Atrakcje Ziemi Krawarskiej (Moravské Kravařsko)

Autor: CzechTourism Polska · Dodano: 2021-06-17 · Czechy   Kraj: Czechy
Kategoria: Jeziora
Atrakcje Ziemi Krawarskiej (Moravské Kravařsko)

Odległe góry na horyzoncie, stawy, spokojna rzeka Odra, której brzegi porastają malownicze wierzby, dęby i olchy, bujne łąki i pastwiska. To są typowe krajobrazy Ziemi Krawarskiej (cz. Moravské Kravařsko), leżącej na pograniczu Moraw i Śląska Opawskiego, ciekawego regionu o bogatej historii, ale wciąż niedocenianego przez turystów. Polecamy odwiedzić na przykład miasteczka Fulnek i Bílovec, dom rodzinny słynnego przyrodnika i prekursora genetyki Gregora Johanna Mendla w Hynčicach czy Muzeum Wagonów w Studénce.

Najstarszy platan w Czechach i Srebrne Jeziorko

Na miłośników wypoczynku na łonie natury czekają piękne Góry Odrzańskie i Park Krajobrazowy Nadodrze oraz inne atrakcje przyrodnicze. Między Novą Horką i Studénką wiedzie trasa edukacyjna Kotvice, prezentująca faunę i florę Nadodrza - lasy łęgowe porośnięte prastarymi dębami, malownicze stawy rybne, liczne gatunki ptaków. W miejscowości Bartošovice zwiedzmy pałac i park z wieloma cennymi drzewami. Jednym z nich jest platan klonolistny, należący do najstarszych i najpotężniejszych drzew w Czechach; obwód jego pnia wynosi 780 centymetrów, a wysokość 36 metrów. Niedaleko miasteczka Fulnek warto zobaczyć Srebrne Jeziorko, powstałe w wyrobisku dawnej kopalni galenitu, w której prace wydobywcze ukończono w połowie XVII wieku. Powierzchnia jeziora wynosi 500 metrów kwadratowych. Z Fulneku wiedzie do niego oznaczony szlak turystyczny. Ciekawa, interaktywna trasa turystyczna, polecana szczególnie dla rodzin z dziećmi, prowadzi przez rozlewiska rzeki Odry, między Jeseníkiem, Bernarticami i Suchdolem nad Odrou. N każdym przystanku na trasie znajdziemy interaktywne elementy, między innymi przykłady skał z Nadodrza, ślady bobrów, a nawet karylion.

Bartošovice

Zabytkowe pałace i młyny

Ziemia Krawarska obfituje także w liczne perełki architektury, między innymi pałace, zabytkowe wiatraki i młyny. W pałacu Studénka warto zwiedzić unikatowe Muzeum Wagonów. Znajdziemy tu wystawę poświęconą historii miejscowej fabryki wagonów, włącznie z makietami wagonów i lokomotyw. Pierwsza wzmianka o zamku w Studénce pochodzi z 1478 roku. W roku 1567 ówczesny właściciel włości, Karel Herbort z Fulštejna, przebudował twierdzę na renesansowy pałac. Został on przez kolejnych właścicieli rozbudowany, następnie urządzono tu browar. Obok powstała nowa, jednopiętrowa budowla w stylu barokowym, zwana Nowym Pałacem. W roku 1936 posiadłość została odkupiona przez gminę Studénka od ostatniego właściciela, księcia Blüchera i do dziś jest własnością miasta Studénki. Prawdziwą barokową perłą regionu jest pałac Kunín, jedyna na ziemiach czeskich budowla słynnego architekta Johanna Lucasa von Hildebrandta. Goście mogą zajrzeć do szesnastu sal z oryginalnym wyposażeniem. Ciekawostką jest unikatowy system kominowy, jedyny w swoim rodzaju w środkowej Europie. Pałac w mieście Bílovec, które szczyci się największą w Czechach wybrukowaną szachownicą, przetrwał liczne zawieruchy dziejów. Pod koniec II wojny światowej został doszczętnie zniszczony przez pożar. Po kosztownej odbudowie w 1997 roku budynek ucierpiał w czasie powodzi. Obecnie stopniowo otwiera się dla zwiedzających. Zobaczymy tu wystawę mebli, apartament ostatnich właścicieli pałacu i trofea myśliwskie. Najmłodszym gościom spodobają się zabytkowe zabawki, mini muzeum strażackie i zbrojownia. Atrakcją regionu są także zabytkowe młyny i wiatraki. Unikatowy młyn wodny Wesselsky z XVI wieku stoi w malowniczej wiosce Loučky, koło miasta Odry. Zobaczymy tu zabytkowe koło młyńskie, którego średnica wynosi 4 metry, a szerokość 2 metry. Wiedzie do niego młynówka z rzeki Odry, o długości 3 kilometrów. Kilka zabytkowych wiatraków znajdziemy także w okolicy Bílovca.

Zámek Studénka

Kopalnia łupka w Odrach

W lipcu 2020 roku otwarto dla zwiedzających unikatową Kopalnię Flaschara koło miasteczka Odry, jedną z dwóch dostępnych kopalń łupka w Czechach, pochodzącą z przełomu XIX i XX wieku. Dla zwiedzających udostępniono około 400 metrów korytarzy i kilka komór. Tuż za portalem zabezpieczonym dębową bramą znajduje się mały ołtarzyk z figurą św. Barbary. To tutaj górnicy schodząc do podziemi, prosili świętą Barbarę o opiekę. Na zakończenie zwiedzania kopalni zobaczymy, w jaki sposób za pomocą specjalnej gilotyny można wyciąć z łupka najróżniejsze kształty.

Kopalnia Flaschara

Informacje turystyczne o Czechach w języku polskim: www.visitczechrepublic.com/pl-PL

Polub nas