Największe jeziora Szwajcarii

Autor: Jarko · Dodano: 2022-08-08 · Szwajcaria   Kraj: Szwajcaria
Kategoria: Rankingi
Największe jeziora Szwajcarii

Na terytorium Szwajcarii znajduje się około 6% europejskich zasobów czystej wody, a także wód gruntowych. Część tego stanowią jeziora z których przeważająca część jest pochodzenia polodowcowego. Największym jeziorem w Szwajcarii jest Jezioro Genewskie (Lac Léman), które częściowo także położone jest na terytorium Francji. Zajmuje ono powierzchnię przeszło 581 km2 i jest 36 co do wielkości jeziorem Europy. Podobnie jak nad morzem, notuje się tu przypływy, chociaż maleńkie. Największym jeziorem, które w całości leży w granicach kraju jest Jezioro Neuchâtel (Lac de Neuchâtel). W Szwajcarii jeziora tworzą przejście pomiędzy górami a terenami nizinnymi.

Lista największych jezior Szwajcarii

 1. Jezioro Genewskie (Lac Léman) - 581,4 km2 - położone jest na granicy Szwajcarii i Francji i znajduje się w obniżeniu tektonicznym między Alpami oraz Jurą. Nad jeziorem położone są takie miasta jak m.in. Genewa, Lozanna czy Nyon oraz liczne ośrodki turystyczne, wypoczynkowe, sportowe i uzdrowiskowe. W niektórych rankingach Jezioro Genewskie nie jest uznane za największe jezioro w Szwajcarii, z uwagi na jego obszar należący także do Francji.
 2. Jezioro Bodeńskie (Bodensee) - 538,5 km2 - położone jest na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Nad jego brzegiem znajdują się takie miasta jak m.in. Konstancja (Konstanz), Lindau czy Bregencja (Bregenz). Jezioro stanowi rezerwat wody pitnej dla blisko 4,5 mln ludzi.
 3. Jezioro Neuchâtel (Lac de Neuchâtel) - 218,3 km2 - położone jest w zachodniej części Szwajcarii u podnóża gór Jura. Jest to największe ze wszystkich jezior Szwajcarii położonych całkowicie na terytorium kraju.
 4. Jezioro Maggiore (Lago Maggiore) - 212 km2 - położone jest w Alpach Zachodnich (u podnóża Alp Lombardzkich) na granicy Szwajcarii i Włoch. Nad jego brzegiem znajdują się takie miasta jak m.in. Locarno, Ascona czy Verbania a także występują tu wyspy, z których najbardziej znane to Wyspy Boromejskie.
 5. Jezioro Czterech Kantonów (Vierwaldstättersee) - 115,2 km2 - położone w środkowej części Szwajcarii i ma silnie rozbudowaną linię brzegową z licznymi odnogami. Przeważające część brzegów jeziora jest stroma, w niektórych miejscach góry wznoszą się tu na wysokość nawet 1500 metrów nad jego powierzchnią. Nad jego brzegiem znajdują się takie miasta jak m.in. Lucerna, Küssnacht czy Ingenbohl.
 6. Jezioro Zuryskie (Zürichsee) - 88,7 km2 - jest to jezioro polodowcowe położone w północno-wschodniej części kraju u podnóża Alp Glarneńskich. Na jego zachodnim brzegu położony jest Zurych, największe miasto Szwajcarii.
 7. Jezioro Lugano (Lago di Lugano) - 48,7 km2 - położone jest w Alpach Lugańskich na granicy Szwajcarii i Włoch. Nad jego brzegami panuje łagodny śródziemnomorski klimat dzięki czemu rosną tutaj nawet owoce cytrusowe, a turyści mogą odpoczywać pod palmami.
 8. Jezioro Thun (Thunersee) - 48,3 km2 - położone jest u północnych podnóży Alp Berneńskich (na terenie tzw. Berner Oberland). Jest to jezioro przepływowe przez które przebiega rzeka Aare. Wokół brzegów jeziora znajdują się liczne uprawy winorośli. Winnice znajdują się m.in. w gminach Thun, Spiez, Oberhofen am Thunersee czy Hilterfingen.
 9. Jezioro Bielersee (Lac de Bienne) - 39,3 km2 - położone jest w zachodniej Szwajcarii u podnóża pasma górskiego Jura. Głównym miastem położonym nad jeziorem jest Biel/Bienne.
 10. Jezioro Zug (Zugersee) - 38 km2 - położone jest w północno-wschodniej Szwajcarii na skraju Alp. Głównym miastem położonym nad jeziorem jest Zug.

Szwajcaria - Jezioro Lungern

Ciekawostki

 • Na terenie Szwajcarii znajduje się około 1,5 tysiąca jezior, z czego 77 ma powierzchnię większą niż 10 ha.

Reklama
Polub nas