Korona gór Ziemi
Rankingi

Korona Ziemi to najwyższe szczyty każdego z siedmiu kontynentów jakie znajdują się na naszej planecie. W języku angielskim Korona Ziemi określana jest często także jako "The Seven Summits" ("Siedem Szczytów"). Zgodnie z nazwą powinno być ich siedem, w praktyce zaś, jest jednak aż dziewięć, co związane jest z faktem, że pośród geografów i alpinistów nie ma pełnej jednomyślności, które ze szczytów są najwyższe w Europie oraz Australii i Oceanii. Spory te dotyczą położonej na granicy Europy i Azji góry Elbrus (Kaukaz ma więcej wspólnego z innymi azjatyckimi pasmami górskimi niż z europejskimi) oraz znajdującej się w Australii Góry Kościuszki, która jest sporo niższa od od usytuowanej w Oceanii słynnej Piramidy Carstensz (Puncak Jaya).

Korona gór Ziemi

 1. Azja - Mount Everest (8 850 metrów n.p.m.) - najwyższy szczyt Ziemi, położony w Himalajach Wysokich (Centralnych), na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej (Tybetu). Po tybetańsku nosi nazwę Czomolungma, czyli Bogini Matka Śniegu lub Bogini Matka Ziemia, po nepalsku Sagarmatha, czyli Czoło Nieba, zaś w języku chińskim Zhumulangma Feng.
 2. Ameryka Południowa - Aconcagua (6 962 metry n.p.m.) - najwyższy szczyt Andów, Ameryki Południowej oraz całej Ameryki (także półkul zachodniej i południowej). Z uwagi na stosunkowo łatwe wejście góra jest celem licznych wypraw alpinistycznych, w większości komercyjnych.
 3. Ameryka Północna - Denali (dawniej McKinley) (6 194 metry n.p.m.) - najwyższy szczyt Ameryki Północnej, położony w górach Alaska, na terenie Parku Narodowego Denali. Masyw jest stale pokryty śniegiem i lodowcami a na jego szczycie notuje się bardzo niskie temperatury powietrza (nawet do -60 °C) oraz silnie wiejące wiatry o prędkości dochodzącej do 160 km/h.
 4. Afryka - Kilimandżaro (5 895 metrów n.p.m.) - najwyższa góra Afryki, położona w Tanzanii przy granicy z Kenią. Jest jednym z najwyższych samotnych masywów na Ziemi i zarazem jedynym miejscem w Afryce gdzie przez cały rok leży śnieg. Nazwa góry pochodzi prawdopodobnie z języka swahili i stanowi połączenie dwóch słów - ilima (góra) oraz njiaro (karawana).
 5. Europa - Elbrus (5 642 metry n.p.m) - najwyższy szczyt Kaukazu, położony na terenie republiki Kabardo-Bałkarii w Rosji niedaleko granicy z Gruzją. Nazwa góry pochodzi prawdopodobnie z języka perskiego i powstała jako przestawka słowa "Alborz" (wysoki strażnik). Masyw wyróżnia się charakterystyczną sylwetką o dwóch kopulastych wierzchołkach, odległych od siebie o około 3 km.
 6. Antarktyda - Masyw Vinsona (4 897 metrów n.p.m.) - masyw górski w Górach Ellswortha, położony w paśmie Sentinel na Ziemi Ellswortha w Antarktydzie Zachodniej. Nazwa upamiętnia amerykańskiego polityka Carla Vinsona (1883-1981), który zasiadał w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych i wspierał amerykańską eksplorację Antarktydy w latach 1935-1961.
 7. Oceania - Piramida Carstensz (4 884 metry n.p.m.) - najwyższy szczyt Indonezji oraz całej Australii i Oceanii, położony w Górach Śnieżnych we wschodej części wyspy Nowa Gwina. Jego nazwa nadana została na cześć holenderskiego odkrywcy Jana Carstensza. W języku malajskim góra nazywana jest Puncak Jaya.
 8. Europa - Mont Blanc (4 810 metrów n.p.m.) - najwyższy szczyt Alp, położony w Alpach Graickich na granicy francusko-włoskiej. Masyw często nazywany jest Dachem Europy, jednak to czy jest najwyższym szczytem tego kontynentu, pozostaje przedmiotem sporów wynikających z różnych definicji granic Europy.
 9. Australia - Góra Kościuszki (2 228 metrów n.p.m.) - najwyższy szczyt Gór Śnieżnych, położony w paśmie Alp Australijskich. Góra została odkryta, zdobyta i nazwana przez polskiego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego (1797-1873) w czasie jego historycznej wyprawy z Jamesem Macarthurem z Sydney do Melbourne.

