Bardenas Reales de Navarra
Regionalne atrakcje

Bardenas Reales to rozległa pustynia w północnej Hiszpanii, położona w południowo-wschodniej części Nawarry. Zajmuje powierzchnię blisko 42 tysięcy hektarów (420 km2) i praktycznie w całości pokryta jest piaskiem. Nie ma tu żadnych miast a jedynymi elementami krajobrazu wskazującymi na obecność człowieka są ruiny i pozostałości średniowiecznych zamków i wież strażniczych oraz liczne zagrody i chaty gdzie schronienie znajdowali okoliczni rolnicy. W 2000 roku miejsce to zostało objęte rezerwatem biosfery UNESCO. Szata roślina jest tu bardzo skąpa, a przez głębokie wąwozy prowadzą koryta niewielkich rzek płynących jedynie w okresie gwałtownych opadów. Bardenas Reales charakteryzuje się niezwykle surowym klimatem. Lata są tu bardzo upalne (podczas upałów temperatura osiąga często 40°C), a zimy surowe z częstymi przymrozkami. Deszcze zdarzają się tu głównie wiosną w postaci gwałtownych burz lub gradu.

Bardenas Reales - Casildetierra

Na obszarze pustyni znajduje się wiele malowniczych kanionów, płaskowyżów czy różnego rodzaju wzgórz. Jednak najbardziej charakterystycznymi elementami okolicznego krajobrazu są wierzchołki charakterystycznych wzniesień zwanych cabezos. Powstawały one przez tysiące lat w wyniku erozji oraz wietrzenia miejscowych skał. Niektóre z nich przybierają fantazyjne kształty i przywodzą na myśl turecką Kapadocję. Najbardziej znaną i rozpoznawalną skałą jest Cabezo de Castildetierra. Na obszarze Bardenas Reales znajduje się kilka oznakowanych szlaków turystycznych (pieszych i rowerowych). Najpopularniejsze z nich to m.in. El Barranco de las Cortinas, Cabezo de las Cortinillas czy El Fraile. Na ich trasie znajduje się kilka punktów widokowych z których rozpościera się przepiękna panorama parku. Szlaki te można przemierzać zarówno pieszo jak i konno. Na wyprawę po Bardenas Reales warto zabrać ze sobą lornetkę, ponieważ mieszka tu przeszło 20 gatunków drapieżnych ptaków oraz liczni przedstawiciele ssaków, płazów i gadów.

Bardenas Reales

Ciekawostki

  • W okresie średniowiecza pustynne tereny Bardenas Reales stanowiły naturalne granice między królestwami chrześcijańskimi i muzułmańskimi;
  • Bardenas Reales wykorzystywany był jako plan filmowy przy kręceniu scen do takich filmów jak m.in. James Bond - Świat to za mało, Airbag czy Gra o tron.