ABC wyprawy w góry
Polecane

Wyprawa w góry jest świetną przygodą, ale też dużym wyzwaniem. Trekking to wspaniała forma poznawania świata i obcowania z naturą, pozwala maksymalnie się zrelaksować, a także sprawdzić siebie w trudnych warunkach. Przygotowanie do niej wymaga dobrze ułożonego planu, który pozwoli zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria do przemierzania szlaków. Co zabrać na wyprawę w góry? O czym warto pamiętać? Jakie gadżety sprawdzą się najlepiej?

Dobry plan wycieczki oraz odpowiednia forma wędrownika

Ważnym krokiem przed rozpoczęciem wędrówki jest wyznaczenie trasy szlakami, które będą prowadzić do miejsca docelowego. Warto zaopatrzyć się w mapę, która wyraźnie pokazuje drogę, określa jej stopień trudności oraz szacuje przybliżony czas trekkingu. Dodatkowo na trasie można znaleźć oznaczenia, które pokazują przybliżony czas dotarcia na miejsce.

Odpowiednie przygotowanie kondycji i ogólnego stanu organizmu jest istotnym elementem dobrego przygotowania do wycieczki w góry. Jest to szczególnie ważne, jeśli planowana trasa prowadzi na wysokie szczyty. Wymaga to wykorzystania dużych pokładów siły i energii. Niektóre trasy są strome i trudne, dlatego oprócz kondycji przyda się doświadczenie. Wspinaczka wysokogórska wymaga również odpowiedniego sprzętu, które warto nabywać w specjalistycznych sklepach, cieszących się dobrymi opiniami, na przykład e-horyzont.pl

Trzeba też pamiętać, że na szlak warto wyruszać wcześnie rano. Zależnie od kondycji, niektóre osoby szybciej poradzą sobie ze wspinaczką, inne wolniej - dlatego warto mieć odpowiedni zapas czasu, aby w razie nieprzewidzianych zdarzeń przez zmrokiem wrócić do hotelu czy schroniska.

Co warto zabrać na wycieczkę w góry?

Przedmioty, które warto zabrać na wycieczkę w góry zapewnią komfort podczas marszu oraz dodatkowo go usprawnią. Początkowi wędrownicy nie muszą na pierwszy wypad w góry kupować stosów sprzętów oraz ubrań. Niemniej kilka podstawowych akcesoriów sprawi, że wspinaczka będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. Rzeczy, które należy spakować do walizki można podzielić na dwie kategorie: akcesoria oraz odpowiednią odzież i obuwie.

Jakie buty i ubranie zabrać w góry?

Buty są podstawowym elementem ubioru, w jaki należy się zaopatrzyć. Warto kupić obuwie typowo górskie, dobrej jakości, a najlepiej sięgające za kostkę. Podeszwa powinna być gruba i posiadać właściwości amortyzujące stopę przed nierównym i trudnym podłożem. Dodatkowo warto zabrać wygodne ubranie, które nie będzie krępować ruchów. Najlepiej postawić na modele wyprodukowane z naturalnych, oddychających tkanin. W plecaku, nawet w słoneczny dzień zawsze musi znaleźć się kurtka. Najlepszą opcją będzie wodoodporny i wiatroodporny model, który przyda się przy nagłej zmianie lub załamaniu pogody. Wysokiej klasy modele w swojej ofercie posiada firma Jack Wolfskin. W słoneczne dni przydatnym elementem garderoby będzie czapka z daszkiem, natomiast jesienią warto mieć taką, która będzie chronić przed niskimi temperaturami.

Jakie akcesoria pozwolą sprawnie pokonywać górskie szlaki?

Gadżetem, który należy zabrać w góry jest plecak. Powinien być na tyle pojemny, aby pomieścić jedzenie, napoje, a także dodatkową odzież, jak kurtki czy czapki. Dodatkowo powinna go cechować niewielka waga oraz regulowane ramiona. Aby ułatwić sobie wspinaczkę, można zaopatrzyć się w kijki do trekkingu, które mogą nieco ułatwić pokonywanie wzniesień. Jeśli planowana wycieczka obejmuje noclegi w schroniskach, konieczny będzie dobry śpiwór, pod którym można będzie komfortowo wypocząć. Ponadto można zaopatrzyć się w latarkę i scyzoryk, które mogą uratować w nieprzewidzianych sytuacjach.

Dobre przygotowanie do pokonywania górskich szlaków sprawi, że wycieczka będzie cudownym wspomnieniem. Zakup niezbędnego sprzętu oraz ubrań wysokiej jakości z pewnością przyda się ponownie, podczas kolejnego wypadu w góry.