości szczytem Alp jest położona w Alpach Pennińskich w masywie Monte Rosa góra Dufourspitze (4634 metry n.p.m.). Jest to także najwyższy szczyt w Szwajcarii.

Lista największych szczytów w Alpach

 • Mont Blanc - 4807,81 metrów n.p.m. (Alpy Zachodnie, Alpy Graickie, masyw Mont Blanc, grupa górska Mont Blanc, Francja-Włochy) - położony jest około 17 km od trójstyku granic Francji, Włoch i Szwajcarii. Potocznie masyw jest określany Dachem Europy.
 • Mont Blanc de Courmayeur - 4748 metrów n.p.m. (Alpy Zachodnie, Alpy Graickie, masyw Mont Blanc, grupa górska Mont Blanc, Francja-Włochy) - położony jest w kierunku południowo-wschodnim od szczytu Mont Blanc.
 • Dufourspitze - 4634 metry n.p.m. (Alpy Pennińskie, masyw Monte Rosa, Szwajcaria) - położony jest w południowej Szwajcarii w pobliżu włoskiej granicy. Nazwa szczytu nadana została na cześć szwajcarskiego kartografa Guillaume'a Henriego Dufoura.
 • Nordend - 4609 metrów n.p.m. (Alpy Pennińskie, masyw Monte Rosa, Szwajcaria-Włochy) - położony jest na granicy między Szwajcarią (kanton Valais) a Włochami (region Piemont).
 • Zumsteinspitze - 4563 metry n.p.m. (Alpy Pennińskie, masyw Monte Rosa, Szwajcaria-Włochy) - położony jest na granicy między Szwajcarią (kanton Valais) a Włochami (region Piemont). Od Dufourspitze oddziela go Przełęcz Grenzsattel, a od Grenzgipfel oddziela go przełęcz Colle Gnifetti.
 • Signalkuppe - 4554 metry n.p.m. (Alpy Pennińskie, masyw Monte Rosa, Szwajcaria-Włochy) - położony jest na granicy między Szwajcarią (kanton Valais) a Włochami (region Piemont). Na jego wierzchołku znajduje się najwyżej położone schronisko w Europie Rifugio Regina Margherita (nazwane na cześć królowej Włoch – Małgorzaty Sabaudzkiej).
 • Dom - 4545 metrów n.p.m. (Alpy Pennińskie, masyw Mischabel, Szwajcaria) - położony jest w kierunku północnym od głównego grzbietu Alp Pennińskich w okolicy Zermatt.
 • Lyskamm (Eastern Summit) - 4533 metry n.p.m. (Alpy Pennińskie, masyw Breithorn–Lyskamm, Szwajcaria) - położony jest w kierunku wschodnim od Matterhornu i na zachód od masywu Monte Rosa.
 • Weisshorn - 4505 metrów n.p.m. (Alpy Pennińskie, masyw Weisshorn, Szwajcaria) - położony jest między dolinami Mattertal na wschodzie i Val de Zinal na zachodzie, na północ od Matterhornu.
 • Täschhorn - 4491 metrów n.p.m. (Alpy Pennińskie, masyw Mischabel, Szwajcaria) - położony jest w kierunku północnym od szczytu Dom i na północ od Alphubel.
 • Lyskamm - (Western Summit) 4479 metrów n.p.m. (Alpy Pennińskie, masyw Breithorn–Lyskamm, Szwajcaria) - położony jest w kierunku wschodnim od Matterhornu i na zachód od masywu Monte Rosa.
 • Matterhorn - 4478 metrów n.p.m. (Alpy Pennińskie, masyw Matterhorn, Szwajcaria) - jest to jeden z najbardziej znanych szczytów świata, a jego sylwetka jest często utożsamiana z symbolem góry w ogóle.
 • Picco Luigi Amedeo - 4469 metrów n.p.m. (Alpy Zachodnie, Alpy Graickie, masyw Mont Blanc, grupa górska Mont Blanc, Włochy) - położony na bocznej grani Brouillard odchodzącej od szczytu Mont Blanc de Courmayeur w regionie Dolina Aosty.
 • Mont Maudit - 4465 metrów n.p.m. (Alpy Zachodnie, Alpy Graickie, masyw Mont Blanc, grupa górska Mont Blanc, Francja-Włochy) - położony jest przy granicy włosko-francuskiej w regionie Doliny Aosty.
 • Parrotspitze - 4432 metry n.p.m. (Alpy Pennińskie, masyw Monte Rosa, Szwajcaria-Włochy) - położony jest w kierunku południowym od Dufourspitze, na granicy między Szwajcarią a Włochami.
 • Dent Blanche - 4357 metrów n.p.m. (Alpy Pennińskie, Szwajcaria) - położony jest w kierunku północnym od Matterhornu w otoczeniu czterech lodowców: Grand Cornier (część Glacier de Zinal), Schönbiel (część Zmuttgletscher), Manzettes (część Glacier de Ferpecle) oraz Dent Blanche.
 • Ludwigshöhe - 4341 metry n.p.m. (Alpy Pennińskie, masyw Monte Rosa, Szwajcaria-Włochy) - położony w pobliżu Dufourspitze, na granicy między Szwajcarią a Włochami.
 • Nadelhorn - 4327 metrów n.p.m. (Alpy Pennińskie, masyw Mischabel, Szwajcaria) - położony jest w pobliżu miejscowości Saas-Fee w dolinie Saastal i miasteczka Randa w dolinie Mattertal. Nazwa szczytu pochodzi od niemieckiego słowa Nadel oznaczającego igłę.
 • Schwarzhorn - 4322 metry n.p.m. (Alpy Pennińskie, masyw Monte Rosa, Włochy) - położony jest w północnych Włoszech na granicy regionów Dolina Aosty i Piemont w kierunku południowym od Ludwigshöhe w pobliżu granicy ze Szwajcarią.
 • Combin de Grafeneire - 4314 metry n.p.m. (Alpy Pennińskie, masyw Grand Combin, Szwajcaria) - położony jest w południowej Szwajcarii (w pobliży włoskiej granicy) między dolinami dolinami Val d'Entremont i Val de Bagnes.

Ciekawostki

 • W Alpach znajdują się 82 szczyty mierzące więcej niż 4 tysiące metrów wysokości. Wszystkie z nich znajdują się na terenie Francji, Włoch lub Szwajcarii.

Reklama
Polub nas