Odwołany lot
Polecane

Podróżujemy coraz częściej i coraz chętniej. Nie są to już li tylko wyprawy o charakterze krajowym, ale i podróże po Europie, czy też wyprawy międzykontynentalne. Znakomita większość z nich przypada na podróże lotnicze. Czasami zdarza się tak, że nasz lot został, z różnych powodów, odwołany. W wielu przypadkach przysługuje nam odszkodowanie za taką sytuację, która wynikła nie z naszej winy. Dobrze o tym wiedzieć - możemy dzięki temu zyskać nawet kilkaset euro odszkodowania.

  1. Odwołany lot - co dalej?
  2. Terminy mają znaczenie
  3. Szczegóły są istotne
  4. Odszkodowanie, ale czy tylko?

Odwołany lot - co dalej?

Odszkodowanie, które nam przysługuje może wynieść sześćset euro, a więc jest o co walczyć. Podstawowa zasada jest taka, że odwołanie lotu musi nastąpić z powodów leżących po stronie linii lotniczej. Lot powinien odbywać się środkiem komunikacji lotniczej należącym do linii zarejestrowanej w Unii Europejskiej, a sam lot powinien się odbywać w granicach UE albo z Unii, np. do Afryki. Wówczas mamy prawo do ubiegania się o odszkodowanie. Oczywiście są tu różne wyjątki, gdyż np. linie lotnicze mogą nam zaproponować alternatywny lot i jeśli spełnią przy tym określone warunki, nie będą musiały nam niczego wypłacać. W celu uzyskania szczegółowych informacji koniecznie trzeba wejść na dobrą stronę internetową, np. https://givt.com/pl/odwolany-lot/. Tam znajdziemy dokładne omówienie poszczególnych przypadków oraz wyjątków. Świadomość naszych praw w takim przykrym momencie może mieć bardzo duże znaczenie w przypadku ewentualnych roszczeń.

Terminy mają znaczenie

W przypadku odwołania lotu ważne są terminy, w jakich zostaliśmy o tym fakcie poinformowani. Konkretne liczby znajdziemy na odpowiednich stronach. Linie lotnicze nie mają także obowiązku wypłacania nam pieniędzy, jeśli lot został odwołany z powodu fatalnych warunków atmosferycznych, niepokojów społecznych, strajku pracowników lotniskowych albo zagrożenia bezpieczeństwa. Wtedy pozostaje tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać na dalszy rozwój sytuacji. W pozostałych przypadkach możemy liczyć na odszkodowanie. W zależności od długości lotu, który nas czekał, kształtować się będzie kwota pieniędzy, jaką możemy otrzymać. Będzie to odpowiednio: 600 (lot powyżej 3500 kilometrów), 400 (1500-3500 kilometrów) lub 250 euro (lot do 1500 kilometrów).

Szczegóły są istotne

Aby uzyskać odszkodowanie za odwołany lot należy zachować kartę pokładową, potwierdzenie rezerwacji lub bilet elektroniczny. Należy także wypełnić specjalny wniosek, na podstawie którego reklamacja zostanie rozpatrzona. Wnioski takie można zdobyć na stronie przewoźnika i przesłać je drogą elektroniczną albo wydrukowane i wypełnione pocztą. Można to także zlecić specjalnym firmom, które takie sprawy rozwiążą za nas, pobierając za to prowizję. My zyskamy spokój, gdyż całe postępowanie przeprowadzi ktoś inny. Ważną sprawą jest także to, by wniosek o odszkodowanie tego typu złożyć jak najszybciej. Różne linie lotnicze mają różne terminy – z zasad mamy na to od trzydziestu do sześćdziesięciu dni.

Odszkodowanie, ale czy tylko?

Oprócz odszkodowania za odwołany lot możemy także liczyć na transport z i na lotnisko, napoje, posiłki oraz nocleg w hotelu podczas oczekiwania na kolejny samolot. Jeśli za coś płacimy z własnych pieniędzy, gdyż przewoźnik nam czegoś nie był w stanie opłacić, zachowajmy rachunki. Będą one konieczne w przypadku ubiegania się o zwrot pieniędzy za niezbędne wydatki. Tego typu pomoc jest niezależna od odszkodowania i mamy do niej prawo – zgodnie z obowiązującymi w takich sytuacjach, przepisami.