Tanie i bezpieczne wakacje w Albanii - najpiękniejsze kurorty
Polecane

Albania to kraj pełen kontrastów i niespodzianek. W większości górzysty kusi plażami i ciepłymi wodami mórz. Zobacz, jakie kurorty warto odwiedzić i jak wygląda podróżowanie w dobie koronawirusa.

Albania - co warto wiedzieć przed wyjazdem

Ruch turystyczny między Polską i Albanią odbywa się bezwizowo. W praktyce oznacza to, że nie tylko nie musimy mieć wizy przy wjeździe do Albanii, ale też nie zapłacimy żadnej opłaty za przekroczenie granicy. Wystarczy ważny dowód osobisty. Przed wylotem do Albanii dobrze jest zaopatrzyć się w Euro lub przelać pieniądze na konto. Raczej nie liczmy na to, że wymienimy na miejscu złotówki na leki. Ceny raczej nie zrujnują naszego wakacyjnego budżetu. Za 50 złotych zjemy obiad w dobrej restauracji. W nieco tańszej za podobny posiłek zapłacimy 15 zł, oczywiście po przeliczeniu na leki. Zapewne jest to podyktowane faktem, iż Albania nadal raczkuje w rozwijaniu oferty turystycznej, jeszcze do niedawna kraj ten w ogóle nie istniał w świadomości przeciętnego Europejczyka jako modna destynacja na lato.

Popularne albańskie kurorty

Jest ich wiele, ale na szczególną uwagę zasługują dwa - Saranda i Durres.

Saranda

Według polskich standardów to nieduże, bo niespełna czterdziestotysięczne miasto, co absolutnie nie odejmuje mu uroku. Wręcz przeciwnie! Saranda może poszczycić się mianem największego kurortu na wybrzeżu Morza Jońskiego. Idealne miejsce dla wszystkich, którzy lubią tętniące życiem bulwary, śródziemnomorską roślinność, długie piaszczyste plaże i ciepłe morza. Atutem Sarandy są malownicze klify, a także wszechobecne plantacje cytrusów i winnice. Saranda jest dobrze znana turystom, którzy odwiedzają grecką wyspę Korfu. Z wyspy codziennie pływa prom, którym można dostać się do Sarandy. Będąc na miejscu, można zrobić odwrotnie – na jeden dzień udać się na Korfu. Przy przekraczaniu albańsko-greckiej granicy wystarczy okazać dowód osobisty. Smaczku dodaje fakt, iż Saranda była niegdyś kurortem dostępnym tylko wysoko postawionym dygnitarzom. Dziś, gdy jest dostępna dla ogółu mieszkańców Albanii i zagranicznych turystów urosła do miana symbolu albańskiej turystyki. Zapewne przyczyniło się do tego aż 290 słonecznych dni w roku.Oferty wczasów w Sarandzie już od 2289 PLN / tydzień.

Durres

Znad Morza Jońskiego przenosimy się na północ kraju, nad Adriatyk, do miejscowości Durres. To jedno z najstarszych miast Albanii, obfitujące w zabytki, na przykład rzymski amfiteatr z II wieku. W mieście prężnie działa Muzeum Archeologiczne. To też główny port Albanii. Miasto jest dość spore, ma około 175 tysięcy mieszkańców. Jednak największym magnesem przyciągającym turystów do Durres jest plaża i łagodne zejście do wody. To raj dla rodzin z dziećmi i miłośników leniwego pluskania się w ciepłych wodach Morza Adriatyckiego, ale też dla tych, którzy lubią wypoczywać aktywnie, uprawiając sporty wodne, np. windsurfing. Sama plaża jest piaszczysta, długa, szeroka i dobrze zagospodarowana. Nie brak tu tak potrzebnych w sezonie letnim parasoli i leżaków. W mieście znajdziemy też to, co lubi większość turystów, a więc liczne bary, puby, restauracje, sklepy z pamiątkami.Oferty wczasów w Durres już od 1349 PLN / tydzień.

Albania a koronawirus - udogodnienia Biura Podróży ITAKA

Podróżowanie w dobie pandemii obarczone jest swego rodzaju ryzykiem, jednak nie jest tak niebezpieczne, jak może się wydawać. W Albani nie ma ograniczeń w poruszaniu się, ryzyko zachorowania jest zbliżone do tego, z którym musimy mierzyć się w kraju. Biuro Podróży ITAKA oferuje trzy różne pakiety ubezpieczeń. Pakiety Itaka Prestige i Itaka Complex obejmują ochronę w przypadku konieczności leczenia lub transportu do Polski. Klienci, którzy zdecydowali się na wykupienie pakietu Simple, mogą go za dopłatą zmienić na Complex lub Prestige. Rezerwacje wycieczek dokonuje się z wyprzedzeniem, tymczasem zachorować można z dnia na dzień, jeszcze przed wylotem z Polski. Tu znowu należy się ukłon w stronę ITAKI, która w takiej sytuacji dokonuje zmiany rezerwacji terminu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Warunkiem jest udowodnienie, że wylot nie był możliwy właśnie ze względu na zakażenie COVID - 19. Więcej informacji na temat bezpiecznego podróżowania do Albanii można znaleźć na stronie internetowej ITAKI.