Dunaj to druga co do długości (po Wołdze) rzeka w Europie. Przepływa przez wiele europejskich krain geograficznych, z których największe to Wyżyna Bawarska, Kotlina Panońska i Nizina Wołoska, a jej dorzecze pokrywa duże rejony Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Od od źródeł w Bregu w Furtwangen im Schwarzwald Dunaj liczy sobie 2888 km długości i jest jedyną w Europie większą rzeką, która płynie z zachodu na wschód. W starożytności rzeka stanowiła północną granicę Cesarstwa Rzymskiego. Obecnie Dunaj przepływa przez 10 krajów europejskich: Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, Bułgarię, Rumunię, Mołdawię i Ukrainę (Chorwacja, Bułgaria, Mołdawia i Ukraina mają dostęp tylko do jednego brzegu), aby w Rumunii rozbudowaną deltą ujść do Morza Czarnego. W delcie Dunaj dzieli się na 3 główne ramiona: Kilia, Sulina i Sfântu Gheorghe (Święty Jerzy). Istnieje także wiele odnóg bocznych, szuwarów, pływających wysp, starorzeczy i jezior oraz lasów łęgowych, ale też suchych biotopów na wydmach.
Delta Dunaju to rozległa i niezwykle malownicza delta rzeczna położona w Rumunii i na Ukrainie. Zajmuje powierzchnię 5050 km² i jest drugą co do wielkości (po delcie Wołgi) deltą w Europie. Rzeka rozdziela się tu na kilka odnóg, które pośród bagnistych terenów, jezior, grobli oraz wysp porośniętych lasem i sitowiem uchodzą do Morza Czarnego. Żyje tu przeszło 160 gatunków ryb i 300 gatunków ptaków. Spotkać można tu m in. ibisy, czaple, kormorany, pelikany czy flamingi. Ponadto znajduje się tu największy na świecie obszar porostu trzciny oraz uznany za zabytek przyrody unikatowy na skalę światową stary dębowy las Letea (Pădurea Letea). O miejscu tym od niepamiętnych czasów rozpisywali się już starożytni podróżnicy, geografowie czy poeci. Deltę Dunaju można zwiedzać indywidualnie lub w zorganizowanych wycieczkach. Często połączone są one także z wędkowaniem. Część terenów dostępna jest tylko po okazaniu odpowiedniego pozwolenia (ARBDD - Administracja Rezerwatu Biosfery Delty Dunaju). W obrębie delty istnieje skąpa sieć drogowa. Samochodem można dostać się tu jedynie do miasteczka Murighiol położonego nad jeziorem o takiej samej nazwie. Akwen ten stanowi ulubione miejsce ornitologów, obserwujących lęgi pelikanów. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku utworzono tu Rezerwat Biosfery Delty Dunaju, który w 1991 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.
Dogodnym punktem wypadowym do zwiedzania Delty Dunaju jest miasto portowe Tulcza. To właśnie tutaj organizowanych jest większość wycieczek po rzece. W mieście znajduje się także niezwykle interesujące Muzeum Delty Dunaju. W pobliżu delty Dunaju znajduje się wyspa Zmijnyj Ostriw - obszar, który należy do Ukrainy, lecz do którego pretensje rości także Rumunia.
Ciekawostki
- Delta Dunaju zajmuje powierzchnię około 5050 km², z czego 732 km² znajduje się na terenie Ukrainy;
- Każdego roku rzeka niesie do Morza Czarnego 70 milionów osadów (2 tony na sekundę);
- Tereny delty zamieszkuje społeczność Lipowan stanowiących potomków starowierców, którzy w 1772 roku uciekli z Rosji prześladowaniami religijnymi;
- Nazwa rzeki Dunaj znajduje swoje źródło w łacińskim słowie Danubius, oznaczającym rzymskiego boga rzek.