Albufeira - wakacyjny kurort
Polecane
Albufeira zachęca do odwiedzin nie tylko ze względu na wspaniałe, długie, czyste plaże. Każdy turysta powinien docenić także takie elementy jak lokalna, pełna świeżych produktów kuchnia, specjalne atrakcje, czy nietypowe miejsca historyczne lub krajoznawcze.

Castelo de Paderne

Bliższe zaznajomienie się z pasjonującą historią okolic Albufeiry jest możliwe dzięki krótkiej wycieczce w celu zbadania tajemniczych ruin średniowiecznego zamku o nazwie Castelo de Paderne. Wiekowa forteca współcześnie leży na cyplu przy skraju rzeki Quarteira. W suchym, śródziemnomorskim krajobrazie dominują gaje oliwne i drzewa szarańczyna strąkowego lub karobu, którego owoce popularnie nazywa się chlebem świętojańskim. Struktura obecnie jest w stanie bliskim ruinie, ale pozostało w niej wiele intrygujących fragmentów, z majestatycznymi łukami, grubymi murami obronnymi oraz sklepieniem kaplicy. Zabytek został zbudowany na początku dwunastego stulecia przez muzułmańskie plemię Berberów w czasach chrześcijańskiej rekonkwisty na ziemiach Półwyspu Iberyjskiego. Jako ciekawostkę warto dodać, iż uznaje się tę fortecę za jedną z siedmiu reprezentacji budowli, które pojawiają się w herbie Portugalii. W dolinie pod wzgórzem znajduje się również mały mostek nad ciekiem wodnym z tej samej epoki.

Paddleboarding

Albufeira posiada wybrzeże, który jest gęsto usiano miniaturowymi zatokami, ostro wcinającymi się w linię wybrzeża. Taki krajobraz bardzo często urozmaicają ciekawe formacje skalne. Zaliczyć do nich można między innymi majestatyczne ostańce, wysokie na kilkadziesiąt metrów klify, czy tajemnicze groty, które zagłębiają się na kilkanaście metrów wgłąb ziemi. Do wielu z tych miejsc nie prowadzą ubite trakty, czy tym bardziej drogi dostępne dla aut osobowych. Stąd prawdopodobnie niebywała popularność tak zwanego "paddleboardingu", czyli wodnego sportu będącego zgrabnym połączeniem klasycznego kajakarstwa z surfingiem. Z tej drugiej części społeczność zaczerpnęła deskę, z kolei pierwsza legła u korzeni wykorzystania wiosła. Amatorzy tej formy wypoczynku płyną stojąc, bądź siedząc na unoszącym się materiale. Ruch odbywa się dzięki rytmicznym odepchnięciom pagajami. W ten sposób można dostać się do najbardziej niedostępnym jaskiń i cieszyć widok krystalicznie czystą wodą.

Miradouro do Pau da Bandeira

Zwiedzając zabudowania miasta warto przespacerować się odrobinę dalej, aby natrafić na wyjątkowy punkt widokowy położony przy ulicy Sacadura Cabral. Miradouro do Pau da Bandeira stanowi obowiązkowe miejsce dla wielbicieli robienia zdjęć z niecodziennymi, urbanistycznymi widokami. W tym południowo-wschodnim rogu centrum miasta setki turystów podziwia panoramę na szeroką na tym fragmencie zatokę, a także malowniczy krajobraz bielonych ścian budynków wznoszących się na wzgórzu nad plażą i spienionymi wodami Oceanu Atlantyckiego.

Kuchnia na terenie Algarve

Kuchnia regionu Algarve jest na swój sposób wyjątkowa. Wyróżnia ją pieczołowite podejście do przyrządzania świeżych owoców morza, a także mięs. Wśród licznych dań warto koniecznie spróbować przykładów często niespotykanych w innych częściach Portugalii. Soczyste małże, smażone z cebulą, czosnkiem i drobnym dodatkiem aromatycznej, podsuszanej kiełbasy wieprzowej noszą nazwę "conquilhas a Algarvia" i można je otrzymać w licznych lokalnych tawernach. Podobna kwestia dotyczy klasycznego formatu jedzenia wybrzeża oceanicznego, czyli "cataplana de marisco". O charakterze tej potrawy świadczy bogata patelnia wypełniona kilkoma gatunkami skorupiaków zanurzonych w wonnym pomidorowym sosie z ziołami, korzennymi przyprawami oraz winem. Inne rarytasy to między innymi gulaszowa "feijoada", czy prosiak o chrupiącej skórce "leitao". Na deser koniecznie należy spróbować "dom rodrigo". Jest to specjał sporządzany z roztrzepanych żółtek jaj, które wlewa się cienką stróżką wprost na gotujący się cukrowy syrop. Wszystkie te rzeczy zdecydowanie warto skonsumować w towarzystwie miejscowych trunków, które produkowane są na słonecznych stokach pobliskich winnic.