Czeskie "naj"
Różności

Najwyższa góra, najgłębsza jaskinia, najdłuższa grobla, najszerszy kościół... Prezentujemy kilka czeskich rekordów architektonicznych i geograficznych.

Najwyższy i najniższy punkt

Najwyższą górą w Czechach jest Śnieżka (1603 metry n.p.m.) w Karkonoszach. Najwyższym stałym punktem w Czechach (ok. 1638 metrów n.p.m.) i jednocześnie najwyższą wieżą widokową (146,5 m) jest nadajnik telewizyjny na szczycie góry Pradziad w Jesionikach. Naturalny najniższy punkt leży w Przepaści Hranickiej (studnia krasowa) na Morawach. Sucha część przepaści sięga wprawdzie tylko 70 metrów, ale na jej dnie znajduje się wejście do jaskini podwodnej, której głębokość wynosi ponad 1 km. Jest to więc najgłębsza na świecie zatopiona jaskinia słodkowodna! A najgłębszy sztucznie utworzony punkt? To dawne kopalnie uranu w Příbramiu, których głębokość wynosi do 1838 metrów.

Nadajnik telewizyjny na szczycie góry Pradziad w Jesionikach

Najwyższe wieże

Najwyższą wieżą zamkową w Czechach jest Wieża Spanilá w pałacu w Tovačovie niedaleko Ołomuńca, mierząca 96 metrów. Z najwyższej wieży kościelnej (102 metry) słynie katedra św. Bartłomieja w Pilznie. Na drugim miejscu plasuje się wieża katedry św. Wacława w Ołomuńcu, która mierzy 101 metrów, a na trzecim miejscu - główna wieża katedry św. Wita na Zamku Praskim, mierząca 96 metrów. W niej znajduje się największy czeski dzwon Zygmund. To prawdziwy rekordzista: pochodzi z 1549 roku, jego wysokość wynosi ponad dwa metry, średnica 256 centymetrów, a waga około 16,5 tony. Żadna z wież kościelnych czy zamkowych w Czechach nie dorównuje wysokością wieży telewizyjnej w Pradze, której najwyższy punkt sięga 220 metrów nad ziemią. Najwyższymi budowlami w Czechach są dwa nadajniki o wysokości 355 metrów koło miasta Český Brod, około 30 km na wschód od Pragi

Najwyższe i najdłuższe groble i zapory wodne

Najwyższa ziemna grobla w Czechach znajduje się na rzece Igławie na Wysoczyźnie. Jej wysokość wynosi 100 metrów. Najdłuższą groblę ziemną zobaczymy na zaporze Nechranice na zachodzie Czech. Mierzy 3280 metrów, a jej podstawy mają szerokość 800 metrów. Najwyższa betonowa grobla znajduje się na zaporze Orlík na południu Czech. Największe sztuczne jezioro w Czechach tworzy zapora w Lipnie na Szumawie. Jego powierzchnia wynosi niemal 50 km2.

Najwyższe, najszersze i najdłuższe kościoły

Największą i najsłynniejszą świątynią w Czechach jest katedra św. Wita na Zamku Praskim. Długość budowli wynosi 124 metry, a szerokość 60 m. Na drugim miejscu plasuje się kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i świętego Jana Chrzciciela w Sedlcu koło Kutnej Hory. Jego długość wynosi 92 metry, a szerokość 41 metrów. Trzecie miejsce zajmuje kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, św. Wolfganga i Benedykta na terenie klasztoru w Kladrubach, który ma 91 metrów długości i 31 metrów szerokości.

Klasztor w Kladrubach