Rankingi
Na terytorium Szwajcarii znajduje się około 6% europejskich zasobów czystej wody, a także wód gruntowych. Część tego stanowią jeziora z których przeważająca część jest pochodzenia polodowcowego. Największym jeziorem w Szwajcarii jest Jezioro Genewskie (Lac Léman), które częściowo także położone jest na terytorium Francji. Zajmuje ono powierzchnię przeszło 581 km2 i jest 36 co do wielkości jeziorem Europy. Podobnie jak nad morzem, notuje się tu przypływy, chociaż maleńkie. Największym jeziorem, które w całości leży w granicach kraju jest Jezioro Neuchâtel (Lac de Neuchâtel). W Szwajcarii jeziora tworzą przejście pomiędzy górami a terenami nizinnymi.
Największe jeziora Szwajcarii
- Jezioro Genewskie (Lac Léman) - 581,4 km² - położone jest na granicy Szwajcarii i Francji i znajduje się w obniżeniu tektonicznym między Alpami oraz Jurą. Nad jeziorem położone są takie miasta jak m.in. Genewa, Lozanna czy Nyon oraz liczne ośrodki turystyczne, wypoczynkowe, sportowe i uzdrowiskowe. W niektórych rankingach Jezioro Genewskie nie jest uznane za największe jezioro w Szwajcarii, z uwagi na jego obszar należący także do Francji.
- Jezioro Bodeńskie (Bodensee) - 538,5 km² - położone jest na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Nad jego brzegiem znajdują się takie miasta jak m.in. Konstancja (Konstanz), Lindau czy Bregencja (Bregenz). Jezioro stanowi rezerwat wody pitnej dla blisko 4,5 mln ludzi.
- Jezioro Neuchâtel (Lac de Neuchâtel) - 218,3 km² - położone jest w zachodniej części Szwajcarii u podnóża gór Jura. Jest to największe ze wszystkich jezior Szwajcarii położonych całkowicie na terytorium kraju.
- Jezioro Maggiore (Lago Maggiore) - 212 km² - położone jest w Alpach Zachodnich (u podnóża Alp Lombardzkich) na granicy Szwajcarii i Włoch. Nad jego brzegiem znajdują się takie miasta jak m.in. Locarno, Ascona czy Verbania a także występują tu wyspy, z których najbardziej znane to Wyspy Boromejskie.
- Jezioro Czterech Kantonów (Vierwaldstättersee) - 115,2 km² - położone w środkowej części Szwajcarii i ma silnie rozbudowaną linię brzegową z licznymi odnogami. Przeważające część brzegów jeziora jest stroma, w niektórych miejscach góry wznoszą się tu na wysokość nawet 1500 metrów nad jego powierzchnią. Nad jego brzegiem znajdują się takie miasta jak m.in. Lucerna, Küssnacht czy Ingenbohl.
- Jezioro Zuryskie (Zürichsee) - 88,7 km² - jest to jezioro polodowcowe położone w północno-wschodniej części kraju u podnóża Alp Glarneńskich. Na jego zachodnim brzegu położony jest Zurych, największe miasto Szwajcarii.
- Jezioro Lugano (Lago di Lugano) - 48,7 km² - położone jest w Alpach Lugańskich na granicy Szwajcarii i Włoch. Nad jego brzegami panuje łagodny śródziemnomorski klimat dzięki czemu rosną tutaj nawet owoce cytrusowe, a turyści mogą odpoczywać pod palmami.
- Jezioro Thun (Thunersee) - 48,3 km² - położone jest u północnych podnóży Alp Berneńskich (na terenie tzw. Berner Oberland). Jest to jezioro przepływowe przez które przebiega rzeka Aare. Wokół brzegów jeziora znajdują się liczne uprawy winorośli. Winnice znajdują się m.in. w gminach Thun, Spiez, Oberhofen am Thunersee czy Hilterfingen.
- Jezioro Bielersee (Lac de Bienne) - 39,3 km² - położone jest w zachodniej Szwajcarii u podnóża pasma górskiego Jura. Głównym miastem położonym nad jeziorem jest Biel/Bienne.
- Jezioro Zug (Zugersee) - 38 km² - położone jest w północno-wschodniej Szwajcarii na skraju Alp. Głównym miastem położonym nad jeziorem jest Zug.
Ciekawostki
- Na terenie Szwajcarii znajduje się około 1,5 tysiąca jezior, z czego 77 ma powierzchnię większą niż 10 ha.