Podróż kajakiem przez Atlantyk
Ciekawostki

Pochodzący z Polic koło Szczecina Aleksander Doba, który na przełomie 2013 i 2014 roku (w wieku 68 lat) jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, został w 2015 roku nominowany do prestiżowej nagrody National Geographic - Adventurer of the Year. Było to pierwsze takie wyróżnienie dla osoby pochodzącej z Polski w dziesięcioletniej historii tego prestiżowego plebiscytu. Pan Aleksander znalazł się w gronie 10 najlepszych podróżników z całego świata, których dokonania w mijającym 2014 roku zdobyły szczególne uznanie w oczach ekspertów National Geographic. Okazało się, że to właśnie jego dokonania wzbudziły największy podziw wśród głosujących internautów z całego świata i to on zdobył tytuł Podróżnika Roku. Podróż przez Atlantyk trwała w sumie 167 dni. W tym czasie używając jedynie siły własnych mięśni pan Aleksander pokonał przeszło 12,5 tysiąca kilometrów pomiędzy najdalej oddalonymi punktami wybrzeża Europy i Ameryki Północnej (Lizbona-Floryda). W czasie wyprawy spotkało go wiele nieprzewidzianych wypadków oraz trudności. Zepsuła mu się odsalarka morskiej wody, na 47 dni stracił łączność ze światem, a potem w czasie sztormu uszkodzeniu uległ ster co spowodowało przerwanie na jakiś czas wyprawy. Mimo to Doba nie poddał się i po prowizorycznych naprawach dobił w końcu do brzegu Ameryki gdzie został bardzo ciepło przywitany. W czasie podróży spełnił on jedno ze swoich marzeń, którym było dotknięcie rekina.

Podróż kajakiem przez Atlantyk

Kajak, którym pan Aleksander przepłynął Atlantyk, ma 7 metrów długości i nazywa się OLO. Zaprojektował i wykonał go doświadczony projektant i budowniczy jachtów - Andrzej Armiński. Podróż przez Atlantyk nie była pierwszym wyczynem jakiego dokonał Aleksander Doba. Wcześniej pokonał on kajakiem ocean dzielący Afrykę i Amerykę Południową, a także wyruszył na Amazonkę gdzie spotkała go niemiła przygoda w czasie której został okradziony. Ponadto przepłynął także kajakiem Wisłę, Bałtyk i jezioro Bajkał. Podróżnik zmarł 22 lutego 2021 roku (w wieku 74 lat) w czasie wyprawy na Kilimandżaro.

Ciekawostki

  • W 2012 roku Aleksander Doba napisał książkę pod tytułem "Olo na Atlantyku", która wydana została przez Wydawnictwo Bezdroża;
  • Motto życiowe pana Aleksandra brzmiało: "Lepiej żyć jeden dzień jako tygrys, niż sto dni jako owca".