Tanie, bezpieczne i ciekawe wakacje na Węgrzech
Polecane

Uroki dzikiej przyrody

Węgierskie krajobrazy są kopalnią naturalnych, nieodkrytych miejsc, wolnych od tłumów turystów, podążających wedle ściśle ustalonych tras. Niemal połowę powierzchni kraju zajmuje Wielka Nizina Węgierska - bogaty i żyzny teren, będący jednym z pierwszych obszarów uprawnych Europy, dzisiaj znany z dzikich stepów, przeciętych zielonymi terenami parków narodowych Hortobágy i Kiskunsag. Niewysokie, lecz malownicze pasmo górskie Matra wyznacza północną granicę kraju, równie spektakularne widoki oferuje Balaton, największe jezioro kontynentu europejskiego, wspaniałe jaskinie Lillafüred oraz Kraina Zadunajska z usianym winnicami i dawnymi tłoczniami winogron Lasem Bakońskim. Wszystko to idealne miejsca dla poszukiwaczy spokoju i nieoczywistych krajobrazów.

Wody termalne i łaźnie miejskie

Od setek lat Węgry są jednym z najpopularniejszych europejskich celów wypraw kuracyjnych. Nic dziwnego - tamtejsze wody termalne są znane ze zdrowotnych właściwości, pomagającym w leczeniu chorób kręgosłupa, reumatyzmu i problemów skórnych. Oczywiście, łaźnie są dostępne również dla osób pragnących zaznać odrobiny relaksu w pędzącym i stresującym współczesnym świecie. Od największego na świecie jeziora termalnego Heviz po budapesztańskie kąpielisko Szechenyiego, wapienne groty Miskolctapolca i populary kompleks sanatoryjny Hajduszoboszlo - bogactwo węgierskiej oferty uzdrowiskowej potrafi zawrócić w głowie niejednemu amatorowi spa&wellness. Tym bardziej, że z odkrytych basenów można korzystać przez cały rok, nawet w zimie – kąpiel w parującej wodzie przy ujemnej temperaturze powietrza jest niezapomnianym przeżyciem!

Tradycyjna kuchnia i lokalne wina

Nie jest tajemnicą, że jedzenie jest najbardziej uniwersalnym językiem świata, a kuchnia węgierska jak żadna inna potrafi zawładnąć sercem i żołądkiem miłośników wyrafinowanego stylu gotowania. Wybierając się na Węgry, nigdy nie zaznasz głodu – tutejsze porcje są naprawdę obfite! Tradycyjne potrawy, takie jak gulasz wołowy, będący najpopularniejszym kulinarnym towarem eksportowym, czerwone papryczki, langosz czy warzywne leczo są równie znane, co mocne czerwone wina Egri Bikavér z okolic Egeru i słodkie tokaje Aszu. Czy niezrównane doznania smakowe nie są świetnym powodem do odkrywania nowych miejsc?

Kultura ludowa i rzemiosło artystyczne

Choć kulinaria są prawdziwą chlubą Węgrów, to największą dumą napawa ich dawna kultura narodowa. Lokalna sztuka i rękodzieło znajdują uznanie nie tylko w licznych muzeach, jak budapesztańskie Muzeum Etnograficzne czy skansen w pobliżu miasta Szentendre, ale również u współczesnych twórców, czerpiących z bogatych tradycji ludowych. Jeżeli poszukujesz unikalnych, oryginalnych pamiątek z węgierskiej podróży, udaj się do jednego z tradycyjnych butików oferujących niezwykle ozdobną porcelanę Herend, kolorowe kryształy Ajka czy ręcznie robione hafty z wioski-muzeum Holloko. Doskonała jakość za przystępną cenę – takie okazje dostępne tylko na Węgrzech!

Atrakcyjne ceny

Wedle rankingu brytyjskiego portalu Skyscanner, Węgry plasują się w czołówce najtańszych europejskich krajów. W przeciwieństwie do większości krajów ze Starego Kontynentu, nie należą do strefy Euro, dlatego ceny są tu znacznie niższe niż w pozostałych krajach UE. Nawet Budapeszt jest przystępny cenowo – oferta z niedrogimi restauracjami, sklepami i atrakcjami turystycznymi jest naprawdę bogata! Wiele słynnych zabytków, jak Baszta Rybacka czy Most Łańcuchowy, można zwiedzić za darmo, zaś kwota, którą wydasz na smaczny i pożywny posiłek, nie powinna przekroczyć 5 Euro. Jeżeli masz ograniczony budżet na wakacje, wybierz Węgry, a zapomnisz o pustym koncie bankowym!

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W 2019 roku Węgry znalazły się na liście najbezpieczniejszych krajów świata, wyprzedzając takie państwa, jak Francja, Włochy, Wielka Brytania, Holandia, Japonia i Stany Zjednoczone. Rzeczywiście, wskaźnik przestępczości jest na Węgrzech wyjątkowo niski. Funkcjonariusze policji często patrolują ulice zarówno pieszo, na motocyklach, jak i samochodami czy … konno. W większości miast na dobre zagościła telewizja przemysłowa – systemem monitoringu objęto m.in. budapesztańskie metro, niektóre autobusy, ulice i centra handlowe. Można tu spotkać również jeden z najnowocześniejszych systemów radarowych w Europie – jazda z nadmierną prędkością nie jest opłacalna, bowiem trzeba liczyć się z bardzo wysokimi mandatami. Dzięki temu zarówno turyści, jak i mieszkańcy mogą spać spokojnie.

Dobra komunikacja i bogata oferta noclegowa

Odległość między Warszawą a Budapesztem wynosi jedynie 700 kilometrów, co sprawia, że Węgry stają się idealnym krajem do podróży samochodem. Tym bardziej, że trasa pozbawiona jest korków, obfituje za to w doskonałe autostrady pozwalające na szybkie dotarcie do celu podróży. Wycieczka samochodowa pozwala również na dokładniejsze zwiedzenie okolicy – nie tylko samego kraju, ale także ciekawych miejscowości na terenie Słowacji i Austrii. Niestety, poruszanie się po centrum dużych miast jest niełatwym zadaniem z uwagi na liczne drogi jednokierunkowe i brak parkingów. Rozwiązaniem tego problemu będzie wybór miejsca noclegowego poza centrami turystycznymi, w apartamentach i domach wakacyjnych na Węgrzech, które można zarezerwować na portalu Interhome. Węgry znajdują się w czołówce państw środkowoeuropejskich pod względem bazy turystycznej – szczególne dobre zaplecze noclegowe znajduje się wokół uzdrowisk termalnych i pozostałych atrakcji turystycznych. Nowoczesny wystrój, wysoki poziom usług dodatkowych, a także dostępność miejsc z dala od ruchu turystycznego sprawiają, że Węgry nie muszą już walczyć z wizerunkiem nudnego kraju zza żelaznej kurtyny. Węgry przypominają, że mamy do czynienia z nowoczesnym, dynamicznym krajem, podążającym z duchem czasu.