Idziesz w góry? Nie zapomnij termosu!
Polecane

Nie można wychodzić w góry nieprzygotowanym. Nawet jeśli planuje się tylko stosunkowo krótkie i łatwe wyprawy, nigdy nie należy zaniedbać obowiązku właściwego przygotowania się. Natura bywa bowiem bardzo kapryśna, a góry nie wybaczają osobom, które je zlekceważą. Dlatego nawet jeśli coś wydaje ci się całkowicie zbędnym gadżetem, a bardziej zaprawieni turyści górscy lub ratownicy górscy radzą ci coś ze sobą zabrać - zrób to. Najwyżej się nie przyda, ale może zdarzyć się też tak, że uratuje ci życie. Koniecznie weź ze sobą termos w góry - możliwość napicia się czegoś ciepłego, gdy zrobi się chłodniej jest naprawdę bardzo ważna. Nie zwracaj uwagi na to, że taki termos przecież też ma swoją wagę, nie krzyw się, że zajmuje miejsce - gdzieś na szlaku docenisz, że go wziąłeś i możesz teraz wziąć łyk gorącego napoju lub nawet zjeść coś ciepłego.

  1. Przygotowania do wyprawy w góry
  2. Termos turystyczny - zalety
  3. Kubki termiczne
  4. Wybór kubka termicznego lub termosu

Termos w góry - jak przygotować się na górską wyprawę?

Górskie wyprawy to zawsze wyzwanie - nawet jeśli planujesz robić wyłącznie proste i krótkie trasy. W końcu w górach wiele rzeczy może się zdarzyć, a załamania pogody czy wypadki wcale nie zdarzają się tak rzadko, dlatego bądź na wszystko gotowy. Szykują się na taką wyprawę najlepiej jest zacząć od podstaw. Przede wszystkim będziesz potrzebował odpowiedniego obuwia - buty north face mogą się w tym przypadku doskonale sprawdzić. Pamiętaj, by zawsze sprawdzić obuwie i pochodzić w nim trochę, zanim wybierzesz się w góry. Nie ma nic gorszego od obtartej stopy, dlatego zawsze idź w góry w butach, które już znasz i sprawdziłeś odpowiednio wcześniej. Przyda ci się też dobry termos, bo zawsze warto dbać o swój komfort cieplny oraz dostarczać organizmowi kalorii i energii podczas wypraw górskich. Pamiętaj też o ciepłej odzieży - w końcu nawet najbardziej słoneczny dzień w górach bardzo szybko może się przemienić w prawdziwą ulewę, a temperatura może błyskawicznie spaść. Nieprzygotowanie pod tym kątem bardzo często bywa przyczyną wielu kłopotów i może skończyć się koniecznością wzywania ratowników górskich. Nie ryzykuj swoim zdrowiem i nie marnuj czasu ratowników. Wszystko, co będziesz ze sobą niósł na szlaku trzeba gdzieś spakować. Najlepiej w tym celu nadają się plecaki górskie - odpowiednio wyprofilowane, pojemne i wytrzymałe są w stanie udźwignąć naprawdę sporo. Pozostawiają ci przy tym wolne ręce, co ma ogromne znaczenie dla twojego komfortu, ale też bezpieczeństwa.

Termos turystyczny ze stali nierdzewnej - dlaczego bywa tak pożyteczny?

Termosy turystyczne to kwestia, której nie warto zaniedbywać. Wybierz się w góry z termosem, a twój komfort tylko się przy tym zwiększy. Termos obiadowy zapewni ci ciepły posiłek nawet po kilku godzinach wędrówki, a klasyczny termos wyposażony w szczelny korek zapewni ci ciepłe napoje - słodka, gorąca herbata na szlaku jest czymś, czego wartości przecenić po prostu nie można. Tradycyjne termosy pozwalają mieć ciepły napój nawet jeśli temperatura otoczenia jest już bardzo niska. W końcu dobry termos to taki, który ma doskonałe właściwości termiczne - to właśnie one pozwolą ci się raczyć gorącym napojem, na przykład ciepłą herbatą wtedy, gdy o podgrzaniu wody będziesz mógł tylko pomarzyć. Z kolei termosy obiadowe są idealne, by zapewnić sobie na szlaku pełnowartościowy ciepły posiłek. Bez wątpienia warto zabrać termos w góry - możesz na tym tak naprawdę tylko zyskać.

Kubki termiczne - doskonałe w podróży

Jeśli wyruszasz na podróż to nie tylko klasyczny termos, ale też kubek termiczny może ci się bardzo przydać. Wyposażony w szczelny korek automatyczny jest nie tylko pojemny, ale też bardzo wygodny do przenoszenia. Jeśli chcesz dobry jakościowo kubek termiczny - esbit to marka, która powinna cię zainteresować. Korki automatyczne są wygodne w użytkowaniu. Korek tradycyjny może zostać przez ciebie niedokręcony i tu bardzo łatwo o przykry wypadek - nie musisz się martwić takimi kwestiami, gdy chodzi o te automatyczne. Wszystko będzie szczelne i dobrze zabezpieczone przed wylaniem. Dzięki temu nie stracisz napoju i nie zalejesz innych swoich rzeczy, co przecież na szlaku ma naprawdę ogromne znaczenie.

Jak wybrać kubek termiczny lub termos?

Przede wszystkim weź pod uwagę wagę termosu - większy termos pozwoli ci zabrać ze sobą w teren więcej, ale będzie też więcej ważyć, co też musisz mieć na uwadze. Jeśli potrzebujesz klasycznego termosu wybieraj taki, który długo trzyma ciepło i jest szczelny - nie tylko się nic nie wyleje, ale też szczelność pozwoli ograniczyć wymianę ciepła i zachować pierwotną temperaturę produktu, który w termosie się znajduje. Niezależnie od tego czy chcesz kubek termiczny, mały termos czy duży termos, weź pod uwagę czas utrzymywania temperatury, a także to czy produkt jest dostępny w wersji z automatycznym korkiem. Im lepszy termos, tym dłużej będzie trzymał ciepło przez dużo lepsze właściwości termiczne. Łatwiej będzie ci też z niego nalać napój. Są naprawdę różne rodzaje termosów - zrób rozeznanie i wybierz najlepszy dla siebie.