W odróżnieniu od Korony Ziemi istnieje także pojęcie Koronki Ziemi ("The Seven Second Summits") skupiającej drugie co do wysokości szczyty kontynentów naszej planety. Tutaj podobnie istnieją spory pomiędzy geografami i alpinistami, które ze szczytów są najwyższe w Europie oraz Australii i Oceanii.

Himalaje

Do Koronki Ziemi należą:

 1. Azja - K2 (8 611 metrów n.p.m.) - najwyższy szczyt masywu Karakorum, położony w Himalajach na granicy Chin i Pakistanu. Jest to jeden z najtrudniejszych do zdobycia ośmiotysięczników.
 2. Ameryka Południowa - Ojos del Salado (6 885 metrów n.p.m.) - najwyższy drzemiący wulkan na Ziemi, położony w Andach Środkowych, na granicy Argentyny i Chile.
 3. Ameryka Północna - Mount Logan (5 959 metrów n.p.m.) - najwyższa góra Kanady, położona w Kordylierach, w paśmie górskim Św. Eliasza na terenie Parku Narodowego Kluane. Tworzy potężny masyw górski i jest największą niewulkaniczną górą świata (u swej podstawy ma największy obwód ze wszystkich gór na całej Ziemi).
 4. Europa - Dychtau (5205 metry n.p.m.) - drugi pod względem wysokości szczyt Kaukazu, położony na terenie republiki Kabardo-Bałkarii w Rosji. Góra wznosi się 2700 metrów ponad otaczające go lodowce.
 5. Afryka - Mount Kenya (5 199 metrów n.p.m.) - masyw wulkaniczny, położony w Kenii nieznacznie na południe od równika na terenie Parku Narodowego Góry Kenia. Największym szczytem całego masywu jest góra Batian.
 6. Antarktyda - Mount Tyree (4852 metry n.p.m.) - szczyt w Górach Ellswortha położony, w paśmie Sentinel na Ziemi Ellswortha na Antarktydzie Zachodniej. Góra została odkryta w 1958 roku podczas lotów rozpoznawczych marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych.
 7. Oceania - Ngga Pulu (4 862 metry n.p.m.) - drugi pod względem wielkości szczyt Oceanii, położony na obrzeżach Piramidy Carstensz we wschodniej części wyspy Nowa Gwinea. Jeszcze do lat trzydziestych XX wieku była to najwyższa góra Oceanii, jednak z powodu topnienia lodowców utraciła ten prymat.
 8. Europa - Dufourspitze (4 634 metry n.p.m.) - najwyższy szczyt masywu Monte Rosa, położony Alpach Pennińskich w kantonie Valais w Szwajcarii. Jego nazwa została nadana na cześć szwajcarskiego kartografa Guillaume'a Henriego Dufoura.
 9. Australia - Mount Townsend (2 209 metrów n.p.m.) - drugi co do wielkości szczyt Gór Śnieżnych, położony w paśmie Alp Australijskich. Mimo, ze jest niższa od Góry Kościuszki to ma bardziej wybitny szczyt.

Ciekawostki

 • Jako pierwszy Koronę Ziemi (w tzw. wersji łatwiej) zdobył w 1985 roku Amerykanin Richard Bass;
 • Pełną Koronę Ziemi (wraz z Piramidą Carstensz) zdobył w 1986 roku Kanadyjczyk Pat Morrow, a kilka miesięcy później także Włoch Reinhold Messner;
 • W 1986 roku Reinhold Meissner jako pierwszy zdobył Koronę Ziemi bez użycia "sztucznego" tlenu.