Podróż kajakiem przez Atlantyk

Autor: Jarko · Dodano: 2014-11-10
Kategoria: Ciekawostki
Podróż kajakiem przez Atlantyk
Pochodzący z Polic koło Szczecina 68 letni Aleksander Doba, który na przełomie 2013 i 2014 roku jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, został nominowany do prestiżowej nagrody National Geographic - Adventurer of the Year. Jest to pierwsze takie wyróżnienie dla osoby pochodzącej z Polski w dziesięcioletniej historii tego prestiżowego plebiscytu. Pan Aleksander znalazł się w gronie 10 najlepszych podróżników z całego świata, których dokonania w mijającym 2014 roku zdobyły szczególne uznanie w oczach ekspertów National Geographic. Okazało się, że to właśnie jego dokonania wzbudziły największy podziw wśród głosujących internautów z całego świata i to on zdobył tytuł Podróżnika Roku.
Podróż przez Atlantyk trwała w sumie 167 dni. W tym czasie używając jedynie siły własnych mięśni pan Aleksander pokonał przeszło 12,5 tysiąca kilometrów pomiędzy najdalej oddalonymi punktami wybrzeża Europy i Ameryki Północnej (Lizbona-Floryda). W czasie wyprawy spotkało go wiele nieprzewidzianych wypadków oraz trudności. Zepsuła mu się odsalarka morskiej wody, na 47 dni stracił łączność ze światem, a potem w czasie sztormu uszkodzeniu uległ ster co spowodowało przerwanie na jakiś czas wyprawy. Mimo to Doba nie poddał się i po prowizorycznych naprawach dobił w końcu do brzegu Ameryki gdzie został bardzo ciepło przywitany.

Podróż kajakiem przez Atlantyk

Kajak, którym pan Aleksander przepłynął Atlantyk, ma 7 metrów długości i nazywa się OLO. Zaprojektował i wykonał go doświadczony projektant i budowniczy jachtów - Andrzej Armiński.
Podróż przez Atlantyk nie była pierwszym wyczynem jakiego dokonał Aleksander Doba. Wcześniej pokonał on kajakiem ocean dzielący Afrykę i Amerykę Południową, a także wyruszył na Amazonkę gdzie spotkała go niemiła przygoda w czasie której został okradziony. Ponadto przepłynął także kajakiem Wisłę, Bałtyk i jezioro Bajkał.

Motto życiowe pana Aleksandra brzmi: "Lepiej żyć jeden dzień jako tygrys, niż sto dni jako owca".
Reklama
Polub nas