Thonetki, najsłynniejsze na świecie krzesła z Moraw
Różności

Trzeciego marca 2021 minęło 150 lat od śmierci słynnego przedsiębiorcy Michaela Thoneta. Zasłynął on z produkcji mebli, zwłaszcza mebli giętych. Krzesła, popularnie nazywane "thonetki", stały się prawdziwą ikoną designu. Michael Thonet urodził się w niemieckim mieście Boppard i pracował jako stolarz. W 1856 roku założył fabrykę w morawskim miasteczku Koryčany, dokąd później przeprowadził się. Następnie założył kolejne zakłady w Bystřicy pod Hostýnem i Vsetínie. W Koryčanach i Vsetínie nie produkuje się obecnie mebli, ale fabryka w Bystřicy świętuje w tym roku 160 rocznicę nieprzerwanej produkcji.

Muzeum Bystrice pod Hostynem - Thonetki
Zdjęcie: Muzeum ohýbaného nábytku Bystřice p. H a TON, Bystřice p. H.

Firma ma się czym pochwalić: legendarne krzesło, tak zwaną "czternastkę", krzesło "osiemnastkę" z 1867 roku, jak również bujane fotele uwiecznili na swych obrazach Toulouse-Lautrec, Picasso, Renoir i Salvador Dalí. Thonetki miał w swojej pracowni Lev Nikolajevič Tolstoj, ich walory docenił także Le Corbusier, Adolf Loos czy Miese van der Rohe. Obecnie thonetki znajdziemy dosłownie na całym świecie. Siedzi się na nich w biurach Microsoftu i Google, popija się kawę w Starbucksie, zobaczymy je w biurze Preciosy w Singapurze.

Muzeum Bystrice pod Hostynem - Thonetki
Zdjęcie: Muzeum ohýbaného nábytku Bystřice p. H a TON, Bystřice p. H.

Tradycję produkcji drewnianych mebli giętych w Bystřicy pod Hostýnem obecnie kontynuuje firma TON. Dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z procesem produkcji mebli, szczególnie dla uczniów szkół zawodowych i grup zorganizowanych, firma oferuje zwiedzanie zakładu. W czasie wakacji letnich organizowane są dni otwarte dla publiczności. W Bystřicy pod Hostýnem i okolicach znajdziemy wiele atrakcji turystycznych. Na wzgórzu Hostýn znajduje się Bazylika Wniebowzięcia NMP, jedno z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych. Na Hostýnie stoi również kamienna wieża widokowa, pod którą kamień węgielny położył w roku 1897 cesarz Franciszek Józef I.

Święty Hostýn