Park Narodowy Gargano

Autor: Jarko · Dodano: 2021-07-14 · Włochy   Kraj: Włochy
Kategoria: Parki krajobrazowe
Park Narodowy Gargano

Gargano to niezwykle malowniczy półwysep (Promontorio del Gargano) we Włoszech (region Apulia), położony we wschodniej części Półwyspu Apenińskiego, nad Morzem Adriatyckim. Rozciąga się na wschodu do zachodu na długości 70 km i zajmuje powierzchnię około 2 tysięcy. km2. W 1991 roku teren półwyspu objęty został Parkiem Narodowym Gargano (Parco Nazionale del Gargano). Na Gargano dominują tereny wyżynno-górzyste z największym wzniesieniem Monte Calvo 1065 metrów n.p.m. Półwysep słynie z pięknych piaszczystych plaż, które najczęściej spotkać można na jego północnym brzegu. Na południu zaś dominują plaże żwirowe. Tam też znajdują się malownicze wysokie klify. Największym miastem półwyspu jest położone na jego wschodnim krańcu miasto Vieste. Z uwagi na piękne, nadmorskie położenie miasteczko stanowi popularny ośrodek turystyczny. W pobliży Vieste znajduje się obszar leśny zwany Foresta Umbra. Charakteryzuje go niezwykle bogata ilość gatunków drzew i krzewów. Na jego terenie spotkać można monumentalne drzewa takie jak 700-letnia sosna alpejska o obwodzie około 5 metrów czy buk o średnicy 2 metrów i wysokości około 40 metrów. Nazwa tego terenu pochodzi prawdopodobnie od Umbri - starożytnego ludu zamieszkującego te obszary lub od włoskiego słowa ombra oznaczającego cień co ma odnosić się do gęstego i zacienionego lasu. Do parku oprócz obszarów półwyspu Gargano należą także wyspy Tremiti (San Domino, San Nicola, Capraia, Cretaccio i Pianosa).

Park Narodowy Gargano

Półwysep stanowi dom dla wielu gatunków gadów, płazów i ptaków wędrownych. Spotkać tu można m.in. dziki, sarny, jelenie, lisy, jeże, wiewiórki, kuny, muflony i ptaki w tym dzięcioły, puchacze, sokoły wędrowne czy jastrzębie. Występują tu też ośliny jak m.in. dąb burgundzki, pistacja kleista, oliwka europejska czy mirt. Na terenie parku znajdują się dwa jeziora: Lago di Varano i Lago di Lesina. To drugie jest największym jeziorem przybrzeżnym we Włoszech. Jego powierzchnia wynosi około 51 km2, a od Morza Adriatyckiego oddziela go pas lądu o długości i szerokości od kilkuset metrów we wschodniej części do 2 km po zachodniej stronie. Pozostałe atrakcje parku to m.in. pełna niepowtarzalnego uroku Dolina Pozzatina, jaskinia Paglicci (z prehistorycznymi malowidłami naściennymi), Sanktuarium św. Michała Archanioła (Santuario di San Michele Arcangelo) oraz przepiękna plaża Pizzomunno z charakterystyczn białym klifem w kształcie wysokiej iglicy. Na Gargano kursuje specjalna linia autobusowa z lotniska w pobliskim mieście Bari.

Park Narodowy Gargano - mapa

Ciekawostki

  • Półwysep Gargano określany jest często jako "ostroga włoskiego buta";
  • Gargano jest miejscem występowania największej liczby gatunków storczyków w basenie Morza Śródziemnego (56 gatunków i 5 podgatunków);
  • Park Narodowy Gargano jest jednym z największych parków narodowych we Włoszech.

Park Narodowy Gargano - Zabytki i atrakcje
Miasta [1]
Obiekty sakralne [1]
Reklama
Polub nas