Trasy Rowerowe na Morawach Wschodnich

Autor: CzechTourism Polska · Dodano: 2021-08-08 · Czechy   Kraj: Czechy
Kategoria: Szlaki
Trasy Rowerowe na Morawach Wschodnich

Trasa rowerowa z Kroměříža do Hodonína

W regionie Moraw Wschodnich znajdziemy setki kilometrów tras rowerowych, o łatwym poziomie trudności, odpowiednich dla rodzin z dziećmi. Jedną z nich jest trasa z Kroměříža do Hodonína, której długość wynosi 87 km. Nawiązuje do niej szereg tras, między innymi Morawskie Trasy Winiarskie. Trasa jest łatwa, z minimalnym przewyższeniem, jest więc odpowiednia dla najmłodszych cyklistów czy seniorów. Wycieczkę rozpoczniemy w Kroměřížu. Miasto przez wieki było letnią siedzibą biskupów i arcybiskupów ołomunieckich. Pałac Arcybiskupi i jego unikatowe ogrody, Zamkowy i Kwiatowy, są wpisane na listę UNESCO i należą do najcenniejszych przykładów europejskiej architektury ogrodowej. Pałac i tutejsze ogrody są ulubionym miejscem filmowców, kręcono tu sceny między innymi do słynnego filmu "Amadeusz" Miloša Formana. W miejscowości Napajedla zwiedzimy dwuskrzydłowy pałac barokowy. Szczególne wrażenie zrobi na nas sala lustrzana. W Starym Mieście koło Uherskiego Hradista możemy wspiąć się na oryginalną wieżę widokową Šrotík, która wygląda jak latarnia morska, a okolica przypomina przystań, brakuje tylko morza. Kolejny przystanek możemy zrobić w mieście Střážnice. W tutejszym pałacu znajdziemy ekspozycję instrumentów czeskiej muzyki ludowej. Wokół pałacu rozciąga się piękny park angielski. Miasto słynie także z międzynarodowego festiwalu folklorystycznego, który odbywa się co roku pod koniec sierpnia i należy do najstarszych i największych tego typu imprez w Europie. W drogę powrotną możemy wyruszyć łodzią po Kanale Baty (www.batacanal.cz), zatrzymywać się na kolejnych przystaniach i zwiedzać okolice na rowerze.

Kanał Baty

Trasa rowerowa wzdłuż Bečvy

Kolejną trasą, której większość odcinków wiedzie łatwymi terenami, jest trasa rowerowa wzdłuż Bečvy (www.cyklostezkabecva.cz), wyjątkowy projekt, zrealizowany w ramach tak zwanej pierwszej długodystansowej trasy rowerowej C1. Oferuje rowerzystom przejazd od górskich źródeł Rožnovskiej czy Vsetínskiej Bečvy, aż do zbiegu rzeki z Moravą. Długość trasy wynosi ponad 141 km. Trasa wiedzie przez dwa regiony: zlíński i ołomuniecki, przez malowniczą krainę, piękne miasta i wioski. Po drodze znajdziemy wiele atrakcji turystycznych. Odcinki wiodące przez okolice Hany są łagodnie pofałdowane, odpowiednie dla mniej zaawansowanych rowerzystów, natomiast trasa wiodąca przez Wołoszczyznę Morawską jest pagórkowata, więc nieco trudniejsza. Trasa składa się z trzech głównych odcinków. Pierwszy wiedzie doliną Vsetínskej Bečvy z Velkich Karlovic do Valašskiego Meziříčí, mierzy około 60 km. Drugi odcinek, prowadzący doliną Rožnovskiej Bečvy, z Horní Bečvy do Valašskiego Meziříčí, ma długość 31 km. Trzeci odcinek, z Valašskiego Meziříčí do Tovačova (tu Bečva wpada do rzeki Moravy), mierzy 65 km. Odcinki, które wiodą na terenie Moraw Wschodnich (z Velkých Karlovic do Valašskiego Meziříčí oraz z Horní Bečvy do Valašskiego Meziříčí), niemal w stu procentach omijają szosy. Trasa z Valašskiego Meziříčí do Přerova, a następnie do Tovačova, częściej prowadzi po szosach, niekiedy także drugiej kategorii, bardziej ruchliwych.

Rožnov pod Radhoštěm skansen wołoski

Atrakcje na trasie:

  • Velké Karlovice – miejscowość słynąca z pięknej architektury ludowej. Zobaczymy tu między innymi drewniany barokowy kościół Matki Bożej Śnieżnej z 1754 roku, wzniesiony przez hrabiego Františka z Žerotína i dwór z 1793 roku, w którym znajduje się muzeum prezentujące historię miejscowości.
  • Vsetin – w tutejszym pałacu mieści się muzeum regionalne, które prezentuje historię i barwne tradycje ludowe Wołoszczyzny Morawskiej. W ciągu całego roku na terenie pałacu odbywają się liczne imprezy i wystawy.
  • Valašske Meziříčí – miasto nazywane Wołoskimi Atenami, leżące na zbiegu rzek Vsetínskiej i Rožnovskiej Bečvy. W zabytkowym centrum znajdziemy dwa pałace (Žerotínów i Kinskich), ratusz i piękne domy. W pałacu Kinskich zwiedzimy ekspozycję szkła, gobelinów i starodruków.
  • Hranice na Moravě - zobaczymy tu renesansowe i barokowe domy mieszczańskie, pałac, synagogę i cmentarz żydowski. W pobliżu znajduje się uzdrowisko Teplice nad Bečvou, ze źródłami mineralnymi, jaskinia aragonitowa i Przepaść Hranická – najgłębsza w Europie.
  • Rožnov pod Radhoštěm – miasto ulokowane w sercu Beskidu Morawskiego, u podnóża góry Radhošť. Zwiedzimy tu Skansen Wołoski, największy w swoim rodzaju w Europie Środkowej. Najstarszą częścią skansenu jest Drewniane Miasteczko, otwarte dla zwiedzających w roku 1925. Stopniowo przenoszono tam zabytkowe domy mieszkalne z okolicy, budynki gospodarcze, dzwonnice, studnie. W muzeum corocznie od lutego do grudnia odbywają się imprezy folklorystyczne, jarmarki, prezentowane są dawne zwyczaje świąteczne i rzemiosła.
  • Přerov - miasto z zabytkowym rynkiem, pałacem i wieżą widokową. Po drodze z Rožnova do Přerova możemy zwiedzić ruiny zamku Helfštýn. Na trasie napotkamy także kilka jezior w dawnych żwirowniach.

Valašské Meziříčí

Polub nas