Zwyczaje i reguły towarzyskie we Francji
Święta i tradycje

Słynny zwrot savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego i oznacza w dosłownym tłumaczeniu "znajomość życia", czyli ogładę, dobre maniery, bon-ton, oraz znajomość obowiązujących zwyczajów i reguł grzecznościowych obowiązujących w danej grupie ludzi. Zasady savoir-vivre stanowią we Francji podstawę zachowań dla każdego kulturalnego obywatela. Poniżej kilka praktycznych rad jak należy zachowywać się podrużując po Francji.

Pozdrowienia

We Francji pozdrowienia są dużo bardziej rozpowszechnione niż w Polsce. Wchodząc do sklepu bądź urzędu czy instytucji państwowej zawsze wypada powiedzieć Bonjur madame/monsieur. Należy też bez okazywania zdziwienia odpowiadać na pozdrowienia mijających nas nieznanych ludzi. Pośród znajomych podczas witania i żegnania panuje zwyczaj całowania w policzki kobiet. Mężczyźni zaś podają sobie rękę. Podawanie ręki, jest traktowane we Francji także jako gest otwarcia rozmowy

Język

Francuzi bardzo niechętnie posługują się językiem angielskim, który jakiś czas temu wyparł ich język z międzynarodowych salonów. Niezbyt przychylnie też patrzą na turystów, którzy starają się na nich wymusić rozmowę w języku angielskim. Dlatego przebywając we Francji warto nauczyć się kilku podstawowych francuskich zwrotów. Do osób nieznajomych i starszych należy zwracać się zawsze "Pan, Pani". Mówienie sobie na "ty" podobnie jak w Polsce jest domeną dzieci i młodzieży.

Wizyty

Goście we Francji zapraszani są najczęściej na kolację. Rzadziej zaś na popołudniową herbatę czy aperitif. Jeśli już zostaniemy zaproszeni do kogoś w gości to nie powinniśmy zjawiać się z pustymi rękami. Dobrym zwyczajem jest przynoszenie kwiatów lub słodyczy gospodyni domu i butelki wina gospodarzowi. Należy także pamiętać by nie zdejmować butów, wchodząc do cudzego domu. Gest ten oznacza większą zażyłość z członkami danej rodziny bądź przynależność do niej.

Przy stole

Przy stole

Należy pamiętać, że to pan domu wyznacza jak przy stole zostaną posadzeni gości. Honorowe miejsca znajdują się zawsze po prawej stronie gospodarzy. Przy talerzu zawsze znajduje się serwetka, którą należy położyć sobie na kolanach i wycierać ją usta tak często, jak nam się to wydaje, a na pewno przed każdym sięgnięciem po kieliszek. Pozwala to uniknięcia śladów jedzenia na kieliszku i tłustych "oczek" w winie. Sztućce zawsze są układane w kolejności, w jakiej będą używane. Za grubiaństwo, uważa się picie wina, nim gospodarz wzniesie toast i rozpocznie jedzenie. Warto też zawsze podpatrywać zachowania innych osób, które wydają się być dobrze obeznane z zasadami savoir-vivre. Nie należy także zapominać o pochwaleniu smaku potraw na koniec posiłku. Za brak kultury we Francji uważa się palenie papierosów między poszczególnymi daniami, dlatego w czasie posiłku warto zapanować nad swoim nałogiem.