12 zasad zachowania się na stokach narciarskich
Poradniki

Międzynarodowa Organizacja Narciarska FIS opracowała 12 zasad zachowania się na stokach, których powinni przestrzegać wszyscy narciarze i snowboardziści. Warto więc wybierając się na narty lub deskę zapoznać się z poniższymi zasadami, które pozwolą nam stać się świadomymi i odpowiedzialnymi (zarówno za siebie jak i na innych) użytkownikami stoków.

 1. Na stoku nie jesteś sam. - Każdy narciarz i snowboardzista zobowiązany jest do zachowania, które nie stwarza zagrożenia i nie szkodzi innym użytkownikom stoków.
 2. Panuj nad prędkością. Każdy narciarz i snowboardzista powinien jeździć uważnie. Dostosować prędkość i sposób jazdy przede wszystkim do własnych umiejętności oraz warunków atmosferycznych i terenowych, a także do zagęszczenia ruchu na stoku.
 3. Mądrze wybierz trasę. - Narciarz i snowboardzista nadjeżdżający z tyłu, z góry stoku, powinien tak dobrać tor jazdy, aby nie stworzyć żadnego zagrożenia dla osób jadących przed nim.
 4. Wyprzedzaj z głową. - Wyprzedzanie innych osób dopuszczalne jest zarówno od góry, jak i z dołu, z prawej lub lewej strony osoby wyprzedzanej. Ważne jednak jest takie zachowanie odstępu, aby wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboardziście pozostawić wystarczająco dużo miejsca na wszystkie jego manewry.
 5. Ruszaj ostrożnie. - Każdy narciarz i snowboardzista, który rozpoczyna zjazd, ponownie rusza po zatrzymaniu się na stoku, lub zamierza wykonać gwałtowny zakręt lub manewr, kierując się w górę stoku, powinien upewnić się patrząc w górę i w dół trasy, że może to wykonać bez stwarzania zagrożenia dla siebie i innych użytkowników trasy.
 6. Zatrzymuj się tylko wtedy, kiedy musisz. - Każdy narciarz i snowboardzista musi unikać gwałtownego zatrzymywania się bez konieczności na wąskich lub w nieprzejrzystych miejscach tras zjazdowych. Osoba, która przewróciła się na stoku, musi jak najszybciej opuścić takie miejsce.
 7. Spaceruj jedynie poboczem. - Każdy użytkownik trasy narciarskiej, który podchodzi pod górę, lub schodzi w dół stoku, powinien to robić korzystając z pobocza trasy.
 8. Stosuj się do znaków narciarskich. - Każdy narciarz i snowboardzista musi respektować oznakowania i polecenia na tabliczkach informacyjnych znajdujących się wzdłuż trasy zjazdowej.
 9. Udzielaj pierwszej pomocy. - W razie wypadku każdy narciarz i snowboardzista zobowiązany jest do udzielenia pomocy osobie poszkodowanej.
 10. Nie bądź anonimowy. - Każdy narciarz i snowboardzista biorący udział w wypadku, jako świadek, uczestnik lub sprawca, zobowiązany jest do podania swoich danych personalnych. Oprócz dokumentów warto także mieć przy sobie kartę z oznaczeniem naszej grupy krwi czy przewlekłej choroby.
 11. Starają się zachowywać bezpieczny dystans. - Każdy narciarz i snowboardzista zobowiązany jest do zachowania należytej, bezpiecznej odległości od krawędzi stoku oraz innych osób.
 12. Rozglądaj się. - Każdy narciarz i snowboardzista musi zwracać uwagę na tor zjazdu użytkowany przez inne osoby.